اخبار

دو هفته پس از آغاز اعتراض های مردمی

اعتراض های مردمی در میهن ما که در واکنش به کشته شدن مهسا امینی در پی بازداشت از سوی گشت ارشاد و سیاست‌های سرسختانۀ جمهوری اسلامی در موضوع حجاب آغاز شد و به سرعت رنگی ضدحکومتی به خود گرفت، به پایان هفتۀ دوم خود رسیده است….

طی ۱۴ روز گذشته، مردم ایران شاهد حوادثی خونبار و واکنش سرکوبگرانه‌ای بودند که در چهار دهه حکومت جمهوری اسلامی در ایران مسبوق به سابقه است.
اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است برغم تهدید، بازداشت و قتل شماری از معترضان از سوی حکومت و دستگاه امنیتی ایران، اعتراضات آزادیخواهان همچنان ادامه دارد.
عفو بین‌الملل: مطابق اسناد فاش شده، ستاد کل نیروهای مسلح دستور سرکوب «بی‌رحمانه» معترضان را داده است
عفو بین‌الملل روز جمعه از دستیابی به اسنادی خبر داد که نشان می‌داد عالی‌ترین مقام نظامی ایران به فرماندهان نیروهای مسلح در تمام استان‌ها دستور داده است تا با معترضانی که در پی کشته شدن مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، «شدیدا برخورد» کنند.
این اسناد نشان می دهد که ستاد کل نیروهای مسلح در تاریخ ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) دستوری را برای فرماندهان تمامی استان‌ها با موضوع ««مقابله شدید با اغتشاشگران و ضد انقلاب» صادر کرده است.
بر اساس اسناد درز کرده، مقامات درصدد سرکوب این اعتراضات «به هر قیمتی» هستند و در این راستا از تمام نیروهای خود شامل نیروهای سپاه پاسداران، بسیج، نیروهای انتظامی، پلیس ضدشورش و نیروهای امنیتی لباس شخصی استفاده می کنند.
به گزارش یورو نیوز، عفو بین‌الملل همچنین اسنادی مبنی بر استفادۀ گسترده این نیروها از تجهیزات کشنده و سلاح گرم به دست آورده است و اینکه این نیروها در زمان استفاده از این تجهیزات، یا قصد کشتن معترضان را داشتند و یا مطئمن بودند که استفاده از این سلاح‌، درنهایت منجر به مرگ طرف مقابل می شود.
اگنس کالامار، دبیرکل عفو بین‌الملل در زمان اعلام خبر دستیابی به این اسناد اعلام کرد: «مقامات ایران آگاهانه تصمیم گرفته‌اند به افرادی که برای ابراز خشم خود پس از دهه‌ها سرکوب و بی‌عدالتی به خیابان‌ها آمده‌اند، آسیب بزنند یا آنها را بکشند. و به این ترتیب در سیستم معافیت از مجازاتی که مدتهاست در ایران حاکم شده، دهها مرد و زن و کودک در جریان اعتراضات اخیر کشته می‌شوند.»
او هشدار می دهد که «بدون یک اقدام جمعی مصمم از سوی جامعه بین‌الملل که مستلزم فراتر رفتن از بیانیه‌های محکوم‌کننده است، تعداد بیشماری از افراد تنها به دلیل شرکت در این تظاهرات کشته و معلول و شکنجه می‌شوند و به پشت میله‌های زندان انداخته می‌شوند یا مورد تجاوز جنسی قرار می‌گیرند.»
بحران- و اگر دقیق‌تر بگوییم بُن‌بست- سیاسی کشور نتیجهٔ مستقیم سیاست‌های اعمال شده از سوی ولی فقیه و انحصار خفقان‌آور نهادهای قدرت و تصمیم‌گیری در کشور در دست مُشتی عناصر به‌شدّت ارتجاعی و به‌طورعمده نمایندگان سرمایه‌داری بزرگ تجاری و رانت‌خوار کشور و نیروهای سرکوبگر و وابستگان به آنان است. نقش روزافزون نیروهای انتظامی و سرکوبگر- به‌ویژه سپاه پاسداران و فرماندهان آن- در فعالیت‌های اقتصادی‌سیاسی کشور ‌پدیده‌ای بسیار خطرناک است که می‌تواند خطرهایی جدی برای آیندهٔ تحوّلات کشور در پی داشته باشد.
خیزش گسترده و بی سابقه توده ها در سرتاسر میهن رفراندمی است علیه حاکمیتی که مشروعیت خود را نه تنها برای اکثریت قاطع مردم، بلکه برای بسیاری از هواداران خود نیز از دست داده است و مردم با شعارهای روشن خود و ادامۀ مبارزه دلیرانه شان بر ضد خشونت و سرکوب خونین رژیم با قاطعیت آنرا تأکید می کنند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا