اخبارچرخان

جمعه خونین زاهدان؛ دستکم ۵۸ کشته و بیش از ۲۷۰ زخمی

وضعیت زاهدان ملتهب است. جمعه هشتم مهر ماه، مردم منتظر تاریک شدن هوا نمانده اند. در چهاردهمین روز اعتراضات سراسری به جمهوری اسلامی، ظهر جمعه در چندین شهر تظاهرات اعتراضی برگزار شده است. منابع محلی آمار بالایی از کشتگان و مجروحان ارائه کرده‌اند و رسانه‌های رسمی از کشته شدن مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان خبر می‌دهند. مدارس زاهدان روز شنبه به خاطر “مسائل امنیتی” تعطیل شد….

زاهدان امروز صحنه ی اعتراضات و درگیری های خونین بوده است. بر اساس گزارش هایی که در شبکه های اینترنتی منتشر شده است، جمعیت انبوه در خیابان ها به چشم می خورد و صدای تیراندازی به گوش می رسد. در یک ویدئو نشان داده می شود نیروهای کلانتری ۱۴ زاهدان به سمت مردم معترض و نمازگزاران مسجد مکی زاهدان تیراندازی کردند. گفته می شود تعداد نامعلومی بر اثر این تیراندازی ها کشته شده اند. در دو ویدئوی منتشره، مردمی دیده می شوند که در حال حمل زخمی ها و کشته شدگان هستند. ویدئوهای دیگر از اجتماع بزرگ مردم در برابر پاسگاه شیرآباد این شهر گزارش می دهند.
منابع مختلف، آمار متفاوتی از قربانیان و مجروحان اعتراضات-در-زاهدان-دهها-نفرکشته-و-مجروح-شدهاند اعتراضات زاهدان اعلام کرده‌اند.  کمپین فعالین بلوچ می‌گوید، در جریان تیراندازی نیروهای نظامی به سمت معترضان در زاهدان ۵۸ نفر کشته و بیش از ۲۷۰ تن زخمی شده‌اند.
کمپین فعالین بلوچ هویت سه تن از معترضان کشته شده را نیز اعلام کرده است. محمود براهویی اهل شیرآباد، امین از طلبه‌های مدرسه دینی بدرالعلوم زاهدان و رافع نارویی ۲۳ ساله افرادی هستند که در اعتراضات خونین زاهدان در روز جمعه ۸ مهر در زاهدان کشته شده‌اند.
خبرگزاری “حال‌وش” که اخبار سیستان و بلوچستان را منتشر می‌کند  هویت یکی دیگر از کشته شدگان دستکم-۳۶-کشته-در-زاهدان-وزارت-اطلاعات-بیلان-دستگیری-داد اعتراضات را جلیل رخشانی اهل و ساکن زاهدان اعلام کرده است.
عکس‌ها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده‌اند، عمدتا قسمت مردان مصلای اهل سنت را نشان می‌دهند که عده‌ای به شدت زخمی شده‌اند و برخی در حال انتقال آنها هستند اما کمپین فعالین بلوچ می‌گوید، نیروهای نظامی در قسمت زنان مصلای اهل سنت نیز ۲۳ گاز اشک آور پرتاب کرده‌اند.
خبرگزاری” حال‌وش” به نقل از شاهدان عینی نوشت، در میان کشته‌شدگان جمعه خونین زاهدان، زنان و کودکان نیز بوده‌اند.
یک شاهد میدانی به “حال‌وش” گفته است: «نیروهای نظامی به تیم‌های اورژانس اجازه خدمات رسانی به مجروحان را نمی‌دادند و تعدادی زیادی به علت خونریزی جان باختند. نیروهای لباس شخصی با نفوذ در بین مردم معترض در حال آتش زدن به اموال و خودروهای مردم بودند تا با این ترفند مردم را آشوبگر معرفی کنند تا بتوانند به سرکوب گسترده دست بزنند.»رسانه‌های دولتی و رسمی اعتراضات مردمی زاهدان را “حمله تروریستی” خوانده‌‌‌ و آمار قربانیان و مجروحان را نیز اندک اعلام کرده‌اند.
طبق اخبار این رسانه‌ها، سرهنگ علی موسوی، مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان در زاهدان کشته شده است.
خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران نوشت، او در جریان تیراندازی “جمعی‌ از عناصر معاند نظام در نزدیکی مسجد مکی زاهدان” کشته شده است.
احمد طاهری، فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان به صدا و سیما گفت، در جریان درگیری‌های روز جمعه به چهار کلانتری در زاهدان حمله شد. استاندار سیستان و بلوچستان نیز در برنامه خبر صدا و سیما مدعی شد که وضعیت زاهدان آرام است. او تعداد کشتگان را ۱۹ تن و شمار مجروحان را ۲۰ نفر عنوان کرد.
فضای شهر زاهدان اما به شدت امنیتی و ملتهب گزارش می‌شود. مقامات مسئول گفته‌اند کلاس‌های دانشگاه زاهدان از شنبه نهم تا ۱۵ مهرماه به صورت غیر حضوری برگزار خواهد شد و کلیه مقاطع تحصیلی زاهدان، کورین و نصرت آباد هم در روز شنبه به دلیل “رعایت مسائل امنیتی” تعطیل خواهند بود.
درگیری‌های جمعه هشتم مهر در زاهدان، پس از تمام شدن نماز جمعه و سخنرانی مولانا عبدالحمید آغاز شد.طبق اعلام کمپین فعالین بلوچ، “شماری از نیروهای لباس شخصی با لباس بلوچی پس از نماز جمعه در مقابل مصلای اهل سنت زاهدان علیه حکومت شعار سر داده و مردم را به سمت کلانتری ۱۶ کشاندند: « پس از تجمع مردم در مقابل کلانتری ۱۶ بود که نیروهای نظامی به سمت معترضان تیراندازی کردند.»
به گزارش این کمپین، با کشته شدن برخی از معترضان، مردم خشمگین به سمت کلانتری‌های دیگر شهر زاهدان حمله کردند.
نت‌بلاکس که دسترسی به اینترنت در جهان را دیده‌بانی می‌کند، از محدودیت دسترسی به اینترنت در کل استان سیستان و بلوچستان خبر داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا