اجتماعی

چرا مهاجرت اساتید دانشگاه‌ چیز عجیبی نیست؟

این روزها، نگرانی روسای محترم دانشگاه‌ها و معاونین آموزشی مبنی بر خروج اعضای هیات علمی، به عنوان نخبگان این کشور جای بسی تاسف، تاثر و البته تامل دارد!

آرمان ملی، حمیدرضا پورقاسمی استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز؛ رئیس محترم دانشگاه تربیت مدرس: هر هفته یک عضو هیات علمی درخواست تقاضای مرخصی یکساله و خروج از کشور را دارد.

معاون آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: ۷ درصد از اعضای هیات علمی دانشگاه مهاجرت کرده‌اند یا به هر دلیل قطع همکاری داشته‌اند. نگاهی به دیگر دانشگاه‌های کشور نیز حاکی از آن است که خروج همکاران هیات علمی بسیار نگران کننده و جای هشدار دارد. زمانی که حقوق اعضای هیات علمی را به جای افزایش، برای اولین بار در تاریخ کشور به هر دلیلی کاهش می‌دهند! انتظاری هم بیش از این نیست!

امروزه، برای جلوگیری از خروج اعضای هیات علمی چه اقداماتی انجام شده است؟ زمانی که عضو محترم هیات علمی، به ویژه اعضای هیات علمی جوان مشکلات عدیده اقتصادی و معیشتی دارند، چه راهکار و برنامه‌ای ارائه شده است؟ تامین نشدن اعتبار لازم برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی و مواد شیمیایی، دریافت نکردن به موقع گرنت‌های پژوهشی جهت پیشبرد اهداف تحقیقاتی دانشجویان تحصیلات تکمیلی، دریافت نکردن به‌موقع حق‌التدریس، حق‌التالیف و کارایی دانشگاهیان، وضعیت را به سمتی سوق داده که در این برهه زمانی با آن مواجهه هستیم. همواره از تولید علم و رتبه کشور در دنیا، وضعیت دانشگاه‌ها در نظام‌های رتبه بندی مختلف و حل مشکلات جامعه و صنعت صحبت و به آن افتخار می‌شود؛ حال چگونه است که حداقل‌های زندگی هم برای اعضای محترم هیات علمی دانشگاه‌ها (به ویژه اعضای هیات علمی جوان) فراهم نیست.

اخیراَ یکی از وزیران دولت، طی بخشنامه‌ای در جهت ترمیم حقوق کارکنان خدوم وزارتخانه خویش اقدام کرده است، بسیار هم خوب! اقدام شایسته‌ای است… اما در نقطه مقابل، آیا همکاران محترم هیات علمی نباید آرامش خاطر داشته باشند؟ همکارانی که در جهت اعتلای آموزش و پژوهش فرزندان این مرز و بوم، و حل مشکلات تلاش‌های خردمندانه‌ای دارند. و اما چند سوال؛ آیا نباید اقدام شایسته‌ای در وزارتخانه عتف انجام شود؟ آیا نباید از معیشت همکاران محترم در دانشگاه‌های کشور حمایت شود؟ چه زمانی شرایط مالی دانشگاه‌ها بهبود می‌یابد؟ تا چه زمانی روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها نگران پرداخت حقوق کارکنان و نیروهای خدماتی، قبوض آب، برق و گاز باشند؟ این شایسته اعضای محترم هیات علمی در دانشگاه‌های کشور نیست، نمی‌دانم، اما قطعاَ باید در این راستا مسئولان محترم و ذیربط تلاش‌های مضاعفی به منظور حل مشکلات دانشگاه و دانشگاهیان داشته باشند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا