احزاب و شخصیت‌هاچرخان

در همبستگی با اعتراضات مردم مبارز ایران!

برگردان: جهان

اعلامیۀ کمیسیون بین‌المللی حزب کار اتریش (PdA) در همبستگی با اعتراضات در ایران و بیانیۀ هیئت اجرائی حزب کمونیست بریتانیا دربارۀ ایران

بیانیۀ هیئت اجرائی حزب کمونیست بریتانیا دربارۀ ایران

کمیته اجرایی حزب کمونیست بریتانیا دستگیری مهسا امینی ۲۲ ساله توسط «پلیس امنیت اخلاقی» رژیم دین‌سالار در ۱۴ شهریور و رفتار وحشیانۀ منجر به کشته شدن وی در زمان بازداشت را با قاطعیت محکوم می‌کند.

ما همچنین واکنش رژیم دیکتاتوری و دستگاه پلیس، نظامی و امنیتی آن به‌تظاهرات گسترده مردم با شعار «زن، زندگی، آزادی» را که در پایتخت ایران و بیش از ۸۰ شهر دیگر در سراسر ایران برپا شده است، بی‌چون و چرا محکوم می‌کنیم. ما خواستار توقف هرگونه آزار، ارعاب و تحقیر زنان در ایران هستیم.

تلاش‌های تبه کارانه برای خاموش کردن صدای هزاران نفری که شجاعانه پا به‌میدان گذاشته‌اند و پاکسازی آنان از خیابان ها، تاکنون به‌کشته شدن بیش از پنجاه نفر، زخمی شدن صدها نفر و بازداشت هزاران تن انجامیده است.

آنچه که در آغاز به‌شکل ابراز خشم علیه کشته شدن مهسا امینی و سرکوب و کنترل های بومی قرون وسطایی علیه زنان ایرانی در تمامی ابعاد زندگیشان بود، آنچنان نیرو و شتابی را فراهم آورد که به یک جنبش اعتراضی سیاسی و اجتماعی بزرگ بدل شد. جنبشی که تاکنون بی‌سابقه بوده و اخیرا، خواستار پایان داده شدن به رژیمی شده است که در مدت بیش از چهل سال ارمغانش فقر بوده است و رنج.

این جنبش، با وجود خشونت فزاینده و بی‌امان علیه آن، بسته شدن اینترنت و سایر شبکه‌های ارتباطی با هدف ناکام گذاشتن سازمان‌های مردمی و جلوگیری از ثبت شواهد تکان دهنده اقدامات جنایتکارانه رژیم، جنبشی بالنده است.

حزب کمونیست بریتانیا خواستار توقف بی‌درنگ تمامی اقدامات خشونت‌آمیز، وحشت آفرین و سرکوبگرانه علیه مردم معترض ایران و آزادی تمامی دستگیرشدگان و بازگشت سالم آنان به آغوش خانواده‌هایشان است.

حزب کمونیست بریتانیا در همبستگی با مردم ایران و مبارزات آنها ایستاده است و از همه نیروهای مترقی در بریتانیا و در سرتاسر جهان می‌خواهد که از اعتراضات توده‌های مردم ایران و مطالبات آنان برای داشتن کشوری آزاد، دموکراتیک و مستقل پشتیبانی کنند. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که آینده ایران از آن مردم ایران است و آنها خود برایش تصمیم می‌گیرند – بدون دخالت مستقیم یا غیرمستقیم قدرت‌های خارجی با هر بهانه‌ای.

ما با جنبش کمونیستی بین‌المللی همراه می‌شویم تا همبستگی خود را با رفقای‌مان در حزب توده ایران که بیش از ۸۰ سال در مرکز مبارزه برای عدالت و صلح در ایران و در سراسر منطقه خاورمیانه حضور داشته است، ابراز کنیم. ما در این زمان حساس در کنار شما هستیم.

رابرت گریفیث – دبیر کل

کارول استاوریس – سازمان دهنده بانوان

کیوان نلسون- دبیر بین الملل

به نمایندگی از کمیته اجرایی حزب کمونیست بریتانیا

انتشار : سایت حزب کمونیست بریتانیا  –  ۲۷

سپتامبر ۲۰۲۲

برگردان: جهان – ۹ مهر ۱۴۰۱

 

اعلامیۀ کمیسیون بین‌المللی حزب کار اتریش (PdA) در همبستگی با اعتراضات در ایران،

همبستگی با مردم مبارز ایران! 

قتل تکان دهنده مهسا امینی موج اعتراضی مشروعی را برانگیخته است که در حال حاضر با وحشیگری شدید رژیم دین سالار تهران سرکوب می شود. قتل او یک مورد مجزا نیست – به عنوان یک ذره بین برای اعمال غیرانسانی این رژیم عمل کرده است که پیوسته حقوق اجتماعی ابتدایی زنان را انکار می کند.

طغیان علیه نظام در بیش از ۸۰ شهر همراه با واکنش وحشیانه رژیم رخ داده که تاکنون در درگیری ها بیش از ۵۰ کشته شمارش شده و صدها زخمی برجای مانده است. رژیم ایران برای مهار خشم مردم، حتی مخابرات و اینترنت را تعطیل کرده است. اما اعتراضات همچنان ادامه دارد و به سادگی نمی‌توان آن را خاموش کرد.

مبارزه با ستمگری و کشتار خودسرانه توسط سازوکارهای سرکوب دولتی در ایران به روشنی نشان می‌دهد که دولت‌ها تنها به خاطر مقابله با آمریکا و سایر دولت‌های امپریالیستی، نمی‌توانند مترقی به حساب آیند. همچنین، هیچ اعتمادی به خشم اتحادیۀ اروپا و اظهارات ریاکارانه در این زمینه نمی‌توان داشت – در عربستان سعودی نیز زنان به همین دلایل مورد آزار و اذیت و سرکوب قرار می‌گیرند، اما آن کشور به عنوان متحد قابل اعتماد دولت‌های “دموکراتیک” و “روشنفکر” ما شمرده می‌شود.

حزب کار اتریش در کنار ستمدیدگان ایران و مردمانی است که به دلایل واپسگرایانه و کاملاً به‌دور از انتظار تحت پیگرد قرار می‌گیرند. حزب کار اتریش از کمونیست‌هایی که در ایران تحت سرکوب مستمر هستند حمایت و در همبستگی با آنها می‌ایستد و شعارهای حزب توده ایران مبنی بر مبارزۀ هماهنگ مردم علیه دیکتاتوری حاکم و گسترش و تداوم مبارزه را به اشتراک می‌گذارد. حزب کار اتریش همچنین خاطرنشان می‌سازد که پیشرفت در دمکراتیک شدن ایران تنها می‌تواند ماهیت موقتی داشته باشد – کارگران و به ویژه زنان تنها در پناه سوسیالیسم می‌توانند از زنجیرهای ستم و بهره کشی رها شوند.

حزب کار اتریش، وین، ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۲

برگردان: جهان – ۹ مهر ۱۴۰۱

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا