اخبار

وزارت اطلاعات «هیئت مرگ»؛ با تکاپوی روسای سه قوه

هنوز ساعتی از اعلامیۀ تهدید آمیز وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی که خبر از دستگیری «لیدر»های اعتراض ها و «دستاوردهای» خود در «جمع کردن اغتشاشات» می داد نگذشته بود که در برابر چشمان نگران وزارت سرکوب و مقامات ارشد جمهوری اسلامی، مردم میهن ما روزی را رقم زدند که بدون تردید در تاریخ مبارزات دلیرانۀ و جان به لب رسیده به یادگار خواهد ماند….

امروز یکشنبه اعتراض های مردمی همچنان ادامه داشت، با تحصن و تظاهرات در ۱۱۰ دانشگاه کشور، با پیوستن دانشجویان به مردم در خیابان ها بعدهای تازه و بی سابقه ای به خود گرفته است.حریقی که با اعتراض به قتل مهسا امینی جرقه خورد، به احترام او خیزش همبستگی در میهنمان گردید و امروز پایه های رژیم را به لرزه انداخته است.
شهرهای کردنشین یکپارچه اعتصاب کردند. حرکت‌های اعتراضی در شهرهای مختلف با جلوه‌هایی فراموش نشدنی از شرکت فعال زنان همراه بود. روسری‌های برداشته شده و رقصان در هوا از تصویرهای تکرار شونده در دانشگاه و خیابان بود.
در این ارتباط، روسای سه قوه از دستگاه‌های سرکوبگر خواسته‌اند برای امنیت جامعه فعال شوند. قالیباف با فرافکنی در مجلس مسئله مردم را اقتصاد خواند. وکیل خانواده مهسا گفت لباس عوامل بازداشت او دوربین داشت. اعتصاب‌ کامیون‌داران در اصفهان شروع شد. به امید این که کارگران و زحمتکشان به عنوان ستون فقرات جنبش به گام به پیش بردارند.
به گزارش دویچه وله،شامگاه شنبه و در پایان روز همبستگی جهانی با معترضان داخل کشور، روسای سه قوه نشستی تشکیل دادند. رئیسی، قالیباف و محسنی‌اژه‌ای در این جلسه خواهان تشریح “توطئه‌های ایران ستیزان و دشمنان انقلاب اسلامی” شده و این وظیفه را به رسانه‌ها و نخبگان محول کردند. به نوشته ایرنا، آنها از همه دستگاه‌های سرکوبگر خواسته‌اند با “کنشگری فعالانه و پایش دقیق تحولات” برای« آرامش و امنیت» جامعه بکوشند.
با این که جزئیات بیشتری از جلسه شبانه روسای سه قوه در دست نیست. اما تظاهرات ضد حکومتی و حضور خیابانی معترضان وارد سومین هفته شده و در حال گسترش است. در حالی که روز شنبه همه شعارها علیه دیکتاتوری و فریاد آزادی‌خواهی در ده‌ها شهر ایران و جهان طنین انداخته بود، سران این سه قوه از مردم قدردانی کرده‌اند که “برنامه‌ریزی پیچیده و چندلایه دشمنان برای بحران سازی” را ناکام گذاشته‌اند. در ضرب مثل مردمی می گویند: «رو که نیست سنگ پای قزوینه » رئیس مجلس یازدهم در نطق پیش از دستور، وعده پیگیری جدی پرونده مرگ مهسا امینی را داد و هم‌زمان نیروهای امنیتی را به “برخورد مقتدرانه” فراخواند.
او ضمن اذعان به ناکارآمدی دستگاه‌های فرهنگی و تربیتی، ادعا کرد که مسئله اصلی مردم و جامعه اقتصاد است: «ما با رفع این مسائل فاصله داریم و باید کوشش خود را صد چندان کنیم.»
در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی از اعتصاب کامیون‌داران در اصفهان منتشر شده است. اکانت اینستاگرامی “۱۵۰۰ تصویر” از جمله ویدئویی منتشر کرده که آتش زدن لاستیک یک کامیون و مسدود کردن خیابان را نشان می‌دهد. تجمع دیگری از شاپور جدید دود برخاسته از آتش زدن لاستیک دیده می‌شود.
از دانشگاه آزاد نجف آباد و دانشگاه شیراز هم فیلم‌هایی همرسان شده‌اند که اجتماع دانشجویان با شعارهای ضد حکومتی را منعکس می‌کنند.
شبکه حقوق بشر کردستان می‌نویسد در پی حمله نیروهای ضد شورش و بسیج سپاه به معترضان در تظاهرات مریوان و دهگلان، یک نفر به نام مختار احمدی در مریوان کشته شده و دستکم ۱۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
روز شنبه نهم مهر، تظاهرکنندگان مجسمه سپاه پاسداران در میدان دهگلان را آتش زده و سوزاندند. شاهدان میدانی گفته‌اند که نیروهای امنیتی در کردستان از گلوله‌های جنگی برای سرکوب مردم استفاده می‌کنند؛ این در حالی است که در شهرهای دیگر، به معترضان گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک می‌شود.
امیر رئیسیان، وکیل شروین حاجی‌پور خبر داده که این خواننده در بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری نگاهداری می‌شود و شنبه نهم مهر تماس کوتاهی با خانواده‌اش داشته است.
ترانه‌‌ای که این خواننده جوان در همراهی و همبستگی با معترضان خواند، میلیون‌ها بار شنیده شد. او یک روز پس از همرسانی ترانه بازداشت شد. خبرگزاری برنا پیش‌تر نوشته بود که حاجی‌پور زندان نیست و صرفا برای تذکر بابت “تشویق به اعتراض” احضار شده است.
شوراهای صنفی دانشجویان کشور از دستگیری دستکم ۱۲دانشجو در اعتراضات سراسری شنبه نهم مهر خبر داده است. هفت نفر این عده در دانشگاه‌های تهران و پنج نفر در یزد، ارومیه و گلستان تحصیل می‌کنند. فاطمه رشیدی ابرغانی، دانشجوی ادبیات انگلیسی الزهرا و سارا نادری و مائده امیرسیافی از دانشکده اقتصاد تهران در میان این افراد هستند.
خانواده شاکرمی خبر داده‌اند که نیکا دختر ۱۷ ساله‌ معترضی که جسدش پس از نه روز بی‌خبری در پزشکی قانونی تهران پیدا شد،‌دوشنبه ۱۰ مهر در گورستان صالحین خرم‌آباد دفن می‌شود. خاکسپاری او مصادف است با روز تولدش. خاله او در توییتی نوشته است: «… پیکر ظری و زخمی‌ات به سرزمین مادری‌ات رهسپار می‌شود تا برای همیشه در دامنه‌های زاگرس بیارامی.»
صالح نیک‌بخت، وکیل خانواده امینی از تشکیل جلسه ویژه با کمیسیون پزشک قانونی خبر داده و از قول مسئولان نقل کرده که شاید علت مرگ مهسا مشخص نشود.
نیکبخت اعلام کرده که خانواده مهسا نتیجه احتمالی پزشکی قانونی را نیز، تا زمانی که گروه پزشکان معتمد خودشان پرونده را بررسی نکند، قبول نخواهند کرد. او افزوده که لباس پلیسی که مهسا را دستگیر کرد دوربین داشت. شاهد این مدعا دخترخاله مهساست که می‌خواسته مانع دستگیری شود اما مامور از او خواسته جلو نیاید تا تصویرش در دوربین منعکس نشود. فرمانده انتظامی تهران بزرگ ادعا کرده که ماموران گشت ارشاد روی لباس‌شان دوربین نداشتند.
این وکیل دادگستری در عین حال تایید کرده که مهسا امینی در سال ۱۳۸۶ در بیمارستان میلاد، تحت عمل جراحی یک تومور مغزی قرار گرفته بوده اما طبق اعلام پزشک معالج، این عمل هیچ تاثیری در زندگی عادی او نداشته است.
عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی در واکنش به سخنان ایلان ماسک مبنی بر اعلام آمادگی برای فعال کردن امکان دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره‌ای گفته است: او و باید به ما تعهد بدهد «پروتکل‌ها و ضوابط مربوط به اینترنت در کشورمان را بپذیرد». وزیر ارتباطات که وزارتخانه تحت مدیریت او به دستور شورای عالی امنیت ملی از آغاز اعتراضات سراسری شبکه اینترنت را مختل و دسترسی کاربران به شبکه‌های اجتماعی را سخت و ناممکن کرده است، افزوده است: اپراتورهای خارجی «برای امکان استفاده از این اینترنت در ایران بر اساس قوانین بین المللی رادیویی نیاز به توافق و رعایت قوانین ایران دارند و بعد اینکه هزینه‌ها و امکانات و تجهیزات لازم برای دسترسی به این اینترنت در ایران ممنوع است و وجود هم ندارد». زارع پور امکان دسترسی ایرانیان به اینترنت ماهواره ای را «تهدید» دانسته و گفته با توجه به ممنوعیت داشتن تجهیزات دریافت ماهواره‌ای و گران‌قیمت بودن این تجهیزات «به این زودی‌ها چنین ادعایی تهدیدی جدی نیست». وزیر ارتباطات بدون اینکه نامی از اپراتورهای داخلی ببرد، ادعا کرده است «قبل از این هم چند اپراتور داخلی در حال رایزنی با این ارائه دهنده‌های خارجی برای ایجاد شبکه اینترنت ماهواره‌ای در کشور بوده‌اند.»
حکومت که با دو قشون‌کشی بدنه حامی‌اش، ارعاب و دستگیری معترضان و دانشجویان، زخمی کردن و کشتن معترضان در خیابان‌ها نتوانست آتش اعتراضات را بخوابند، اکنون رو به جلسه‌بازی مسئولان آورده است.
نهم مهر تسنیم نوشت که روسای قوای مجریه، مقننه و قضائیه باهم جلسه داشتند در مورد «ضرورت شناخت» اعتراضات باهم حرف زدند و آن را به گردن «توطئه‌های ایران‌ستیزان و دشمنان انقلاب اسلامی» انداختند. قرار است برای شناخت بیشتر اعتراضات نخبگان‌شان را به‌کارگیرند.
احمد وحیدی، وزیر کشور، روز یکشنبه، دهم مهر قرار است در در جلسه غیرعلنی مجلس در خصوص اعتراضات شرکت کند که بخشی از آن مربوط به کشتار زاهدان است.
پزشکی قانونی گفته است که ممکن است علت مرگ مهسا امینی را اعلام نکند. به گزارش رادیو فردا، صالح‌نیک‌بخت، وکیل خانواده مهسا امینی پس از جلسه در پزشکی قانونی تهران گفت که این نهاد قانونی گفته است که ممکن است علت مرگ مهسا امینی مشخص نشود. او گفت که مهسا امینی در سال ۱۳۸۶ تحت عمل جراحی توده‌ای در مغز در منطقه بالای چشم در بیمارستان میلاد قرارگرفته اما این عمل جراحی تأثیری بر زندگی عادی مهسا امینی نداشته است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا