گوناگون

آزاد ی ۷میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران ادعا یا واقعیت؟

روز گذشته رسانه‌ نزدیک به شورای عالی امنیت ملی از مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا در دو کشور و آزادسازی بخشی از منابع ارزی مسدود شده ایران در کره خبر داد. بر اساس گمانه‌زنی‌های رسانه‌ها درازای آزادی باقر و سیامک نمازی دو زندانی آمریکایی در ایران که سال ۲۰۱۵ به ۱۰ سال حبس محکوم‌شده بودند از زندان آزاد می شوند….

همچنین قرار است هفت میلیارد دلار منابع بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی که چند سال وعده آزادسازی آن داده‌شده، ولی محقق نشده، آزاد و به خزانه کشور بازگردانده شود. این در حالی است که طبق اظهارنظر مسئولان، ایران در سال ۲۰۲۱ میلادی ۸میلیارد دلار در عراق، ۳میلیارد دلار در ژاپن، ۷میلیارد دلار در کره جنوبی و ۲۰ میلیارد دلار در چین دارایی بلوکه‌شده داشته است. این حجم دارایی‌ در خارج کشور به دلیل تحریم و ریسک بالای مبادلات بانکی با ایران است. در حالی رسانه‌ها خبر از آزادسازی پول‌های بلوکه شده می‌دهند که ایالات‌متحده تحریم‌های جدیدی را در مورد صادرات محصولات پتروشیمی ما وضع کرده و همچنان محدودیت تحریم‌ها بر اقتصاد کشور برقرار است. متأسفانه روز گذشته شاهد رشد قیمت دلار به ۳۳ هزار ۵۰۰ تومان و سکه به ۱۵ میلیون تومان بودیم. قرار است دولت حسابی را به کره جنوبی بدهد تا مطالباتش را با دور زدن تحریم‌ها دریافت کند.امید می رود که اینبار وعده آزادسازی ۷ میلیارد دلار دارایی‌های ایران محقق شود. جزییات بیشتر را در ادامه می‌خوانید.

به گزارش ایسنا، درحالی‌که مذاکرات رفع تحریم‌ها همچنان بدون حصول نتیجه باقی‌مانده، این کشور مستقل از روند مذاکرات هسته‌ای، در حال پیگیری موضوع آزادی زندانیان خود در ایران و هم‌زمان آزادسازی منابع مسدود شده ارزی کشورمان در کره جنوبی است.
نور نیوز؛ رسانه نزدیک به شورای عالی امنیت ملی خبر داده است که طی هفته‌های اخیر مذاکرات فشرده‌ای با وساطت یکی از کشورهای منطقه درباره آزادسازی هم‌زمان زندانیان ایران و آمریکا انجام و میلیاردها دلار از منابع ارزی مسدود شده کشورمان نیز در این چارچوب در شرف آزادسازی است.
بر این اساس؛ ایران هنوز حساب‌های اعلامی برای انتقال منابع مذکور را بنا بر ملاحظات بانکی نپذیرفته و حساب‌های جدیدی را به این منظور معرفی کرده است.

احتمال آزادسازی هفت میلیارد دلار از منابع ایران
درحالی‌که بازار ارز ایران روزهای پرالتهابی را پشت سر می‌گذارد انتشار خبری در خصوص آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران شرایط بازار را دست‌خوش تغییر کرد.
رسانه اصولگرای تسنیم خبر آزادسازی هفت میلیارد دلار منابع بلوکه‌شده را اعلام کرد. داستان اما از سوی برخی رسانه‌ها فراتر از آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران بود.
به نظر می‌رسد این اتفاق در حقیقت اولین توافق عملی دولت بایدن با دولت رئیسی است. این توافق در حالی رخ می‌دهد که کشوری همسایه مسئولیت میانجیگری را بر عهده دارد و البته مذاکرات ایران و غرب نیز در روندی کش دار و فرسایشی قرارگرفته است.

آزادی باقر و سیامک نمازی
تسنیم به نقل از سخنگوی سازمان ملل از آزادی باقر نمازی از زندان خبر داد. درعین‌حال وکیل سیامک نمازی خبر مرخصی موقت موکلش را در مصاحبه با خبرگزاری رویترز تأیید کرد.
سیامک نمازی از سال ۲۰۱۵ در زندان به سر می‌برد و به جرم «همکاری با دولت‌های متخاصم» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.
«استفان دوجاریک»، سخنگوی سازمان ملل پیش از این در صفحه تویی‌تر خود نوشته بود که «باقر نمازی» از زندان آزادشده و ایران را ترک کرده و «سیامک نمازی» نیز آزادشده (اما همچنان در ایران) است.

آیا ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟
این در حالی است که بازار ارز در روز شنبه با رشد قابل‌توجه قیمت روبرو بود. هرچند بهای هر دلار در صرافی‌های بانکی تغییر چندانی نداشت اما در بازار آزاد قیمت دلار از کانال سی‌ودو هزار تومان عبور کرد و در نیمه کانال سی‌وسه هزار تومان ایستاد. بدین صورت مرز روانی دلار در بازار آزاد شکسته شد. بسیاری از معامله گران بر این اعتقادند که تداوم ماندگاری دلار در این محدوده قیمتی می‌تواند منجر به افزایش تقاضا در بازار ارز شود. تقاضایی که البته نشئت‌گرفته از ورود سرمایه‌های خرد به بازار ارز است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا