اخبارچرخان

هفدهمین روز اعتراض های مردم جان به لب رسیده؛ بیانیه انجمن اسلامی شریف دربارۀ «شب وحشت» در دانشگاه

اعتراض های سراسری در میهن مان ایران که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، با وجود سرکوب نیروهای امنیتی ادامه دارد و به گواه اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، بامداد دوشنبه و پس از سرکوب شدید اعتراضات در دانشگاه شریف، تجمعات در شهرهای مختلف از سر گرفته شده است….

وضعیت در دانشگاه صنعتی شریف و اطراف آن روز یکشنبه به شدت ملتهب بود. یورش یگان ویژه بیت خامنه ای به تظاهرات امروز دانشجویان دانشگاه شریف، تیراندازی به سوی دانشجویان، پرتاب گاز اشک آور و محاصره ی آن ها در محوطه ی دانشگاه، به سرعت در سطح شهر تهران منتشر شد. دانشجویان محاصره شده تقاضای کمک کردند و بسیاری از مردم برای یاری از آن ها به سوی دانشگاه صنعتی حرکت روانه شدند.
گزارش های متعداد از حرکت اتوموبیل ها به سوی دانشگاه صنعتی خبر می داد. علیرغم بسته شدن راه های ورودی به سوی دانشگاه، توسط پلیس و اوباش مسلح گروهی از مردم خود را به مقابل دانشگاه رساندند. در ویدئو های منتشر شده ماموران حکومت در اطراف دانشگاه ها تیراندازی می کنند و جمعیت شعار می دهد «دانشجو را رها کن»!
حوادث دانشگاه شریف پس از آن آغاز شد که دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور از روز شنبه به جای رفتن در سر کلاس درس، تجمع کردند و شعارهایی علیه جمهوری اسلامی سر دادند. این تجمعات روز یکشنبه به ویژه در دانشگاه صنعتی شریف با حمله لباس شخصی‌ها و همچنین نیروهای یگان ویژه به شدت به خشونت کشیده شد و گزارش‌های نگران کننده‌ای از وضعیت دانشجویان این دانشگاه منتشر گردید.
به گزارش یورو نیوز،اینترنت همچنان در ایران با اختلال شدید مواجه است و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و و پیام‌رسان‌ها با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند.
گزارش‌هایی از گسترش اعتراضات در شهر اصفهان منتشر شده است و صدای تیراندازی بصورت مکرر از خیابان‌های این شهر به گوش میرسد.
گروهی از زندانیان زن در زندان اوین تهران، اعلام کردند در اعتراض به کشتار، خشونت و بازداشت وسیع و شکنجه معترضان و در «حصار دیوارها و پشت میله‌های آهنین» دست به تحصن می‌زنند تا از اعتصاب‌ها و تجمع‌های جاری در کشور حمایت کنند.
در اطلاعیه این زندانیان آمده است: «شنیدن فریاد اعتراض مردم از پشت دیوارهای بلند و سرد زندان، به خون کشیده شدن جوانان و دانشجویان سرزمین مان و بازداشت معترضان چون جان کندن سخت است. دل هایمان، فریادهایمان و مشت‌هایمان هر لحظه با دل ها و فریادهای مردم است.»
این بیانیه را کسانی چون نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، ژیلا مکوندی، هستی امیری، سپیده کاشانی، سپیده قلیان، ملیحه جعفری، الناز اسلامی، مهناز طراح، نازنین محمدنژاد، رها عسگری زاده، و گلاره عباسی امضا کرده‌اند.
در پایان این بیانیه همچنین ضمن ابراز امیدواری نسبت به فروریختن این دیوارها و آزادی، آمده است: «در صورت آزادی بی شک در میان موج قدرتمند و خروشان اعتراضات و شانه به شانه به پاخاستگان و ستمدیدگان خواهیم بود. برای زنان، برای جوانان، برای دانشجویان، برای دانش آموزان، برای کارگران، برای معلمان، برای دگراندیشان، برای اقوام، برای اقلیت ها، برای کشته شدگان و برای تحقق آزادی و عدالت با مردم سرزمین مان همراه شده ایم.»
گزارش های دقیقی از داخل دانشگاه منتشر نشده است. شورای صنفی دانشجویان کشور از بازداشت ها ده نفر و محاصره ی ده ها نفر دیگر در دانشگاه توسط پلیس و لباس شخصی های مسلح خبر داده است.
رئیس دانشگاه شریف حدود ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه در گفتگو با خبرگزاری ها گفت، تجمع تمام شده، دانشجویان از دانشگاه خارج شده‌اند و در حال حاضر دانشجویی در دانشگاه حضور ندارد، مگر دانشجوهایی که در آزمایشگاه‌ها در حال انجام امور تحقیقاتی خود هستند.
این ادعا در شرایطی مطرح شده که یک ویدئو نشان می دهد تعدادی از دانشجویان را در حالی که سر و صورت آن ها را پوشانده بودند به یک ون پلیس منتقل و آن ها را به پادگان یگان امداد افسریه منتقل کرده اند.
شورای صنفی دانشجویان همچنین خبر داده ساعت ۲۱ یکشنبه ۱۰ مهرماه، چند تن از دانشجویان در خوابگاه شماره ۲ شریف توسط نیروهای امنیتی بازداشت، سوار ون شده و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
شورای صنفی دانشجویان کشور همچنین از جو امنیتی شدید روز یکشنبه در دانشگاه علم‌ و صنعت و ربوده شدن دانشجویان توسط نیروهای لباس شخصی خبر داده است.
بنابر این گزارش، دانشجویان دانشگاه علم و صنعت برای آزادی دانشجوهای بازداشتی دست به تحصن و تجمع اعتراضی زدند و در ادامه در ساعات عصر هنگام خروج، نیروهای حراست و لباس شخصی پس از بررسی کارت دانشجویی و بازجویی سرپایی، دانشجوها را در اتاقی (واقع در درب سه) حبس کرده و سپس تحویل مامورهای لباس شخصی می‌دادند.
لباس شخصی‌ها با ماشین زانتیا دانشجویان بازداشتی را یکی یکی تا ابتدای کوچه برده و سپس به ماشین دیگری تحویل می‌دادند و برمی‌گشتند.
عکس و ویدیوی از بوده شدن دو تن از دانشجویان منتشر شده است. تا پایان شب گذشته بازداشت چهار تن از دانشجویان تایید شده اما از نهاد بازداشت‌کننده آنها اطلاعی در دست نیست.
یک گزارش دیگر می گوید ماموران لباس شخصی سپس به خوابگاه پسران رفته‌اند و در جست‌وجوی‌ دانشجویانی هستند که دانشگاه را ترک نکرده‌اند.
ادامه ی اعتراضات خیابانی
تهران و بسیاری از شهرها امشب صحنه ی اعتراض های بسیار گسترده است.
در تهران در خیابان شریعتی، ولی عصر، متروی شریعتی، اتوبان نیایش، و همچنین در شهرهای اصفهان، کرمانشاه، سنندج، قم، شهر کرد، مشهد، سقز مردم بار دیگر به خیابان آمده اند. در همه ی اعتراضات فریاد «مرگ بر دیکتاتور» طنین انداز بوده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا