جوانان

خروش دانشجویان و دانش‌آموزان؛ تیراندازی در دانشگاه تبریز

کلاس‌های ده‌‌ها دانشگاه در اعلام همبستگی با دانشجویان شریف تشکیل نشده است. در مدارس نیز دانش‌آموزان شعارهای ضدحکومتی می‌دهند و مقنعه‌ها را بر می‌دارند. وزیر خارجه آلمان نوشت، جمهوری اسلامی از آزادی و آموزش می‌ترسد….

دانشگاه‌های تبریز، شیراز، اصفهان، دامغان، تهران، سمنان، گرگان، مشهد، جهرم، سنندج و خرم‌آباد و یزد …  به فراخوان دانشجویان شریف برای اعتصاب پاسخ داده و کلاس‌ها را تعطیل کرده‌اند. در شهرهای مختلف نیز اعتراضات-مردمی-۱۴۰۱ اعتراضات به شیوه‌های گوناگون از جمله ایجاد ترافیک و بوق ممتد خودروها ادامه دارد.

کاربران شبکه‌های اجتماعی از تیراندازی در دانشگاه تبریز با تفنگ ساچمه‌ای و بازداشت معترضان خبر داده و نسبت به تکرار یورش به دانشگاه شریف هشدار می‌دهند. محدودیت‌های اینترنتی برقرار است و تصاویر اندکی از این دانشگاه همرسان شده‌اند. کاربری نوشته است: «صدای بچه‌های دانشگاه تبریز باشید، دارن تیر جنگی شلیک میکنن».
اکانت اینستاگرامی “۱۵۰۰ تصویر” ویدئویی از دانشجویان دانشگاه تهران منتشر کرده که معترضان خطاب به بسیجی‌های روبروی خود فریاد می‌زنند: «حیدر حیدر شعارتون جنایت افتخارتون».در شبکه‌های اجتماعی تصاویر مختلفی از اقدامات اعتراضی دانش‌آموزان بازنشر می‌شود. شماری بیرون از محوطه مدرسه، مقنعه‌ها و روسری‌ها را در می‌آورند و تعدادی هم در خود کلاس‌ها. شعار عمومی آنها “زن، زندگی، آزادی” است.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در پیامی توییتری در باره حمله به دانشگاه شریف موضع‌گیری کرد و نوشت: «تحمل آن چه در دانشگاه شریف در ایران می‌افتد سخت است. شجاعت ایرانی‌ها باورنکردنی است و بی‌رحمی رژیم بیانگر ترس محض از قدرت تحصیل علم و آزادی است».

وزیر خارجه آلمان افزوده که تحمل گزینه‌های محدود در سیاست خارجی نیز دشوار است، اما می‌توان صدای معترضان را تقویت کرد از جمله با کارزارهای تبلیغی یا تحریم: «…و ما چنین خواهیم کرد.»

یورش بسیجی‌ها و لباس شخصی‌های موتوری به دانشگاه شریف با بازداشت حداقل ۳۰ دانشجو همراه بود. انجمن اسلامی این دانشگاه در بیانیه‌ای از همه استادان و دانشجویان سایر مراکز آموزشی خواست کلاس‌ها را در اعلام همبستگی تعطیل کنند.

این بیانیه حمله شبانه به دانشگاه شریف را ناشی از برنامه‌ریزی قبلی و سناریوی از پیش تعیین‌شده برای خفه‌ کردن صدای دانشجویان معترض دانسته و گفته است: «ما فاتحه دانشگاه را خواندیم، فاتحه این وزارت علوم را خواندیم، ما فاتحه این دولت را خواندیم».

شبیخون ماموران امنیتی و چماق‌داران لباس شخصی به دانشگاه شریف در این بیانیه با سرکوب رویدادهای ۱۸ تیر ۱۳۷۸ و ۲۵ خرداد ۱۳۸۸ مقایسه شده است.یاشار سلطانی، روزنامه‌نگار خطاب به دستگاه سرکوب نوشته است: «وقتی شیشه بانک و سطل آشغال رو سرمایه ملی می‌دونی اما دانشجوی نخبه و شریف این مملکت رو می‌زنی، یعنی هیچ فهم مشخصی از سرمایه اجتماعی و سرمایه ملی نداری. تو از تولید نفرت لذت می‌بری و این خیلی عجیبه».

علی کریمی، سردار آزمون، مهدی مهدوی‌کیا و فرشید اسماعیلی، بازیکنان فوتبال، در استوری‌های جداگانه یورش به دانشگاه شریف را محکوم کرده‌اند.

مهدوی‌کیا خطاب به نیروهایی که بدون لباس نظامی ولی با تجهیزات کامل نظامی به دانشجویان حمله می‌کنند نوشت: «… لااقل .لااقل جرات پوشیدن لباس یکدست داشته باشید تا مردم بدانند بودجه شما از کجاست و از چه کسی دستور می‌گیرید».

آزمون نوشت: «نخبه‌های ایرانی، بچه‌های شریف ایرانی».

علی کریمی تصویر دو دست خون چکان با این نوشته را هم‌رسانی کرد: «برای تمام دانشجویان باشرف ایرانی.»

صبح دوشنبه ۱۱ مهر، بهاره هدایت فعال دانشجویی و حقوق زنان برای چندمین بار بازداشت شد. او از جمله زندانیان پس از انتخابات ۱۳۸۸است که ۷ سال را در حبس گذرانده و به خاطر شرکت در تجمع اعتراضی علیه شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراینی نیز به ۴ سال حبس محکوم شده است.

حسن اسدی زیدآبادی، فعال مدنی در توییتی نوشته است: «بهاره هدایت برای ادامه زندگی به زندان منتقل شد…»

روزنامه کوریره دلاسرا در گزارشی خبر داده که آلیسا پییرنو، شهروند ۳۰ ساله ایتالیایی از چهار روز قبل در تهران بازداشت شده است.

در این گزارش آمده که پیپرنو در مکالمه کوتاه تلفنی با خانواده‌اش درخواست کمک کرده و گفته که از “جهنم” تماس می‌گیرد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی چند روز قبل طی اطلاعیه‌ای از بازداشت ۹ شهروند خارجی در اعتراضات جاری خبر داده بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا