اخبار

هجدهمین روز اعتراض های سراسر

اعتراض های سراسری در میهن بلا دیده ما در واکنش به مرگ مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله‌ای که در بازداشت گشت ارشاد جان سپرد، به هجدهمین روز متوالی خود رسیده است؛ اعتراضاتی که سرکوب شدید و خشن نیروهای امنیتی را در پی داشته است….

روز گذشته سرانجام علی خامنه‌ای پس از سکونی طولانی درباره این حوادث صحبت کرد و اعتراضات را توطئه برنامه‌ریزی شده دشمن و به ویژه آمریکا و اسرائیل دانست. او در سخنرانی تند خود همچنین حمایت‌های چهره‌های فرهنگی و ورزشی از این اعتراضات را بی‌ارزش و کم اهمیت خواند.
در عین حال حتی پس از سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، اعتراضات به ویژه در دانشگاه‌ها ادامه پیدا کرد و معترضان با سر دادن شعارهای ضدحکومتی نارضایتی خود را فریاد زدند.
به گزارش یورو نیوز، اینترنت همچنان در ایران با اختلال شدید مواجه است و کاربران برای دسترسی به شبکه‌های اجتماعی و و پیام‌رسان‌ها با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هستند.
تصاویر منتشر شده از دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر نشان می‌دهد که نیروهای یگان ویژه دانشگاه را محاصره کرده‌اند و دانشجویان امکان خروج را ندارند.
دانشجویان خشمگین هم در تجمعات خود در داخل دانشگاه شعارهایی چون «زن، زندگی، آزادی» و همچنین «بسیجی دروغگو، کارت دانشجویی‌ات کو» سر می دهند.
بر اساس برنامه اعلام شده از سوی پارلمان اروپا، نمایندگان این نهاد اروپایی و همچنین جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه قرار است امروز در خصوص اتفاقاتی که در ایران در حال رخ دادن است، گفتگو کنند.
پیشتر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جمهوری اسلامی خواسته بود به حق اعتراضات مردمی احترام بگذارد و به سرکوب معترضان پایان دهد. در همین حال گزارش‌هایی از احتمال اعمال تحریم‌های حقوق بشری از سوی اتحادیه اروپا علیه مقام‌های جمهوری اسلامی منتشر شده و انتظار می‌رود این موضوع در جلسه آتی وزرای خارجه کشورهای این اتحادیه مورد بحث و گفتگو قرار گیرد.
گزارش‌ها از استان کردستان از اعتصاب گروهی از معلمان و دانش‌آموزان مدارس شهرهای مختلف این استان خبر می‌دهد.
حساب توییتر هه‌نگاه (دیده‌بان حقوق بشر کردستان) با انتشار ویدیوهایی می‌گوید دختران در مدارس شهرهای بوکان، سقز و مریوان با سر دادن شعار «زن، زندگی، آزادی» به خیابان‌ها آمده‌اند و از رفتن به مدرسه اجتناب کرده‌اند.
همچنین کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان با انتشار تصاویری می‌گوید معلمان و دانش آموزان در چندین شهر استان کردستان اعتصاب کرده و سر کلاس‌ها حاضر نشده‌اند.
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره سرکوب معترضان در خیابان‌های ایران را محکوم کرد.
کنعانی در واکنش به صحبت‌های رئیس جمهوری آمریکا گفت: «بهتر بود آقای بایدن قبل از گرفتن ژست‌های بشردوستانه، کمی راجع به کارنامه حقوق بشری کشور متبوع خود فکر می‌کرد، هر چند ریاکاری نیازی به فکر ندارد.»
بایدن روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاکید بر نگرانی شدید واشنگتن در خصوص سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران تاکید کرده بود که آمریکا دسترسی به اینترنت را از جمله با تسهیل دسترسی به خدمات و پلتفرم‌های ایمن خارج از این کشور برای ایرانیان ساده‌تر خواهد کرد.
گروه هکری ناشناس یا انانیموس می‌گوید وب‌سایت دانشگاه شریف را هک کرده و به دیتابیس آن دست یافته است.
این گروه در پیامی ویدیویی گفته است: «همانطور که به شما قول داده بودیم، ما توانستیم به وب‌سایت دانشگاه شریف نفوذ کنیم و دیتابیس کامل آن در اختیار ماست و به زودی منتشر خواهد شد.»
این گروه همکری همچنین اضافه کرده که اطلاعات دانشجویان را منتشر نخواهد کرد.
وب‌سایت دانشگاه صنعتی شریف همچنان قابل دسترس است و مقام‌های این مرکز دانشگاهی و همچنین مقام‌های جمهوری اسلامی واکنشی به این خبر نشان نداده‌اند.
گری کاسپاروف، قهرمان پیشین شطرنج جهان و از مخالفان ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ضمن تحسین شجاعت زنان ایرانی در اعتراضات علیه جمهوری اسلامی، گفت: «هرچند بیان آن برایم دردآور است اما کاش مردان روس به اندازه زنان ایرانی شجاع بودند.»
روزنامه کیهان در شماره امروز خود نوشته است که در جامعه ایران یک اکثریت عظیم انقلابی و یک اقلیت کوچک غیرانقلابی وجود دارد. این روزنامه در ادامه مطلب خود نوشته است: «بدون شک اکثریت قاطع و بلکه به عبارتی همه جامعه ایران انقلابی است و غیرانقلابی‌ها در اقلیت محض به سر می‌برند. شاید بتوانیم ۹۹ درصد در برابر یک درصد بدانیم.»
این روزنامه همچنین در ادامه به بررسی تاریخی پرداخته و می‌نویسد: «به اعتبار پاسداری چندهزار ساله ایرانیان ـ از دوره‌ای که تاریخ در ایران ثبت شده است یعنی دوره هخامنشیان، اشکانیان تا امروز ـ از حجاب و عفاف در این مرز و بوم حفاظت شده است. تصاویر نقش‌بسته زنان ایرانی بر کتیبه‌ها و سنگ‌نوشته‌های تخت جمشید، بیانگر اهمیتی است که ایرانیان در طول تاریخ به مقوله عفاف و حجاب داده‌اند.»
کیهان در ادامه می‌افزاید: «کما اینکه اصل خداباوری، توحید، نیایش، اتصال به ارواح مطهره همواره از ارزش‌های قطعی جامعه ایران بوده است. شرکت کامل ایرانیان اعم از مسلمان و غیرمسلمان در مراسم و مناسک دینی و به‌خصوص مراسم مرتبط با خاندان پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه‌وآله از محوریت این ارزش‌ها حکایت می‌کند؛ بنابراین واضح است که ما یک اکثریت ارزشی داریم که عدد آن از ۹۰ درصد هم بیشتر است و یک اقلیت بسیار محدود که نسبتی با ارزش‌ها ندارند.»
روزنامه ایران وابسته به دولت ابراهیم رئیسی در شماره امروز خود در مطلبی با انتقاد از علی کریمی، نوشته است که تعداد لایک‌هایی که توییت‌های او می‌گیرد غیرواقعی است.
این روزنامه برای تایید این استدلال خود نوشته است: «توئیت‌های ایلان ماسک، مالک شرکت‌های تسلا و اسپیس‌ایکس که یک چهره جهانی در حوزه فناوری و فضایی شناخته می‌شود، با ۱۰۰ میلیون فالوور، قریب به ۱۸۰ هزار لایک از کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گیرد؛ اما توئیت‌های علی کریمی که فقط ۷۰۰ هزار فالوور دارد و فقط برای ایرانی‌ها شناخته شده است، نزدیک به ۲۴۰ هزار لایک دریافت کرده است.»
روزنامه دولت رئیسی در پایان اینگونه نتیجه‌گیری کرده است: «افزایش لایک‌های توییت‌های او مربوط به «روزهای اغتشاش» است و نشان می‌دهد جادوگر سابق فوتبال ایران در شبکه‌های اجتماعی هم از جادوی ربات‌ها برای برجسته کردن و چهره‌سازی خود به عنوان لیدر آشوب‌ها استفاده می‌کند.»
دبورا لیپستات، نماینده ویژه دولت آمریکا درمبارزه با یهودستیزی در پاسخ به اظهارات علی خامنه‌ای در خصوص اعتراضات سراسری، می‌گوید زن‌ستیزی حکومت ایران، به این اعتراضات دامن زده است.
خانم لیپستات در حساب توییتری خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی نوشت:«او می‌تواند صهیونیست‌ها، آمریکا یا هر کس دیگری را مقصر بداند، اما برای جهان و مردم ایران واضح است که زن‌ستیزی خشونت‌آمیز رژیم او باعث شعله‌ور شدن این اعتراضات تحت رهبری زنان شد.»
روزنامه ورزشی گل، چاپ تهران نوشته است که مهدی ترابی، بازیکن تیم فوتبال پرسپولیس تهران برنامه داشته بعد از گلزنی به تیم فوتبال تراکتور پیراهن خود را بالا بزند و تصویری از پلیس که روی زیر پیراهن خود نقش بسته به نمایش بگذارد.
ترابی که پیش از این هم کاری مشابه کرده بود و چند سال پیش پس از گلزنی پیراهن خود را بالا زده بود تا جمله «تنها راه نجات کشور= اطاعت از رهبری» را به نمایش بگذارد.
با این حال ترابی نتوانست پنالتی دقیقه ۸۸ پرسپولیس را تبدیل به گل کند تا خوشحالی برنامه‌ریزی‌ شده‌اش برای حمایت از نیروهای پلیس ناکام بماند. این در حالیست که روز مسابقه دو تیم پرسپولیس و تراکتور، ترابی تنها بازیکن ایرانی سرخ‌پوشان بود که بدون مچ‌بند مشکی به میدان آمد. سایر بازیکنان ایرانی پرسپولیس همگی به نشانه همراهی با اعتراضات اخیر، یک مچ‌بند مشکی به دست داشتند.
همچنین گزارش‌هایی در خصوص احضار و بازجویی از تعدادی از بازیکنان پرسپولیس و همچنین کریم باقری به خاطر حمایت از اعتراضات سراسری منتشر شده است.
در امتداد و در بطن همین مبارزه فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به‌اعتصاب در مدارس گام مهم و اثرگذار به‌سوی تحکیم جنبش اعتراضی سراسری و حرکت آگاهانه درجهت تدارک و سازماندهی اعتصاب عمومی برای به‌عقب‌راندن، مقابله با ماشین سرکوب و درهم شکستن دیکتاتوری حاکم است. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در بیانیه‌ خود با اشاره به رخدادهای کشور و تاکید بر حمایت و همبستگی قاطعانه با جنبش اعتراضی سراسری ضمن محکوم کردن سیاست سرکوب، معلمان و دانش‌آموزان را دعوت به اعتصاب و تعطیلی سراسری در روز سه‌شنبه ۱۲ مهرماه مصادف با روز جهانی معلم کرده‌است.
این فراخوان به‌اعتصاب در اوضاع کنونی از اهمیت جدی و اصولی برخوردار بوده و گامی مهم در راستای گسترش جنبش اعتراضی و مقابله با استبداد ولایی است. فراخوان مذکور می‌تواند آغازگر حرکت متشکل به‌سمت تدارک و سازماندهی اعتصاب کارگران و زحمتکشان در رشته‌های مختلف باشد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا