حقوق بشر

گزارشی از هفدهمین روز اعتراضات سراسری در ایران + ویدئو

شهروندان معترض امروز نیز در شماری از شهرها و دانشگاه های کشور دست به تجمعات زدند و دسترسی شهروندان ایرانی به اینترنت با محدودیت مواجه است. تا زمان تهیه این گزارش تعداد ۱۰۳ شهر از ۳۱ استان به همراه ۴۸ دانشگاه کشور در مجموع ۳۱۷ اعتراض گسترده را در ۱۷ روز اخیر رقم زدند.

مهسا (ژینا) امینی، زن جوان ۲۲ ساله اهل سقز که به تهران سفر کرده بود روز سه شنبه ۲۲ شهریور در ایستگاه متروی حقانی تهران، به بهانه حجاب نامناسب توسط ماموران پلیس امنیت اخلاقی بازداشت و ساعاتی پس از بازداشت، پیکر نیمه جان وی در حالی که با سطح هوشیاری درجه ۳ به کما رفته بود به بخش مراقبت های ویژه بیمارستان کسری منتقل شد. وی روز بعد در بیمارستان جان باخت. توضیحات غیرقابل پذیرش فراجا در دفاع از عملکرد خود در رابطه با فوت خانم امینی، سابقه عملکرد نیروی انتظامی در کنار نارضایتی گسترده از وجود نهادی به نام پلیس امنیت اخلاقی به اعتراضات گسترده در ایران دامن زد.

امروز دوشنبه ۱۱ مهر، به عنوان هفدهمین روز از اعتراضات، دانشجویان در شماری از دانشگاه ها از جمله دانشگاه کرمان، دانشگاه کاشان، دانشگاه تبریز، دانشگاه صنعتی سجاد – مشهد، دانشگاه علوم پزشکی بندرعباس، دانشگاه الزهرا تهران، دانشگاه آزاد تهران واحد پونک، دانشگاه بیرجند، دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه هنر و معماری پارس – تهران، دانشگاه خیام مشهد، دانشگاه شیراز، دانشگاه زنجان، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه سمنان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه تربیت‌ مدرس – تهران، دانشگاه قم، دانشگاه ارومیه، دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی – تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه کردستان – سنندج، دانشکده دامپزشکی کرمانشاه، دانشگاه تهران، دانشگاه «شهید مدنی» آذربایجان – تبریز، دانشگاه علوم پزشکی جهرم، دانشگاه اصفهان علیرغم جو شدید امنیتی و حضور سنگین نیروهای گارد ویژه دست به تجمعات اعتراضی زدند.

اعتراضات مسالمت آمیز دانشجویان در شماری از دانشگاه ها با حضور پرشمار نیروهای امنیتی صورت گرفت.

دانشجویان معترض در این تجمعات شعارهایی از جمله “آزادی، آزادی، آزادی”، “زن، زندگی، آزادی”، “شریف شده غرق خون، ایرانی غیرتت کو”، “شریفی ها رو کشتن، میگن مهسا نکشتن”، “دانشجوی زندانی، آزاد باید گردد”، “میجنگیم، میمیریم، ایران و پس میگیریم”، “مرگ بر دیکتاتور” سر دادند.

شعارها علیه حکومت و رهبر آن نیز به طور مستمر در تجمعات دانشجویی یا شهری به گوش می خورد.

همزمان هشتگ #مهسا_امینی در توییتر بعنوان یک رکورد بی سابقه جهانی بیش از ۲۰۰ میلیون بار بازنشر و توئیت شد.

همچنین خبرگزاری صدا و سیما، وابسته به جمهوری اسلامی ایران، مجددا ویدئویی از اعترافات اجباری از شهروندان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس نیز طی گزارشی به خسارت های جانی و مالی وارد شده در اعتراضات پرداخته است. بر اساس این گزارش، در ۱۷ روز اعتراضات ۱۵ خودروی پلیس، ۷۰ ایستگاه اتوبوس، ۱۷۰ اتوبوس، ۸۵ آمبولانس و ۳۰ خودروی آتشنشانی آسیب دیدند و ۱۱ مورد سرقت از بانک صورت گرفته که بانکها در مجموع ۵۰۰ میلیارد تومان خسارت را متحمل شدند. همچنین ۱۰ تکنسین اورژانس و ۲۰۰ نیروی امنیتی مصدوم شدند و ۱۹ نیروی امنیتی جان باختند.

در این گزارش شمار شهروندان معترض کشته شده در اعتراضات، به طور تقریبی ۶۰ نفر عنوان شده است.

بازداشت شدگان

کماکان اطلاع دقیقی از میزان بازداشت شدگان در دست نیست اما بر اساس تخمین ها و تجربیات قبلی، تعداد بازداشت شدگان هزاران تن تخمین زده می شود.

در روز جاری هویت ۳۲ تن دیگر از شهروندان و دانشجویان از جمله سید وحید موسوی در شیراز، کوثر کوثرنیا در ارومیه، شیلان پورامینی در مهاباد، سعدی فیضی در تکاب، حمید رحیمی، چیاکو محمدی در دهگلان، آتفه چهارمحالیان، بهنام حیدری، ملیکا قراگوزلو، آرمین جلالی روشن، مسعود نیازی، سیروان سلیمانی، سید کیان صدرایی، محراب کمالی، شهریار مربی، پرهام داودی، سپیده نوابی، علی منصوری، سید علی هاشمیان، ندا ناجی، بهاره هدایت، آلسیا پیپرنو در تهران، حسین معصومی در اراک، کاوه فقه‌ میری، شیرزاد عبدالله‌ پور، هادی امینی در بوکان، صلاح باتمانی در کامیاران، شکیبا هوشیار در کرمانشاه، محمدرضا رجبی در رشت، سارینا قرابت در اشنویه، یک شهروند با هویت نامشخص در ساوه، هیوا مسعودی در سنندج، توسط هرانا احراز شد.

همچنین لقمان کیانی و فریده نعمتی که پیشتر در جریان اعتراضات بازداشت شده بودند، با تودیع قرار وثیقه آزاد شدند.

اطلاعاتی مربوط به بازداشت های فله ای نیز منتشر شده است که نیازمند بررسی بیشتر و تایید هستند. از جمله میتوان به اخبار بازداشت ۳۰ تا ۴۰ دانشجوی دانشگاه شریف توسط نیروهای امنیتی اشاره کرد.

طی روز جاری خبرگزاری دولتی ایرنا، به نقل از یک منبع آگاه در دانشگاه شریف مدعی شد: تعداد دانشجویان بازداشتی این دانشگاه حدود ۳۷ نفر بودند که ۳۰ نفر از آنها آزاد شدند.

همچنین بنابر اطلاعاتی که به هرانا رسیده است امروز دوشنبه ۱۱ مهر، ۲۶ زن جوان دانشجو، با شرایط جسمانی نامناسب به زندان قرچک ورامین منتقل شده اند.

کشته شدگان و زخمی ها:

توسل نیروهای یگان ویژه به خشونت زیاد یا استفاده از سلاح های مرگبار منجر به کشته شدن تعدادی از شهروندان شده است.

برای مطالعه جزییات بیشتر در رابطه با خشونتها و مصدومین مربوط به هفت روز اول اعتراضات به این لینک مراجعه نمایید.

امروز اطلاعاتی در خصوص جان باختن سلمان ملکی(عرب)، جمال عبدالناصر محمدحسنی (براهویی) در زاهدان، محمدرضا سروری در شهرری، علی مظفری سالانقوچ در قوچان و محراب دولت پناه در تالش را دریافت کرد.

از میان این شهروندان محمدرضا سروری ۱۴ سال و علی مظفری سالانقوچ ۱۷ سال سن داشتند که هر دو در پی اصابت گلوله جان خود را از دست دادند.

همچنین منابع محلی از جمله امام جمعه زاهدان از جان باختن حداقل ۴۰ شهروند و مصدومیت ده ها تن در زاهدان طی اعتراضات روز جمعه ۸ مهر خبر دادند.

هرانا تاکنون به هویت بیش از ۱۵۰ تن از شهروندان کشته شده در جریان اعتراضات اخیر دست یافته است که صحت شماری از آنان تاکنون مستقلا توسط این خبرگزاری راستی آزمایی و تایید شده است.

از سوی دیگر طی روز جاری خبرگزاری کردپا، با انتشار تصاویری از مصدومیت یک کودک در دهگلان و یک مرد در سنندج در اثر اصابت گلوله ساچمه ای خبر داد.

هرانا پیش تر لیست مفصلی از افرادی که گفته میشود در اعتراضات اخیر جان باخته اند منتشر کرده است، برای مشاهده این لیست و جزییات به این لینک مراجعه نمایید.

اختلال در ارتباطات

اختلال در اینترنت و شبکه ارتباطات سیار از نخستین روزهای اعتراضات اخیر روئیت شد. از ۲۹ شهریورماه قطع ارتباطات و اختلالات بخصوص در کردستان و سایر کانون های اعتراضی به اوج رسید. شبکه ارتباطات سیار از جمله همراه اول، ایرانسل و رایتل دچار اختلالات تعمدی شدند.

امروز دوشنبه ۱۱ مهر، نت بلاکس با انتشار مطلبی در توییتر خود، از اختلال شدید اینترنت شرکت «همیارنت» یکی از شرکتهای خدمات اینترنتی در شیراز و جنوب ایران خبر داد.

بررسی داده‌های IODA که وضعیت اینترنت در سراسر جهان را بررسی می‌کند، هم حکایت از آن دارد که کاربران ایرانسل از ساعت ۱۰:۲۵ دقیقه صبح امروز با قطعی کامل اینترنت مواجه بوده‌اند.

بررسی داده‌های IODA حکایت از آن دارد که قطعی و اختلال اینترنت در استان هرمزگان بیشتر از سایر استان‌های ایران احساس شده است. براین اساس، ۱۰ استانی که با بیشترین قطعی و اختلال اینترنت مواجه هستند به ترتیب عبارتند از: هرمزگان، فارس، اصفهان، ایلام، قم، سمنان، تهران، قزوین، مازندران، گلستان.

از شروع اعتراضات سراسری تا کنون اینستاگرام، واتس اپ، اسکایپ، اپ استور، وایبر، گوگل پلی، کلش آوکلنز، استارلینک، لینکدین و دیسکورد فیلتر شدند.

همچنین روز یکشنبه ۱۰ مهر وزارت ارتباطات، با انتشار بیانیه نوشت: هیچ دستوری جهت رفع فیلتر واتس‌اپ صادر نشده است.

انجمن تجارت الکترونیک تهران نیز در واکنش به فیلترینگ و محدودیت های اعمال شده بر اینترنت در ایران در چند روز اخیر، با صدور بیانیه ای ضمن انتقاد از این شرایط، اعلام کرده است: “قطع دسترسی به اینستاگرام در ایران بیش از ۴۰۰ هزار کسب و کار را با خطر نابودی و امرار معاش بیشتر از یک میلیون نفر را با مشکلات جدی رو به رو کرده است.”

برای کسب جزییات بیشتر در رابطه با اختلال در اطلاع رسانی و قطع اینترنت هفت روز نخست اعتراضات به این لینک مراجعه نمایید.

واکنش ها

به دنبال بازداشت و جان باختن خانم امینی و سپس آغاز و تداوم اعتراضات به این رخداد، برخی از چهره ها و فعالین سیاسی، هنرمندان و چهره های ایرانی و بین المللی در مقابل این سیل رخدادها سکوت پیشه نکردند.

وزارت خارجه کانادا، پلیس امنیت اخلاقی، فرماندهی دفاع سایبری سپاه پاسداران، زندان اوین و تعدادی از چهره های ایرانی از جمله باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی، حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران، اسماعیل قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، فرماندهی دفاع سایبری سپاه پاسداران، محمد صالح هاشمی گلپایگانی دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر، اسماعیل خطیب وزیر اطلاعات و محمد رستمی رئیس پلیس امنیت اخلاقی انتظامی که در نقض حقوق بشر در کشور مشارکت یا مسئولیت داشته اند را تحریم کرد.

لازم به ذکر است، مجله اشپیگل آلمان نیز در پی سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، شش کشور عضو اتحادیه اروپا شامل آلمان، فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک پیشنهاد اعمال تحریم های تازه ای را علیه جمهوری اسلامی ارائه کرده اند. بر اساس این گزارش، تحریم های پیشنهادی مشمول ۱۶ فرد، سازمان و نهاد در ایران خواهد شد که مسئولان “اصلی” سرکوب معترضان هستند.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در صفحه شخصی خود با اشاره به اینکه سرکوب اعتراضات در ایران «نشانه ترس شدید از آموزش و قدرت آزادی» است، نوشت: “با وجود محدود بودن گزینه هایی که در سیاست خارجی وجود دارد، ما می توانیم صدای آنها را تقویت کنیم، به اطلاع همگان برسانیم و تحریم و محکومیت اعلام کنیم.”

خانواده مهسا امینی در بیانیه‌ ای با تشکر از ابراز همدردی مردم با این خانواده و تاکید بر اینکه ما مسیر دادخواهی در مراجع قضایی را انتخاب کرده ایم، اعلام کردند که از مقامات ذیربط و مسئولان مربوطه درخواست می‌ کنیم؛ طبق قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه و مطابق وعده‌ های صریح ریاست محترم قوه، تمامی تلاش خود را در جهت کشف حقیقت علت این مرگ هولناک و نیز نحوه برخورد با فرزندمان مهسا از لحظه بازداشت غیرقانونی و اعزام وی به مرکز پلیس موسوم به گشت ارشاد به عمل آورند و با این کار هم از تکرار چنین فجایعی جلوگیری به عمل آید و هم از حقوق اولیای دم صیانت نمایند.

در خارج از ایران، برخی از چهره های فرهنگی و ورزشی از جمله سیارا میشل، بازیکن تیم ملی والیبال زنان بریتانیا، اسلاوی ژیژک، فیلسوف و منتقد فرهنگی اهل اسلوونی، با انتشار مطالبی از اعتراضات اخیر در ایران حمایت کردند.

علاوه براین، پردیس ثابتی از نامدارترین متخصصان ژنتیک و ویروس شناسان جهان که به عنوان یکی از ۱۰۰ چهره تاثیرگذار مجله ‎تایم (Time 100) معرفی شده است، هنگام دریافت جایزه خود در سنگاپور این جایزه را به ‎مهسا امینی و معترضان ایران تقدیم کرد.

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شریف با انتشار بیانیه ای حملات ماموران امنیتی به دانشگاه شریف را محکوم کرده و اعلام کردند: «از تمامی دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ های سراسر کشور می‌ خواهیم به نشانه همبستگی با اساتید و دانشجویان دانشگاه شریف، کلاس های خود را تعطیل کنند.»

انجمن حمایت از حقوق کودکان با صدور بیانیه ای درخواست فوری توقف هرگونه خشونت علیه کودکان را دارد و برای مذاکره با مسئولان قضایی جهت آزادی کودکان دستگیر شده اعلام آمادگی می‌کند و لازم به ذکر است که انجمن برای حمایت قضایی از کودکان می‌تواند وکالت آنان را به رایگان به عهده گرفته و کمکهای مشاوره روانشناسی را در اختیار کودکان و خانواده‌های آنان قرار دهد.

روز جاری، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، با انتشار بیانیه ای همراهی و همبستگی قاطعانه خود را با موج وسیع اعتراضات و اعتصابات عدالتخواهانه و حق طلبانه ی مردمی اعلام کرد. از همین رو از معلمان و دانش آموزان خواست در روز سه شنبه مورخ ۱۲ مهرماه با اعتصاب در مدرسه و خودداری از کلاس رفتن، همبستگی و همراهی خود را با همه معترضان، نسبت به بی عدالتی های حاکمیت نشان دهند.

شصت و پنج تن از استادان دانشگاه صنعتی شریف با صدور بیانیه ای از مسئولان کشور خواستار عناوین ذیل شدند: «بیاید در شیوه های خود تجدید نظر کنید، گشت های منکراتی و ارشادی را جمع آوری کنید، زیرا اینها جز بسط منکرات کاری انجام نمی دهند، نظارت استصوابی را کنار بگذارید زیرا سبب کنار کذاشته شدن شایستگان و به قدرت رسیدن فرصت طلبان نادان است و به اشتباهات خود در عرصه حکومت داری- حداقل در خفا هم که شده- اقرار کنید و بدانید این راهی که میروید سرانجام مطلوبی ندارد.»

مسعود قره‌خانی، رییس ایرانی‌ تبار پارلمان نروژ در تجمع ایرانیان مقابل پارلمان این کشور خود را حامی اعتراضات در ایران دانست و خطاب به جوانان معترض در ایران گفت: «جوان شجاع ایران، تو را تنها نمی‌گذارم و تا آخرین نفسم، صدای تو صدای من است.»

رسول خادم، قهرمان کشتی جهان و المپیک، در صفحه ی شخصی خود به حمایت از ورزشکارانی پرداخت که در کنار مردم در اعتراضات سراسری ایستادند و نوشت: «باید خوشحال باشیم که قهرمانان ملی، در مشکلات و اعتراضات مردم قدر کنار آنها می‌ایستند.آنها به وظیفه ملی و مسیٔولیت اجتماعی خود عمل می‌کنند!»

مهدی مهدوی کیا بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران نیز با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود به حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان دانشگاه شریف واکنش نشان داد و نوشت: «چند دهه است با سرکوب دانشجویان و ضرب و شتم آنها در هر فرصتی، نخبگان و سرمایه‌ های ملی ایران را فراری دادید. پستهای مهم در اختیار افراد بیسواد، سهمیه‌ ای و فامیل‌ هاست که اوضاع مملکت به اینجا رسیده است».

سروش رفیعی، عضو تیم فوتبال، وحید هاشمیان، مهاجم و مربی پیشین تیم ملی فوتبال، پژمان منتظری، مدافع پیشین تیم ملی فوتبال ایران، نعیمه ظفر، سرمربی تیم ملی بسکتبال زنان قطر، دینا فرزادخواه، ملی پوش تیراندازی ایران، اکرم خدابنده، کاپیتان تیم ملی کاراته زنان ایران، از دیگر ورزشکاران ایرانی هستند که طی روز جاری با انتشار مطالبی در صفحات شخصی خود و یا مصاحبه با خبرگزاری ها به اعتراضات سراسری و حادثه دانشگاه شریف واکنش نشان دادند.

شایان مصلح، بازیکن تیم فوتبال گل گهر سیرجان، با انتشار متنی در کانال تلگرامی خود تایید کرد که نهادهای امنیتی از او تعهد کتبی گرفته‌ اند که در حمایت از اعتراضات سراسری مردم ایران در شبکه‌های اجتماعی فعالیت نکند. لازم به ذکر است، نهادهای امنیتی در طی روز گذشته، از حامد لک، بهنام برزای و محسن فروزان از جمله دیگر فوتبالیست‌ های لیگ برتر، برای عدم حمایت از اعترضات سراسری مردم ایران تعهد کتبی گرفته‌ اند.

حامد بهداد بازیگر سینما و تئاتر با انتشار یک متن در صفحه ی شخصی خود ضمن انتقاد از حمله نیروهای امنیتی به دانشجویان دانشگاه شریف به طور ضمنی از سخنان مسئولان از جمله وزیر علوم انتقاد کرد و نوشت: «سرمایه، دانشجوی شریف است نه سطل آشغال و شیشه بانک»

در میان هنرمندان نیز، شیرین نشاط، هنرمند عکاس و فیلمساز با انتشار مطالبی حمایت خود را از اعتراضات ایران اعلام کرد.

علیه معترضین

روز جاری رهبر جمهوری اسلامی در دانشگاه افسری در رابطه با جان باختن مهسا امینی و اعتراضات سراسری در ایران گفت: «دختر جوانی درگذشت که دل ما هم سوخت اما واکنش به این حادثه که بدون تحقیق و بدون این که امر مسلمی وجود داشته باشد، عده‌ای بیاید خیابان‌ ها را ناامن کنند، قرآن آتش بزنند، حجاب از سر زن محجبه بکشند، مسجد و حسینیه و خودروی مردم را به آتش بکشند، یک واکنش عادی و طبیعی نبود.»

او اعتراضها را «اغتشاش » نامید و صراحتا مدعی شد: «این حوادث از قبل برنامه ریزی شده، طراحی آمریکا و اسرائیل است و حقوق‌ بگیران آنها و برخی از ایرانی‌ های خائن در خارج به آنها کمک کردند.»

همچنین، روزنامه ایران، مطلبی با عنوان «تجزیه طلبان مشغول کارند» تیراندازی مستقیم به سمت نمازگزاران در روز جمعه در شهر زاهدان را از نگاه خود تحلیل کرده و نوشته: «برخی مناطق کشور همچون منطقه سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ژئوپلیتیک و نیز ویژگی‌ های خاص فرهنگی، قومیتی اقتصادی و اجتماعی، همواره در معرض حجم وسیعی از حملات تروریستی قرار داشته‌ اند. و در خصوص حوادث اخیر زاهدان و کشته شدن ده‌ها نفر اخیر ادعا کرد: «توسط گروهک تروریستی جیش‌العدل، جرقه‌های درگیری و خرابکاری رو به افزایش رفت و در مجموع این منطقه را که در قبال پروژه مهسا امینی در سکون قرار داشت ملتهب و آشفته ساخت.»

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی با اشاره به تماس تلفنی ابراهیم ریٔیسی با خانواده مهسا امینی گفت: «ما مدعی حقوق زنان در جمهوری اسلامی هستیم و حقوق بشر زنان جزو ارزش‌ های ماست و جمهوری اسلامی در زمینه حقوق زنان یک الگو و نمونه است.»

لازم به ذکر است، روز جاری غلامحسین محسنی اژه ای به «آن دسته از افراد در داخل» هشدار داد که اگر «بخواهند با فعل و قول و از طریق صفحات مجازی خود بر تحریکات بیفزایند»، دیگر «هیچ عذری از آنها پذیرفته نیست.» و در ادامه مدعی شد: اعتراض را باید از «آشوب‌ افکنی و اغتشاش‌ آفرینی» تفکیک کرد. همچنین اعلام کرد:«پرونده افراد دستگیر شده در اغتشاشات اخیر هرچه زودتر در دادسراها تکمیل گردد و به دادگاه ارسال شود و مقامات قضایی در محاکم و دادگاه‌ های ذیربط نیز به محض وصول پرونده، سریعاً در راستای رسیدگی به آنها اقدام کنند.»

علی شمسی پور، سخنگوی وزارت علوم نیز در رابطه با حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف مدعی شد: «از خارج طراحی شده بود، هیچ نیروی نظامی وارد دانشگاه نشده، بخش عمده دستگیری ها اینطور بوده که دانشجویان در خارج از تجمع های مرتبط به دانشگاه بازداشت شده اند. داخل دانشگاه دستگیری نداشتیم.»

حسین رجبی، دادستان قزوین در ارتباط با تجمعات اخیر در این استان مدعی شد: «نیروهای نظامی، انتظامی و امنیتی با رفتاری توام با رافت اسلامی در خیابان ها حضور دارند، اما آشوبگران با انواع سلاح‌ها حافظان امنیت را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.»

خانمحمدی، سخنگوی ستاد امر به معروف با بیان اینکه باوجود حوادث اخیر پی‌گیر موضوع عفاف و حجاب هستیم، ادعا کرد: «موافق ارتقای ستاد امر به معروف و نهی از منکر به وزارتخانه و حتی بالاتر از آن هستیم، اعتقاد ما بر این است که احیای فریضه امر به معروف راه نجات جامعه از آسیب‌ها و بزه‌ها است و ارتقاء این فریضه سبب کاهش منکرات و مفاسد می‌شود.»

حمایت زندانیان

نرگس محمدی، عالیه مطلب‌زاده، هستی امیری، ژیلا مکوندی،‌ سپیده کاشانی، سپیده قلیان، ملیحه جعفری،‌ الناز اسلامی، مهناز طراح، نازنین محمدنژاد، رها عسگری‌ زاده و گلاره عباسی زندانیان سیاسی محبوس در زندان اوین با انتشار پیامی حمایت خود از اعتراضات اخیر در ایران اعلام کردند.

شنیدن فریاد اعتراض مردم از پشت دیوارهای بلند و سرد زندان، به خون کشیده شدن جوانان و دانشجویان سرزمین‌ مان و بازداشت معترضان چون جان کندن سخت است. دل‌ های مان، فریاد های مان و مشت‌ های مان هر لحظه با دل‌ ها و فریادهای مردم است. مشتاقانه امیدواریم که این دیوارها فرو ریزد و در صورت آزادی بی‌شک در میان موج قدرتمند و خروشان اعتراضات و شانه به شانه به پاخاستگان و ستمدیدگان خواهیم بود. برای زنان، برای جوانان، برای دانشجویان، برای دانش‌آموزان، برای کارگران، برای معلمان، برای دگراندیشان، برای اقوام، برای اقلیت‌ها، برای کشته شدگان و برای تحقق آزادی و عدالت با مردم سرزمین‌ مان همراه شده‌ایم؛ اکنون در این زندان در همراهی به پاخاستگان و در اعتراض به کشتار و خشونت و بازداشت وسیع و شکنجه معترضان و حمایت از اعتصاب، تحصن و تجمعات خیابانی، امروز در تاریخ ۱۴۰۱/۷/۱۱ در بند زنان اوین و در حصار دیوارها و در پشت میله های آهنین به تحصن می‌نشینیم.»

هرانا طی ۱۷ روز گذشته، در گزارشاتی جامع، به اتفاقات و وقایع اعتراضات سراسری ایران در هفت روز اول، روزهای هشتم و نهم، روز دهم، روز یازدهم، روز های دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم، روز پانزدهم و روز شانزدهم پرداخته است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا