اخبار

واکنش‌ها به سخنان خامنه‌ای ؛ «هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب»

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پس از ۱۷ روز به اعتراض‌های ایران واکنش نشان داد و آن‌ را کار «دشمن» توصیف کرد و گفت: «من به صراحت می‌گویم این اغتشاش‌ها و ناامنی‌ها، طراحی امریکا و رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی بود و حقوق بگیران آنها و برخی از ایرانی‌های خائن در خارج به آنها کمک کردند.»…

به گزارش دویچه وله، خامنه‌ای در ادامه سخنرانی خود در جمع نیروهای مسلح مدعی شد که اعتراضات اخیر نه به خاطر جان باختن یک نفر و یا بر سر حجاب که بر سر «استقلال، ایستادگی و اقتدار اسلامی است.» او همچنین در ادامه مدعی شد: «خیلی از کسانی که حجاب کامل ندارند، جزو هواداران جدی جمهوری اسلامی هستند و در مراسم مختلف شرکت می‌کنند.».

این سخنان در حالی بیان شد که شهرهای مختلف ایران از دو هفته پیش در پی جان باختن مهسا امینی، زن اهل سقز در زمان بازداشت صحنه اعتراض و اعتصاب است.

اما سخنان امروز علی خامنه‌ای واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد که برخی از آن‌ها در ادامه منتشر می‌شود:

اکبرین: هیچ کسی برایش نمانده جز سازمان سرکوب

محمد جواد اکبرین فعال سیاسی و روزنامه‌نگار ساکن فرانسه در ارزیابی سخنان امروز علی خامنه‌ای گفت: «سخنان خامنه‌ای عالی بود؛ ترکیبی از گیجی و ضعف.» وی سپس تاکید کرد که «بعد از ۴۳ سال هنوز می‌گوید تقصیر «خانواده‌های ساواکی‌ها» است! به ورزشی‌ها و هنری‌های محبوبِ مردم گفت «بی‌ارزش». به خودی‌های منتقد گفت «خواص بی‌تحقیق»، به جوانان و نوجوانان گفت «هیجانی»، این یعنی هیچ کس نمانده برایش جز سازمان سرکوب.»
امیرارجمند: این است عدل علی به روایت نظام

اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی که هم اکنون ساکن فرانسه است گفت: «در سخنرانی امروز آقای خامنه‌ای معلوم شد که طبق معمول، به نظام یعنی ایشان ظلم شده، اعتراضات هم برنامه‌ریزی دشمن است، خواص معترض باید عذرخواهی و جبران کنند و سرکوب‌ها ادامه یابد. این است عدل علی به روایت نظام.»
مهاجرانی: تحلیل آیت‌الله خامنه‌ای به هنگام بود

با این حال عطاالله مهاجرانی، وزیر فرهنگ و ارشاد در دولت محمد خاتمی که هم اکنون ساکن لندن است در موضعی از صحبت‌های علی خامنه‌ای حمایت کرد و در توییتی نوشت: «تحلیل آیت الله خامنه‌اى جامع، دقیق، روشنگرانه و به هنگام بود.»

وی با انتقاد از بی‌بی‌سی و مفسر آن با کنایه گفت: «مفسر رادیو BBC فارسى- که آخر عمرش را مى گذراند- نگران غیبت آیت الله خامنه‌اى شده بود، از عدم حضور و صداى ضعیف ایشان غصه مى‌خورد.» وی از خبرنگاران این رسانه و ایران اینترنشنال خواست این سخنرانی را بشنوند و ببینند و اضافه کرد: «خشکید و کویر لوت شد دنیاشان!»

هفدهمین روز اعتراضات ایران؛ خامنه‌ای پس از سکوتی طولانی آمریکا و اسرائیل را متهم کرد
بحران ۴۰ سالگی برای جمهوری اسلامی و اعتراضاتی که باید «به هر قیمتی متوقف شوند»

یک فعال سیاسی: هیچ وقت مردم را به رسمیت نشناخت

مجتبی نجفی، فعال سیاسی ساکن فرانسه در ارزیابی خود گفت: «صحبت‌های رهبر جمهوری اسلامی قابل انتظار بود. خامنه‌ای همان خامنه‌ای است، هیچ تغییری نکرده بدتر هم شده است. او هیچ وقت مردم را به رسمیت نشناخت. مردم در حال تغییر موازنه قوا هستند. دیکتاتور کر است کور است، نه می‌بیند و نه می‌شنود و نه می‌فهمد.»

حسین باستانی، روزنامه‌نگار ساکن لندن نیز با اشاره به برخی از بخش‌های سخنان رهبر ایران تصریح کرد که علی خامنه‌ای گفت اعتراضات کار آمریکا و اسرائیل و «منافقان و تجزیه‌طلبان و سلطنت‌طلبان و خانواده‌های ساواکی‌ها» بوده. معترضان هم «قرآن» و «مسجد» آتش زده‌اند و «عادی» نبوده‌اند.

وی افزود که «همان قصه آشنای همیشگی» تکرار شده است. البته به گفته حسین باستانی این بار قصه، یک نوآوری کوچک هم داشت: «خانواده‌های ساواکی‌ها».

یک روزنامه‌نگار: جرات نکرد از حجاب اجباری حرف بزند

بهنام قلی‌پور، روزنامه‌نگار ساکن پراگ در جمهوری چک نیز گفت: «تبریک به مردم ایران؛ خامنه‌ای جرات نکرد درباره حجاب اجباری حرف بزند.»

سعید جعفری روزنامه‌نگار ساکن رم ایتالیا در توییتی نوشت: «علی خامنه‌ای در سخنرانی امروز خود حتی اسم مهسا امینی را به هم به زبان نیاورد و از او به عنوان «دختر جوانی که درگذشت» نام برد.»

محسن میلانی، پژوهشگر ساکن ایالات متحده گفت: «در اوج مبارزات ۷۸، شاه گفت که صدای انقلاب را شنید، و امروز آیت الله خامنه ای گفت که در خیزش دو هفته اخیر صدای توطئه آمریکا و اسرائیل را شنیده است.»

کیوان حسینی روزنامه‌نگار ساکن لندن در توییتی نوشت: «در کنار تحقیر مخالفان، خامنه‌ای تلاش کرد همبستگی ملی ناشی از این اعتراض‌ها را نادیده بگیرد.»

وی اضافه کرد که «او هنوز مدعی است که از طرف «ملت ایران» حرف می‌زند، در حالی که قطعا هم او و هم دارودسته هوادارش به خوبی می‌دانند که مدتهاست مشروعیت چنین ادعایی برای جمهوری اسلامی و‌ رهبرش به چالش کشیده شده است.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا