بین‌المللی

رأی نهایی دوما برای الحاق ۱۸ درصد از خاک اوکراین به روسیه

روسیه به زودی گام آخر در مورد الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین را با امضای رسمی ولادیمیر پوتین برای ابلاغ مصوبه دومای این کشور برخواهد داشت. زلنسکی هم فرمانی منع مذاکره با پوتین را صادر کرد و گفت که رئیس‌جمهور بعدی روسیه طرف مقابل مذاکره خواهد بود. در مقابل سخنگوی کرملین هم گفت مذاکره به نفع دو طرف است حال یا با زلنسکی یا رئیس‌جمهوری بعدی اوکراین….

دومای روسیه الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین را تصویب کرد. مجلس اعلای پارلمان روسیه رأی‌گیری برای به تصویب الحاق چهار منطقه اشغالی اوکراین را روز سه‌شنبه ۴ اکتبر/۱۲ مهر برگزار کرد. این ۴ منطقه پس از تجاوز نظامی روسیه به اوکراین در فوریه امسال تحت اشغال نظامیان روس قرار گرفته است.

در جلسه روز سه‌شنبه دوما به اتفاق آرا قانون الحاق مناطق دونتسک، لوهانسک، خرسون و زاپوریژژیا اوکراین را پس از رأی‌گیری مشابه روز گذشته در دومای دولتی یا همان مجلس سفلای روسیه، تصویب کرد.

رویترز گزارش داد که اسناد الحاق این مناطق اکنون برای امضای نهایی ولادیمیر پوتین برای تکمیل فرآیند به کرملین ارسال شده است. این مناطق حدود ۱۸ درصد از خاک اوکراین را تشکیل می‌دهند.

روسیه در حال حاضر سرزمینی را که مدعی الحاق آن است به طور کامل در کنترل ندارد. با یورش نظامیان اوکراین به مناطقی در شرق و جنوب اوکراین، بخش‌هایی از این مناطق هم‌اکنون از اشغال آزاد شده است.

خبرگزاری روسی ریانووستی این خلاصه را از معنای قانونی الحاق طبق معاهداتی که روسیه ادعا می‌کند با چهار منطقه اشغالی اوکراین، یعنی جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپوریژژیا ارائه داده است:

-مرزهای مناطق دونتسک و لوهانسک و مناطق خرسون و زاپوریژژیا، متصل به قلمرو سایر کشورها، مرز دولتی روسیه است. تا روز ۱ ژانویه ۲۰۲۶، هر چهار منطقه یک دوره انتقالی برای حل مسائل مربوط به موضوعات نظامی و خدمت سربازی دارند. در همین چارچوب زمانی، مسائل مربوط به ادغام مناطق جدید در سیستم‌های اقتصادی، مالی، اعتباری و حقوقی روسیه و همچنین در سیستم ارگان‌های دولتی باید حل شود.

-قوانین روسیه و سایر مقررات در مناطق جدید از روز پذیرش آنها در روسیه مؤثر است. اسناد رسمی صادره در لوهانسک و دونتسک تا پایان دوره انتقالی یا تصویب قوانین مربوطه در روسیه معتبر هستند.

-دولت‌های دو جمهوری لوهانسک و دونتسک تا تشکیل ساختار‌های جدید به کار خود ادامه خواهند داد، دولت‌های مناطق خرسون و زاپوریژژیا باید فرمانداران موقت را مطابق با قوانین روسیه تشکیل دهند.

-شهروندان اوکراین، سایر کشورها و افراد بدون تابعیت ساکن در مناطق جدید به عنوان شهروند روسیه شناخته می‌شوند، به جز کسانی که ظرف یک ماه تمایل خود را برای حفظ شهروندی فعلی خود یا بدون تابعیت ماندن، اعلام می‌کنند.

-روسیه به تمام مردمانی که در مناطق جدید زندگی می‌کنند حق حفظ زبان مادری خود و ایجاد شرایط برای آموزش و ترویج آن را تضمین می‌کند.

روسیه و کره شمالی فعلا تنها کشورهای عضو سازمان ملل هستند که نتایج رفراندم برگزار شده در این مناطق را به رسمیت شناخته‌اند .

در واکنش به این رویداد، زلنسکی فرمان رد مذاکره با پوتین را امضا کرد. رئیس جمهوری اوکراین فرمانی را امضا کرد که به طور رسمی چشم انداز هرگونه مذاکره میان اوکراین با ولادیمیر پوتین، را «غیر ممکن» اعلام کرد.

به گزارش زمانه، زلنسکی روز جمعه پس از اینکه رئیس جمهور روسیه چهار منطقه اشغالی اوکراین را بخشی از روسیه اعلام کرد، فرمان شفاهی در این باره صادر کرده بود که امروز رسمیت یافت.

زلنسکی در سخنرانی خود گفته بود که «پوتین نمی‌داند معنای وقار و صداقت چیست. بنابراین، ما آماده گفتگو با روسیه هستیم، اما با رئیس جمهوری غیر از پوتین.»

در بند یک فرمان منع مذاکره با دولت پوتین که شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین آن را منتشر کرد، آمده است: «اوکراین تصمیم گرفت] عدم امکان انجام مذاکرات با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه را اعلام کند.»

به گفته دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، ولادیمیر پوتین احتمالاً مصوبه دوما برای الحاق چهار قلمرو اوکراین به روسیه را ظرف امروز یا روز چهارشنبه امضا خواهد کرد.

پسکوف در گفتگو با خبرنگاران گفت که اگر کی‌یف به مذاکرات پشت کند، «عملیات نظامی ویژه» این کشور در اوکراین پایان نخواهد یافت و افزود که «دو طرف به مذاکره نیاز دارند».

او گفت:«ما یا منتظر تغییر موضع رئیس جمهوری فعلی خواهیم بود یا منتظر خواهیم بود تا رئیس‌جمهور بعدی اوکراین موضع خود را به نفع مردم اوکراین تغییر دهد.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا