بین‌المللی

سفر “محرمانه” وزیر دفاع اسرائیل به جمهوری آذربایجان

وزیر دفاع اسرائیل در سفری به جمهوری آذربایجان که پس از پایان آن رسانه‌ای شد، با رئیس جمهور و دیگر مقامات امنیتی و نظامی این کشور دیدار کرد. هدف از این سفر تقویت همکاری دفاعی دو کشور اعلام شده است….

به گزارش یورو نیوز، بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل در سفری که رسانه‌ای نشده بود از جمهوری آذربایجان دیدار کرد. دفتر وزارت دفاع اسرائیل محور این دیدار را “موضوعات امنیتی و سیاسی” عنوان کرده است.
به نوشته رسانه‌های اسرائیل، بنی گانتس در این سفر با الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان دیدار داشته و هدفش تقویت همکاری‌های دفاعی میان اسرائیل و جمهوری آذربایجان بوده است.
وزیر دفاع اسرائیل همچنین با همتای آذربایجانی خود، ژنرال حسن‌اف ذاکر اصغراوغلو و نیز رییس سرویس مرزی دولتی آذربایجان، ژنرال الچین قلی‌اف ملاقات داشته و از ستاد خدمات مرزی جمهوری آذربایجان دیدار کرده است.
بنی گانتس را در این سفر گروهی از مقامات و ژنرال‌های بلندپایه اسرائیل همراهی می‌کردند از جمله مدیرکل وزارت دفاع اسرائیل و مدیر سیاسی دفتر روابط سیاسی-نظامی وزارت خارجه این کشور.وزیر دفاع اسرائیل در دیدارهایش با مقامات جمهوری آذربایجان بر اهمیت روابط استراتژیک بین دو کشور تاکید کرده و گفته کشورش به تلاش برای صلح و ثبات در منطقه و جهان ادامه می‌دهد.
مقامات دو کشور همچنین درباره تغییرات پیش‌آمده در خاورمیانه پس از توافق ابراهیم و نیز تقویت روابط اسرائیل با ترکیه و دیگر کشورهای منطقه و جهان گفت و گو کردند.
در جریان توافق موسوم به ابراهیم چند کشور عربی از جمله امارات و بحرین با وساطت امریکا با اسرائیل روابط دیپلماتیک برقرار کردند.
روابط اسرائیل با جمهوری آذربایجان برای ایران از اهمیت خاصی برخوردار است. وزیر خارجه جمهوری اسلامی اخیرا آذربایجان را متهم کرد که تبدیل به پایگاهی برای پهپادهای اسرائیلی به منظور حمله به مواضع متحدان ایران در منطقه شده است.همچنین گفته می‌شود که باکو به اسرائیل اجازه داده تا برای انجام عملیات جاسوسی علیه ایران از خاک این کشور استفاده کند.
جمهوری آذربایجان همچنین اصلی‌ترین منبع تامین نفت برای اسرائیل است و در سال‌های اخیر تبدیل به یکی از مهمترین واردکننده‌های سخت‌افزارهای نظامی اسرائیل شده است.
مرکز تحقیقات صلح سیپری در استکهلم در گزارش سال ۲۰۲۰ خود گفت باکو دومین خریدار بزرگ سیستم‌های نظامی اسرائیل پس از هند است.
جمهوری آذربایجان در کشمکشی طولانی و گاه نظامی با همسایه خود ارمنستان به سر می‌برد. این دو کشور بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ اختلاف دارند که ساکنان آن ارمنی هستند اما جزو خاک آذربایجان است.
در جریان جنگی شش هفته‌ای در سال ۲۰۲۰ میان این دو کشور بیش از ۶۵۰۰ نفرکشته شدند. سلاح‌های اسرائیلی به خصوص پهپادهای ساخت این کشور، کفه این نبرد را به سود جمهوری آذربایجان سنگین کرد و این کشور توانست بخش‌هایی از خاکش را که از سال‌های دهه ۱۹۹۰ در دست ارمنستان بود، دوباره به دست آورد.
ماه گذشته نیز در جریان یک درگیری دیگر میان ارمنستان و جمهوری آذربایجان، ۲۸۶ نفر از هردو طرف کشته شدند. این نبرد با میانجی‌گری آمریکا به آتش‌بس انجامید.
دیدار وزیر دفاع اسرائیل از جمهوری آذربایجان تنها چند روز پس از انتشار ویدیویی صورت گرفت که در آن سربازان آذری شش زندانی ارمنی را که در جریان آخرین درگیری در ماه سپتامبر اسیر شده بودند، اعدام می‌کنند.
سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان گفته هیچ شکی نسبت به صحت این ویدیو ندارد و اضافه کرده: «این رویه سربازان جمهوری آذربایجان است و این روش از شواهد غیرقابل انکار حوادث مشابه قبلی برای ما و برای جامعه جهانی شناخته شده است.»
چند هفته پیش از انتشار این ویدیو نیز گزارش‌هایی درباره تجاوز و نقص عضو سربازان زن ارمنی توسط نیروهای ارتش جمهوری آذربایجان در جریان جنگ ماه سپتامبر منتشر شده بود. مقامات جمهوری آذربایجان گفته‌اند در حال تحقیق و بررسی هردو رویداد هستند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا