حقوق بشر

آمار کشته‌شدگان به ۱۵۴ نفر افزایش یافت / کودکان در میان جان‌باختگان

سازمان حقوق بشر ایران می‌تواند با اطمینان بگوید که تعدادی از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که بر مبنای تعاریف بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند

سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۲ مهر ۱‍۴۰۱: شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۱۵۴ تن، ازجمله احتمالا ۹ کودک، افزایش یافت. بیشترین کشته‌شده‌ها از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی گزارش شده‌اند. شمار کشته‌شدگان «جمعه خونین» زاهدان به دست‌کم ۶۳ نفر افزایش یافته است.

سازمان حقوق بشر ایران با شدیدترین لحن ممکن، کشتار معترضان در شهرهای مختلف ایران، به‌خصوص کشتار اخیر زاهدان را محکوم می‌کند و آن را «جنایت علیه بشریت» می‌داند. محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این باره گفته بود: «کشتن معترضان در ایران بخصوص کشتاری که در زاهدان صورت گرفت، مصداق جنایت علیه بشریت است. جامعه جهانی موظف است که این جنایت را پی‌گیری کند و مانع از بروز جنایات جدید به دست جمهوری اسلامی شود.»

بنا به اطلاع سازمان حقوق بشر ایران، شمار کشته شدگان اعتراضات اخیر به ۱۵۴ افزایش یافت. این سازمان می‌تواند با اطمینان بگوید که تعدادی از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که بر مبنای تعاریف بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند. بر مبنای گزارش‌هایی که سازمان حقوق بشر ایران دریافت کرده، ۹ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند اما هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نکرده است. تلاش برای ثبت دقیق سن آنان ادامه دارد.

کشته شدگان از ۱۷ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی بوده‌اند. تعدادی از این افراد مجروحانی بودند که در روزهای بعد، در بیمارستان، جان خود را از دست دادند. بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰، ۲۱ و ۲۲ سپتامبر گزارش شده‌اند.

۱۷ استانی که کشته شدن معترضان در آنها گزارش شده، عبارتند از: سیستان و بلوچستان ۶۳ نفر، مازندران ۲۷ نفر، گیلان ۱۲ نفر،  آذربایجان غربی ۱۱ نفر، کردستان ۸ نفر، کرمانشاه ۷ نفر، تهران ۶ نفر، البرز ۵ نفر، خراسان رضوی ۳ نفر، اصفهان ۲ نفر، قزوین ۲ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، زنجان ۲ نفر، ایلام ۱ نفر، آذربایجان شرقی ۱ نفر، بوشهر ۱ نفر، سمنان ۱ نفر.

روز جمعه ۸ مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب خونبار همراه شد. این روز از سوی فعالان مدنی و رسانه‌ها «جمعه خونین زاهدان» لقب گرفته است.

شمار کشته شدگان «جمعه خونین زاهدان» که پیشتر از سوی «کمپین فعالین بلوچ» ۴۱ نفر اعلام شده بود، به ۶۳ نفر افزایش پیدا کرد. علاوه براین، چهار شهروند بلوچ که سرنشینان خودرویی بودند، روز دوشنبه ۱۱ مهر ماه، توسط یک هلیکوپتر نظامی در شمال زاهدان مورد اصابت گلوله قرار گرفتند و جان خود را از دست دادند. سازمان حقوق بشر ایران این چهار نفر را جزء کشته‌شدگان اعتراضات اخیر حساب نکرده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به سازمان حقوق بشر ایران گفت: «وضعیت مجروحان جمعه خونین زاهدان بسیار وخیم است و این آمار افزایش خواهد یافت».

تجمعات اعتراضی طی روزهای گذشته نیز همچنان ادامه یافت و در بسیاری از دانشگاه‌های کشور تجمعات اعتراضی برگزار شد. دهم مهر ماه، حمله خشونت‌بار نیروهای امنیتی به دانشگاه شریف در تهران و بازداشت ده‌ها دانشجو، با واکنش شدید کاربران فضای مجازی روبرو شد. روز یازده مهر ماه نیز در دست‌کم ۲۳ دانشگاه در شهرهای مختلف، تجمعات اعتراضی به ثبت رسیده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا