گوناگون

تشدید نگرانی اروپا از «غیرصنعتی شدن» ناشی از انتقال خطوط تولید به ایالات متحده

برخی از شرکت‌های تولیدی اروپایی اخیراً تحت تأثیر افزایش قیمت‌های انرژی و مشکلات زنجیره‌های تأمین مجبور به توقف تولید یا تغییر مکان خطوط تولید خود شده‌اند. از آنجایی که قیمت انرژی در ایالات متحده بسیار کمتر از اروپا است، ایالات متحده به یکی از مقاصد اصلی شرکت های اروپایی برای انتقال خطوط تولید خود تبدیل شده و همین جابجایی خطوط تولید نگرانی اروپا نسبت به روند “غیر صنعتی شدن” این قاره را تشدید کرده است….

نشریه هاندلزبلات آلمان به تازگی گزارش داد که تنها ایالت اوکلاهمای آمریکا میزبان بیش از ۶۰ شرکت آلمانی بوده است که برای سرمایه گذاری و گسترش فعالیت تجاری فعالیت خود را در این ایالت آغاز کرده اند واز آن میان می توان به لوفتهانزا، زیمنس، آلدی و فرسنیوس اشاره کرد. اخیرا این چهار شرکت نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار برای افزایش سرمایه گذاری خود اختصاص داده اند.

ایالت های دیگر آمریکا نیز فعالانه در حال تبلیغ این کشور به عنوان”یک مقصد سرمایه گذاری مهم برای شرکت های آلمانی” هستند تا شرکت های خارجی را برای نقل مکان یا گسترش سرمایه گذاری خود در آمریکا ترغیب کنند. علاوه بر این، صنعت خودروسازی، شرکت های داروسازی و شرکت های شیمیایی تخصصی آلمان نیز فعالانه سرمایه گذاری خود را در ایالات متحده گسترش می دهند. بر اساس گزارش اداره توسعه اقتصادی ایالت ویرجینیای آمریکا، امسال شش شرکت آلمانی اعلام کرده‌اند که فعالیت خود را در این ایالت آغاز می کنند و یا آن را توسعه می‌دهند و این در حالی است که در سال ۲۰۲۱ تنها دو شرکت چنین کاری انجام داده اند.

ناظران اشاره می کنند که قیمت انرژی در آمریکا بسیار پایین تر از اروپا است و یارانه های هنگفت باعث شده است که بسیاری از شرکت های اروپایی به ایالات متحده نقل مکان کنند. در همین حال، افزایش مداوم نرخ بهره توسط فدرال رزرو آمریکا افزایش سرمایه گذاری اروپا در ایالات متحده را تسریع کرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا