حقوق بشر

تداوم بازداشت و بی خبری از سرنوشت لیلا میرغفاری

لیلا میرغفاری، فعال مدنی، روز پنجشنبه ۷ مهر توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد. بی خبری از وضعیت این شهروند، منجر به افزایش نگرانی های خانواده وی در خصوص سرنوشت فرزندشان شده است.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع نزدیک به خانواده خانم میرغفاری به هرانا گفت: “لیلا پنجشنبه هفته گذشته در تماسی با یکی از نزدیکان خود، از حضور ماموران در مقابل در منزلش خبر داده بود. از آن زمان تاکنون هیچ اطلاعی در خصوص محل نگهداری وی حاصل نشده و بی خبری از سرنوشت خانم میرغفاری، منجر به افزایش نگرانی های خانواده او در خصوص وضعیت فرزندشان شده است.”

تاکنون از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند اطلاعی حاصل نشده است.

لیلا میرغفاری، فعال مدنی پیش از این نیز در تاریخ ۲۵ شهریورماه امسال، در جریان اعتراضات به دنبال جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در مقابل بیمارستان کسری بازداشت و به پلیس امنیت تهران منتقل شده بود. بازداشت وی همراه با ضرب و شتم و ضبط تلفن همراهش توسط ماموران صورت گرفت. اتهام مطروحه علیه این فعال مدنی، “اجتماع و تبانی” و مصادیق این اتهام شرکت در تجمع اعتراضی نسبت به جان باختن مهسا (ژینا) امینی عنوان شد.

نهایتا روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه، هرانا طی گزارشی از آزادی خانم میرغفاری با تودیع قرار وثیقه خبر داد. این فعال مدنی سپس با انتشار ویدئویی به بیان پاره ای از توضیحات در خصوص وقایع روز بازداشتش پرداخت. او در ویدئو مذکور ضمن اشاره به برخوردهای خشونت آمیز ماموران با شهروندان بازداشتی، بیان کرد: «در آن روز حدود ۲۲ شهروند زن و مرد توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.»

لیلا میرغفاری پیشتر در مهرماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و پس از ۶ روز به زندان قرچک ورامین منتقل شد. وی در تاریخ ۱۳ آذرماه ۱۳۹۸ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی “اجتماع و تبانی” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد. این حکم در بهمن ماه ۹۸ اوسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران عینا تایید شد.

خانم میرغفاری پیشتر در سال ۹۷ نیز توسط دادگاه مجتمع قضایی ارشاد در ارتباط با حمایت از مخالفان حجاب اجباری به پرداخت جریمه نقدی به مبلغ ۳۲ میلیون و دویست هزار ریال معادل ( ۳ میلیون و دویست و بیست هزار تومان) محکوم شد.

لیلا میرغفاری در طول دوره محکومیت خود چند بار به صورت اجباری به بیمارستان روانپزشکی امین آباد (رازی) اعزام شد و اخیرا در پی مصرف داروهای اعصاب و روان و خواب آور با مشکلات عدیده جسمی و روانی مواجه شده است. هرانا در گزارشی به آخرین وضعیت لیلا میرغفاری در زندان قرچک ورامین پرداخته بود. وی نهایتا در روز چهارشنبه ۶ اسفندماه ۹۹، به مرخصی اعزام شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا