گوناگون

تلاش‌های پشت پرده برای احیای برجام؛ آیا اعتراضات سراسری در ایران بر مذاکرات هسته‌ای سایه افکنده؟

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ابراهیم رئیسی می‌گوید «توافقات خوبی» بر سر همکاری‌های ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آمده است. …

بنا بر اعلام رسانه‌های ایران، آقای امیرعبداللهیان در تماس تلفنی روز گذشته با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن اشاره به رد و بدل شدن پیام‌ها در نیویورک میان طرفین بر سر حصول توافق احیای برجام، تاکید کرده که گفتگوهای رو به پیشرفتی انجام شده است.

رسانه‌ها همچنین می‌نویسند که در این تماس تلفنی امیرعبداللهیان بورل را تهدید کرده در صورتی که اتحادیه اروپا بر اساس «اتهامات بی‌اساس در جهت ترغیب آشوبگران» اقدام سیاسی انجام دهد، تهران هم پاسخ متقابلی خواهد داد.

اظهارات وزیر خارجه رژیم در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی مدت‌هاست متوقف شده و طرفین دیگر به صورت علنی گفتگویی بر سر احیای برجام نداشته‌اند. با این حال به نظر می‌رسد همچنان تلاش‌ها و اقدام‌های پشت پرده و محرمانه میان ایران و آمریکا ادامه دارد.

از جمله، برخی از تحلیلگران ماجرای آزادی محمدباقر نمازی، شهروند ایرانی-آمریکایی که پس از ۶ سال اجازه یافت ایران را ترک کند و به عمان برود را نمونه‌ای از این تلاش‌ها می‌دانند. اجازه خروج آقای نمازی در حالی صادر شده که او در سال ۱۳۹۵ در ایران به اتهام «جاسوسی» به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده بود.

محمدباقر نمازی با وجود اینکه از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد، مدت‌ها در زندان انفرادی حبس بود و در این ۶ سال نیز تمام تلاش‌ها برای آزادی او بی‌نتیجه بود. پروندۀ آقای نمازی در اوایل سال ۹۹ از سوی قوه قضائیه مختومه اعلام شد؛ با این وجود دستگاه‌های امنیتی ایران همچنان اجازه ندادند که نمازی ۸۵ ساله از کشور خارج شود.

برخی کارشناسان صدور اجازه خروج او را گامی مهم در راستای تعاملات پشت پرده میان ایران و آمریکا ارزیابی می‌کنند. همزمان با صدور اجازه خروج برای محمدباقر نمازی، فرزند او سیامک که در ایران زندانی است نیز به مرخصی یک هفته‌ای آمد.

بلافاصله پس از انتشار این اخبار، رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران خبر دادند که تهران و واشنگتن توافق کرده‌اند ۷ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره‌جنوبی در ازای باقر نمازی آزاد شود؛ اما واشنگتن به صراحت این مسئله را رد کرد و مدعی شد که هیچ توافقی بر سر اموال بلوکه شده ایران در کره جنوبی به دست نیامده است.
یورو نیوز

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا