حقوق بشر

بازداشت ١٠ فعال زن دیگر در شهرهای کُردستان

در سنندج نیز و طی روزهای اخیر سه زن به نام‌های سارا سماواتی، پریا عبادی و معصومه رشیدی که از معلمان آموزش و پرورش هستند در جریان این اعتراضات بازداشت و هم‌اکنون در کانون اصلاح و تربیت سنندج در بازداشت به سر می‌برند.

به گزارش هه‌نگاو طی روزهای دیگر دست‌کم ١٠ فعال زن دیگر به نام‌های سهیلا مطاعی، سارینا حسینی، دلنیا خانی، زهرا بابامحمدی، زیبا قلیج‌خانی، ژیلا هژبری، سارا سماواتی، پریا عبادی، معصومه رشیدی و مهشید خانی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، روز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ (۱ اکتبر ۲۰۲۲)، دست‌کم ۳ فعال زن اهل دهگلان به نام‌های دلنیا خانی، سهیلا مطاعی و سارینا حسینی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

از سوی دیگر، هر یک از زهرا بابامحمدی اهل قروه و زیبا قلیج‌خانی اهل بیجار روز سه‌شنبه ۲۹ شهریور (۲۰ سپتامبر ) و در جریان اعتراضات مردمی این دو شهر به قتل حکومتی ژینا امینی بازداشت و هم‌اکنون در کانون اصلاح و تربیت سنندج در بازداشت به سر می‌برند.

در سنندج نیز و طی روزهای اخیر سه زن به نام‌های سارا سماواتی، پریا عبادی و معصومه رشیدی که از معلمان آموزش و پرورش است در جریان این اعتراضات بازداشت و هم‌اکنون در کانون اصلاح و تربیت سنندج در بازداشت به سر می‌برند.

هه‌نگاو مطلع شده است که، مهشید خانی از فعالین زن ایلام نیز که بازداشت شده بود همچنان در بازداشت به سر می‌برد و در بند زنان زندان مرکزی ایلام محبوس است.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در جریان اعتراضات اخیر در شهرهای کُردستان نزدیک به ۱۰۰ فعال زن کُرد توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند که تاکنون هویت ۷۵ نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا