گوناگون

صادرات دام زنده آزاد شد

رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک خاطرنشان کرد: ظرفیت مراتع به‌شدت کاهش پیداکرده است و دامدار سبک معمولاً در ۵ تا ۶ ماه نخست دامشان را برای چرا به مراتع می‌برند اما امسال در فصل‌های بهار و تابستان دامدار مجبور به تغذیه دستی دام شد و ازآنجایی‌که هزینه تغذیه بالاست دامدار دامش را به کشتارگاه می‌فرستد….

افشین صدر دادرس در گفت‌وگو با ایرنا سهمیه صادرات دام زنده در مرحله نخست را حدود ۵۰ هزار رأس دانست و افزود: ۱۴ مهر سال جاری نخستین محموله دام زنده عشایر و غیر عشایر ایران را به مقصد کویت ترک کرد.

فروش گوشت بز و میش به جای گوشت بره
وی در پاسخ به این پرسش که آیا صادرات دام تأثیر خود را بر قیمت گوشت در بازار داخلی می‌گذارد؟ گفت: بازار داخلی به‌شدت راکد است و دام نر پروارشده در بازار داخلی خریدار ندارد و تنها مشتری این دام‌ها شرکت پشتیبانی امور دام است که در غالب برنامه خریدهای حمایتی اقدام به خرید کرد اما بیشتر از ۲ ماه پول دامداران را پرداخت نکرده است.
این فعال حوزه دام پروی ادامه داد: تمایل برای خرید میش و بز در بین فعالان بازار گوشت افزایش پیداکرده است چراکه این دام‌ها را ارزان خریداری و به قیمت گوشت درجه یک یعنی گوشت بره نر به مردم می‌فروشد.

صادرات بره نر
صدر دادرس با اشاره به خروج بره‌های نر تصریح کرد: صادرات بره نر نباید در قیمت گوشت تأثیر منفی بگذارد اما این قاعده در یک بازار سالم امکان تحقق دارد نه در سیستم توزیع ما که بیمار است و متأسفانه اقدامی برای حل مشکلات این سیستم در دستور کار مسئولان قرار نگرفته است.

تعرفه صادرات گوشت
رئیس اتحادیه مرکزی دام سبک بابیان اینکه تعرفه بالا صادرات دام سنگین خروج این دام را غیرمنطقی کرده است خاطرنشان کرد: تعرفه صادرات یک رأس گوسفند ۵۳ هزار و ۷۰۰ تومان و هر کیلو گوساله زنده ۱۶ هزار و ۷۰۰ بسته‌شده است به اضافه در نظر گرفتن نیم درصد تعرفه صادراتی آب مجازی. این تعرفه صادرات گوساله را متوقف کرده است این در حالی است که صادرات گوسفند ادامه دارد.

قیمت دام زنده
این فعال حوزه دام‌پروری میانگین قیمت دام زنده را کیلویی ۷۰ تا ۷۳ هزار تومان دانست و افزود: در برخی استان‌ها دام زنده کیلویی ۶۸ هزار تومان نیز عرضه می‌شود. همچنین قیمت دام زنده در مهر سال جاری با قیمت آن در اسفند سال گذشته برابر است این در حالی است که قیمت نهاده‌ها در این بازه زمانی حدود ۶ برابر افزایش پیداکرده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا