زنان

افزایش ۹ درصدی طلاق در سال ۱۴۰۰

نتیجه عکس ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی

آمار ثبت احوال و مرکز آمار ایران نشان می‌دهد که ازدواج در سال گذشته نسبت به سال ۹۹ حدود ۲ درصد رشد داشت. درحالی‌که تعداد طلاق ثبت‌شده بیش از ۹ درصد افزایش داشت. این در حالی است که ابراهیم رئیسی قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت را ۲۴ آبان سال گذشته به وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها ابلاغ کرد.

نتیجه عکس ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی

این قانون ۱۲ هزار میلیارد تومان بودجه را برای افزایش ازدواج و فرزند آوری به خود تخصیص داد. بنا بر اعلام بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون ۹۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات به متقاضیان پرداخت‌شده است. برخی کارشناسان ازجمله مهدی تند گویان معتقدند که افزایش پرداخت وام‌های ازدواج در برخی موارد باعث شده که کودکان باسن کم به دلیل اجبار خانواده یا نیاز مالی مجبور به ازدواج شوند تا بعضاً از وام‌های ازدواج و فرزند آوری بهره‌مند شوند.

ازدواج و طلاق به روایت آمار
بر اساس گزارش‌های ثبت احوال، سال گذشته ۵۶۸ هزار و ۵۴۵ ازدواج ثبت شد. درحالی‌که بنا بر داده‌های مرکز آمار ایران، سال ۹۹ تعداد ۵۵۶ هزار و ۷۳۱ ازدواج ثبت شد. بنابراین سال گذشته ازدواج حدود ۲ درصد رشد داشت. سال گذشته محمدمهدی تند گویان، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: «ازدواج در سال گذشته ۱۳۹۹ پنج درصد افزایش داشت. این نشان‌دهنده همکاری نهاد‌ها با هم و ناشی از فرهنگ‌سازی‌ها و ترویج بحث ساده‌سازی ازدواج بود.» (ایرنا)

آمار ازدواج زیر ۱۸ سال
بررسی گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، در سال ۱۴۰۰، ۲۵ مرد کمتر از ۱۵ سال ازدواج کردند. همچنین ۲۳ هزار و ۵۰۵ مرد ۱۵ تا ۱۹ ساله نیز ازدواج کردند. مشخص نیست چه تعداد از این ازدواج‌های زیر ۱۸ ساله بودند. همچنین ۳۲ هزار و ۵۲۴ زن کمتر از ۱۵ ساله در سال گذشته ازدواج کردند. درحالی‌که سال ۹۹ این آمار ۳۱ هزار و ۵۹۴ نفر بود؛ یعنی حدود هزار نفر افزایش داشت. ضمن اینکه ۱۵۶ هزار و ۱۳۳ زنان ۱۵ تا ۱۹ ساله در سال گذشته ازدواج کردند که مشخص نیست چه تعداد از آن‌ها زیر ۱۸ ساله بودند. اما آنچه مشخص است سهم عمده کودکان در آمار ازدواج کشور است. نکته دیگر در این گزارش‌ها، افزایش آمار طلاق در سال ۱۴۰۰ است. سال گذشته ۲۰۱ هزار و ۵۹ مورد طلاق ثبت شد، درحالی‌که ۱۸۳ هزار و ۱۹۳ مورد طلاق در سال ۹۹ ثبت شد. به عبارتی طلاق در سال گذشته ۹٫۷۵ درصد افزایش داشت. آن طور که معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی گفت در سال جاری، تاکنون بیش از یک‌میلیون فقره تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، فرزند آوری و ودیعه مسکن به ارزش ۹۹ همت به متقاضیان پرداخت‌شده است. مهدی صحابی ادامه داد: «تا تاریخ ۱۲ مهر تعداد ۵۰۷ هزار نفر به مبلغ ۷۰۰هزار میلیارد ریال از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره‌مند شدند. این امر حاکی از رشد ۶۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.» به گفته معاون اداره اعتبارات بانک مرکزی تا تاریخ ۱۲ مهر سال جاری تعداد ۱۳۱ هزار فقره تشکیل پرونده برای وام ودیعه مسکن انجام شد. از این تعداد ۹۴ هزار نفر به میزان ۵۳۵۰۰ میلیارد ریال تسهیلات دریافت کردند. همچنین ۴۰۰ هزار نفر به مبلغ ۱۶۲ هزار میلیارد ریال موفق به دریافت تسهیلات وام فرزند آوری شدند. (ایسنا)

کدام استان‌ها بیش‌ترین و کمترین
ازدواج را ثبت کردند؟
بر اساس گزارش ثبت احوال، بیش‌ترین ازدواج‌ها به ترتیب مربوط به استان‌های تهران(۷۱ هزار و ۵۴)، خراسان رضوی(۵۲ هزار و ۲۱۳) و خوزستان(۴۰ هزار و ۳۷۴) است. همچنین کمترین ازدواج ثبت‌شده در سال گذشته به ترتیب مربوط به استان‌های سمنان با (سه هزار و ۶۰۸)، ایلام (چهار هزار و ۸۶) و کهکیلویه و بویراحمد (پنج هزار و ۶۹۶) بود. تعداد ازدواج‌های صورت گرفته در بهار سال جاری نسبت به سال گذشته حدود ۱۱ درصد کاهش داشت. بنا بر گزارش ثبت احوال در بهار سال جاری ۴۲ هزار و ۲۹۸ ازدواج ثبت شد. این در حالی است که در بهار سال گذشته، ۱۶۱ هزار و یک ازدواج صورت گرفت./ستاره صبح

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا