حقوق بشر

اعتراضات گسترده در شهرهای کُردستان و کشته و زخمی شدن ده‌ها شهروند معترض

در جریان اعتراضات گسترده مردم در شهرهای مختلف کُردستان هم‌زمان با دیگر شهرهای ایران، دست‌کم ۲ شهروند کُرد با شلیک نیروهای حکومتی جانشان را از دست داده و ۷۰ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند.

اعتراضات امروز ابتدا در شهر سنندج آغاز شد و سپس به شهرهای سقز، کرمانشاه، جوانرود، کامیاران، بوکان و مهاباد کشیده شد.

بر طبق دو ویدیویی که هه‌نگاو در اکاونت تویتری خود منتشر نموده است، در جریان اعتراضات امروز شنبه ۱۶ مهر ۱۴۰۱ (۸ اکتبر ۲۰۲۲) در شهر سنندج دست‌کم دو شهروند جانشان را از دست داده‌اند که هویت یکی از آنها به نام داریوش علیزاده برای هه‌نگاو احراز شده است. این شهروند در داخل اتومبیل خود از  ناحه سر مورد اصابت گلوله قرار گرفت.

هویت یک شهروند دیگر که از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفته و در بیمارستان بعثت سنندج در اثر شدت جراحات جانش را از دست داده است تاکنون برای هه‌نگاو احراز نشده است.

در شهر سنندج بیش از ۵۰ نفر با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی زخمی شده و در شهرهای جوانرود ۱۱ نفر و سقز ۱۰ نفر زخمی‌ شده‌اند.

همچنین یکی از نیروهای حکومتی در شهر سنندج کشته شده و ۲ نفر دیگر نیز مجروح شده‌اند. در جوانرود نیز دو نفر از نیروهای حکومتی و در سقز نیز دو نفر از جمله محمدرضا رضاپور دادستان سقز زخمی و به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

این اعتراضات در شهرهای بوکان، مهاباد، سنندج، سقز، کامیاران و جوانرود تا زمان انتشار این خبر (ساعت ۲۲ به وقت محلی) همچنان ادامه دارد و مردم در خیابان‌‌ها حضور دارند.

گفتنیست که از صبح امروز نیز بازاریان در شهرهای ایلام، جوانرود، کرمانشاه، سنندج، مریوان، سقز، بوکان و مهاباد در اعتصاب به سر بردند.

همچنین دختران و پسران دانش‌‌آموز در شهرهای سنندج، سقز و مریوان و در مدارس و خیابان‌های نزدیک به مدارس با سر دادن شعار‌هایی نظر مرگ بر دیکتاتور و زن، زندگی، آزادی همبستگی خود را با مردم ناراضی اعلام کردند.

در شهر سقز نیروهای حکومتی به سوی یکی از دبیرستان‌های دخترانه آتش گشودند که منجر به زخمی شدن دو معلم شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا