اخبار

اعتراض‌های مردمی در هفته چهارم؛ مدارس و دانشگاه‌های کردستان تعطیل شدند

اعتراض های مردمی در حالی وارد چهارمین هفته خود شده است که روز گذشته معترضان در نقاط مختلف پایتخت تا پاسی از شب تجمع برگزار کردند و شعار هایی را در کادر عدالت خواهانه و آزادی سر دادند. این اعتراض‌ها در شماری از شهرهای بزرگ و همچنین شهرهای استان کردستان گسترده‌تر گزارش شده است….

همزمان با این اتفاق مدیرکل آموزش و پرورش کردستان صبح امروز یکشنبه  اعلام کرد که مدارس این استان امروز در نوبت صبح و بعد از ظهر تعطیل هستند.
در ادامه اعتراض های مردمی در ایران مغازه‌ها در بازار سنندج و تهران بسته شده‌اند. در این میان گمانه‌زنی‌های تازه‌ای در ارتباط با “هک” صدا و سیمای جمهوری اسلامی مطرح شده است. بنا به ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، فروشگاه ها و مغازه در روز شنبه در بسیاری از شهرهای کردستان همچون سقز، بوکان، دیواندره، مهاباد وسنندج تعطیل بودند. بسیاری از پاساژها و بازار بزرگ تهران و مغازه ها در مناطق شمالی تهران نیز بسته بودند.
روزنامه کیهان وابسته به رهبر جمهوری اسلامی ضمن تایید بسته بودن مغازه دلیل آن را ترس کسبه از حملات “اخلالگران” خواند. تردیدی در آن نیست که گزارش های کیهان و دیگر همپالگی های مطبوعاتی این روز نامه معلوم الحال وارونه نشان دادن و تحریف کردن حقایق است.
این ادعای کیهان در حالی مطرح می‌شود که کاسبان و بازاریان خود به دنبال فراخوان گروه‌های مختلف برای گردهمایی‌هایی خیابانی در برخی از نقاط ایران دست به اعتصاب زده‌اند.
افزون بر این تا کنون از حمله معترضان به فروشگاه ها در روزهای گذشته هیچ خبری منتشر نشده است.
در این میان گمانه‌زنی‌ها و نظرات تازه‌ای در ارتباط با “هک شدن” بخش خبری صدا و سیما مطرح شده است.
شامگاه گذشته (شنبه ۱۶ مهر) بخش خبری ساعت ۲۱ صدا و سیما برای لحظاتی از سوی گروه هکری “عدالت علی” هک شد. در این چند ثانیه تصویر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی با عبارت “خون جوانان ما می‌چکد از چنگ تو” در کنار تصاویری از جان باختگان اعتراض های مردمی نشان داده شد.
تهدید های رژیم در زمینه بازداشتی های جدید: مجید میراحمدی، معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ایران تهدید کرد که از امروز به بعد افرادی که بازداشت می‌شود تا زمان محاکمه به هیچ وجه آزاد نخواهند شد.
او افزود: «دادگاه‌های آن‌ها به سرعت برگزار می‌شود و احکام بسیار قاطع و بازدارنده‌ای برای آن‌ها صادر خواهد شد.»
حضور نیروهای امنیتی و لباس شخصی‌ها در اطراف پارک ملت مشهد و روبروی دانشگاه فردوسی مشهد بیشتر از همیشه بود.
نیروهای لباس شخصی که به نظر می‌رسید اراذل هستند، با چاقو به معترضان حمله کردند.
به گزارش دویچه وله ، دختر نوجوانی که روسری‌اش را درآورده و شعار می‌داده توسط نیروهای لباس شخصی تعقیب شده و در کوچه‌ای با ضربه چاقو پای او را مجروح می‌کنند.
جوان عابری دختر نوجوان را با کمک خودرویی عبوری سوار می‌کند تا به مرکز درمانی برساند که توسط نیروهای سرکوب هر سه ( دختر معترض، جوان و مرد راننده) با چشم بند به مرکزی منتقل می‌شوند و پس از ضرب و شتم و جستجوی وسایل و تلفن همراه در نقاطی از شهر رها شده‌اند.
خبرگزاری ایلنا به نقل از شاهدان عینی اعلام کرد که «پاسپورت همایون شجریان و سحر دولتشاهی در هنگام ورود به ایران در فرودگاه امام خمینی توقیف شد.»
همایون شجریان برای اجرای کنسرت‌هایی خارج از ایران حضور داشت.
همایون شجریان و سحر دولتشاهی در روزهای ابتدایی جان باختن مهسا امینی در بازداشت، از این اتفاق انتقاد کرده بودند. شجریان در مطلبی اینستاگرامی نوشت: ««غم‌هامان سنگین است دل‌هامان خونین است ما سرتا پا زخمیم سرتا پا دردیم.»
او همچنین در یکی از کنسرت‌های خود در استرالیا به یاد مهسا امینی قطعه‌ «مرغ سحر» را اجرا کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا