گوناگون

ادامه اعتراض ها در میهن ما، کشته شدن دست‌کم ۴ نفر در سنندج

اعتراض های مردمی در خیابان‌ها و مراکز آموزشی همچنان ادامه دارند. در جریان تجمعات سنندج ۴ نفر کشته شده‌اند. یک نماینده مجلس مدعی شده که هیچ دانش‌آموزی دستگیر نشده است. دانشجویان الزهرا در تحصن خود سرود “بلاچاو” را سر دادند…

دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبایی، تربیت مدرس، الزهرا، امیرکبیر، گیلان، علوم پزشکی گلستان، آزاد قزوین، آزاد اراک، علوم پزشکی زنجان، شاهد تحصن‌ و اعتراضات ضد حکومتی دانشجویان بودند.
دانشجویان در این تجمع‌ها شعارهایی همچون ”زن، زندگی، آزادی”، ”دانشجوی زندانی آزاد باید گردد”، ”فقر و فساد و بیداد، مرگ بر این استبداد” و ”دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد” سر دادند.
دانشجویان دانشگاه‌ گیلان در رشت، در حمایت از اعتراض‌ها و دانشجویان بازداشت‌شده تحصن کردند.
دانشجویان دانشگاه الزهرا در تهران نیز با سردادن شعارهایی همچون ”نه روسری، نه تو سری، آزادی و برابری”، ”اینهمه سال جنایت، مرگ بر این ولایت” و ”دانشجوی زندانی آزاد باید گردد” در محوطه این دانشگاه دست به تجمع زدند.
ویدیو‌هایی از تحصن دانشجویان الزهرا در تهران در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده‌اند که دانشجویان را در حال خواندن سرود “بلاچاو” نشان می‌دهند.این سرود، به زبان ایتالیایی به معنای ”بدرود ای زیبا”، نمادی از مبارزات آزادی‌خواهانه است که در زمان جنگ جهانی دوم ورد زبان پارتیزان‌ها و مخالفان فاشیسم در ایتالیا بود.
”مرگ دست‌کم ۴ معترض در سنندج”
شبکه حقوق بشر کردستان گزارش داده که در جریان اعتراض‌های ۱۶ مهرماه در سنندج، دست‌کم چهار معترض بر اثر ”تیراندازی نیروهای امنیتی” کشته شدند.
جان‌باختگان پیمان منبری، داریوش علیزاده، محمد امینی و یحیی رحیمی معرفی شده‌اند. بر اساس گزارش شبکه یاد شده، بیش از ۶۵ نفر نیز در جریان اعتراض‌های روز گذشته در سنندج، زخمی شده‌اند.
در برخی از ویدئوهایی که از اعتراض‌های روز گذشته در سنندج منتشر شده، صدای ممتد تیراندازی به گوش می‌رسد.
تشکیل “خانه ملی گفت‌وگوی آزاد” در مدارس و دانشگاه‌ها
همزمان با افزایش اعتراض‌ها در ایران و همچنین نقش پررنگ دانش‌آموزان و دانشجویان، شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست ابراهیم رئیسی نشستی برگزار کرد. خبرگزاری تسنیم نوشت: «در این جلسه ۹ مسئله مهم و دارای اولویت فرهنگی و اجتماعی بررسی و بر مبنای آن راهبردها و برنامه‌های اقدام تنظیم و تصویب شد.»
بر اساس این گزارش، قرار است ”خانه ملی گفت‌وگوی آزاد” در مدارس و دانشگاه‌ها تشکیل شود.
در توضیح کارکرد این خانه آمده که “زمینه ایجاد ایجاد فضای آزاد برای دانش‌آموزان و دانشجویان را به دور از هرگونه محذوریت علمی و گفتگویی در محیط مدرسه و دانشگاه فراهم می‌کند.”
افزایش کارآمدی آموزش و پرورش و تقویت فضای گفت‌وگو از دیگر اهداف مصوبه‌های امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده است.
تصویب برنامه‌هایی برای تقویت فضای باز و گفت‌وگو هم‌زمان است با هجوم ماموران به پاره‌ای دبیرستان‌ها.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که بیش از ۹۸ درصد از دانشجویان بازداشت‌شده در جریان اعتراض‌های اخیر آزاد شده‌اند.
علیرضا منادی ضمن تکذیب بازداشت دانش‌آموزان گفته که ”اصلا دانش‌آموز بازداشتی نداریم.” او افزوده که هر استادی حق حمایت از دانشجویان را دارد و از دانشجویان نیز خواسته تا ”حرف‌هایشان را آزادانه در داخل محیط دانشگاه بیان کنند.”
این عضو کمیسیون آموزش، در حالی بازداشت دانش‌آموزان را تکذیب کرده که منابع حقوق بشری از هجوم گسترده نیروهای امنیتی به مدارس در شهرهای مختلف ایران و بازداشت شماری از دانش‌آموزان خبر داده‌اند.
بر اساس برخی از این گزارش‌ها، نیروهای امنیتی با ون‌های بدون پلاک به مدارس مراجعه کردند و در برخی موارد حتی به داخل کلاس‌ها نیز وارد شده‌اند.
بهمن دارالشفایی، مترجم در توییتی نوشته است: «ماموران نیروی انتظامی امروز به مدرسه دختر یکی از دوستانم هم رفته‌اند و یکی از بچه‌ها را با خودشان برده‌اند. دو تا از بچه‌ها را هم خود مدرسه اخراج موقت کرده. بچه‌ها هم شعار داده‌اند و اعتراض کرده‌اند. جرم این بچه‌ها اعتراض در داخل مدرسه بوده و نه خارج از مدرسه.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا