حقوق بشر

بازداشت سه شهروند توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنقر و ساری

روز جمعه ۱۶ مهرماه، دو معلم اهل شهرستان سنقر واقع در استان کرمانشاه به نام های کیومرث واعظی و علی حسن شمایلی توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهرستان منتقل شدند. همچنین، شامگاه شنبه ۹ مهر، هادی حکیم شفایی شهروند اهل ساری در جریان اعتراضات سراسری کشور بازداشت و به زندان این شهر منتقل شد.

خبرگزاری هرانا – هویت این شهروندان “کیومرث واعظی و علی حسن شمایلی شهروندان اهل سنقر و حکیم شفایی شهروند اهل ساری” توسط هرانا احراز شده است.

ار میان این شهروندان بازداشت آقای شفائی در جریان اعتراضات سراسری کشور در ساری صورت گرفته است. وی پس از بازداشت به زندان ساری منتقل شده است.

همچنین علی حسن شمایلی دبیر جامعه شناسی و کیومرث واعظی معلم و فعال در عرصه رسانه پس از بازداشت به بازداشتگاه اداره اطلاعات شهرستان سنقر منتقل شده اند.

تاکنون از اتهامات مطروحه و آخرین وضعیت این شهروندان اطلاعی در دسترس نیست.

بازداشت مهسا امینی زن جوان ۲۲ ساله به جرم بدحجابی توسط پلیس امنیت اخلاقی و سپس جان باختن او در زمان بازداشت به موج گسترده ای از اعتراضات سراسری در ایران دامن زد. معترضان با شعار محوری “زن، زندگی، آزادی” در اعتراض به عملکرد، قوانین و ساختار حکومت معترض به خیابانها آمدند. هرانا با انتشار گزارشی ۲۱۵ صفحه ای به بررسی آماری، تحلیل و جمع بندی از بیست روز نخست اعتراضات جاری (۲۶ شهریور تا ۱۳ مهر ۱۴۰۱) اختصاص داد. در گزارش مذکور علاوه بر تحلیل جغرافیایی و ارائه نقشه و نمودار، هویت ۲۰۰ جان باخته احتمالی از جمله ۱۸ کودک و نوجوان، برآورد از ۵۵۰۰ بازداشت شده به همراه هویت ۶۰۴ تن از شهروندان بازداشت شده، ۱۲۳ دانشجو و ۳۶ روزنامه نگار یا فعال عرصه خبر ارائه شده است. همچنین در کنار بخش های متعدد دیگر، مجموعه کاملی از ۶۹۸ گزارش ویدیویی راستی آزمایی شده به تفکیک زمان و موضوع در این گزارش لحاظ شده است. همچنین این گزارش اعتراضات در ۳۴۲ نقطه کشور در تمام استانهای کشور از جمله ۱۰۵ شهر و ۶۸ دانشگاه را بررسی کرده است.

برای اطلاع بیشتر به گزارش جمع بندی خبرگزاری هرانا از مجموع وقایع بیست روز نخست اعتراضات مراجعه نمایید.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا