بین‌المللی

واکنش تند گروه ۷ به حمله موشکی روسیه به شهرهای اوکراین

حمله‌های موشکی روسیه به شهرهای مهم اوکراین با واکنش تند کشورهای گروه هفت و اتحادیه اروپا روبرو شده است. هفت کشور صنعتی غربی قرار است برای ارزیابی و بحث درباره این حمله‌ها یک نشست اضطراری برگزار کنند….
روسیه کی‌یف را مسئول انفجار و تخریب بخشی از پل کریمه معرفی کرده و به تلافی شهرهای مهم اوکراین را هدف گرفته است. رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید در موشک باران شهرهای بزرگ تعدادی غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند.
به گزارش دویچه وله، نظامیان روسیه روز دوشنبه، دهم اکتبر به بهانه انفجار و آتش‌سوزی بامداد شنبه بر روی پل کریمه، مرکز شماری از شهرهای مهم اوکراین از جمله کی‌یف را موشک‌باران کردند.
اشتفن هبشتریت، سخنگوی دولت فدرال آلمان اعلام کرده که هفت کشور پیشتاز صنعتی غرب، موسوم به گروه هفت، به خاطر حمله‌های اخیر روسیه روز سه‌شنبه (۱۱ اکتبر) یک نشست فوق‌العاده برگزار می‌کنند.
در پی حمله‌های موشکی روسیه، اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در گفت‌وگوی تلفنی با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین او را در جریان برگزاری این نشست قرار داد.
در ماه‌های گذشته حمایت تسلیحاتی کشورهای غربی از اوکراین افزایش یافته و نیروهای اوکراینی موفق شده‌اند به طور روزافزونی نظامیان روسی را از مناطق اشغالی عقب برانند و برخی شهرهای استراتژیک را آزاد کنند. حمله نظامی روسیه به خاک اوکراین ۲۴ فوریه امسال آغاز شد.

تاکید آلمان بر ارسال سامانه ضدهوایی به اوکراین

به نوشته روزنامه “زوددویچه”، کریستینه لامبرشت، وزیر دفاع دولت فدرال با توجه به حمله‌های موشکی روسیه تاکید کرده که آلمان در این شرایط به طور ویژه‌ای با ارسال سامنه‌های دفاع ضدهوایی از اوکراین پشتیبانی می‌کند.
سیاستمدار حزب سوسیال دموکرات می‌گوید، در روزهای آینده نخستین سامانه بسیار پیشرفته دفاع ضدهوایی Iris-T SLM برای حفاظت از شهروندان اوکراینی به این کشور ارسال می‌شود.
زلنسکی در یک پیام توئیتری نوشته امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز در مورد حمایت از اوکراین اطمینان داده است. او به جزئیات بیشتری در این زمینه اشاره نکرد.
روزنامه آلمانی دی ولت با انتشار تصویری از کی‌یف در توئیتر نوشته حمله‌های موشکی روسیه جنبه نمادین دارد و پیام آن این است که “ما می‌توانیم شما را همه جا هدف بگیریم”.

واکنش اتحادیه اروپا

در همین حال روبرتا متسولا، رئیس پارلمان اروپا حمله‌های اخیر روسیه به اوکراین را “نفرت‌برانگیز” توصیف کرد و در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت این اقدام‌ها بار دیگر به جهان نشان می‌دهد که با چه نوع رهبری در مسکو سر و کار دارد.
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پرتاب موشک به مرکز شهرهای مهم اوکراین را شوکه‌کننده خوانده و می‌گوید چنین اعمالی در قرن بیست و یکم جایی ندارند.
دیدیر ریندرز، کمیسر قضایی اتحادیه اروپا که هنگام اصابت موشک به مرکز کی‌یف در این شهر حضور داشته می‌گوید به یمن واکنش سریع نیروهای امنیتی او و همراهانش به سرعت به پناهگاه یک هتل منتقل شدند.
تام توگندات، وزیر امنیت دولت بریتانیا با اشاره به کشته شدن چند کودک در موشک‌باران شهرهای اوکراین چنین اقدام‌هایی را نفرت‌برانگیز خواند.

واکنشی از سر ضعف از طرف مسکو

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا هم حمله‌های موشکی اخیر را غیرقابل قبول خوانده و در یک پیام توئیتری نوشته این جمله‌ها نمایش قدرت نیست بلکه نشانه ضعف پوتین است.
بسیاری از تحلیلگران معتقدند شکست‌های پی‌در پی نیروهای روسی که باعث عقب‌نشینی آنها از بسیاری از مناطق اشغالی در اوکراین شده، مسکو را به شدت نگران کرده و به عکس‌المل‌های شتاب‌زده واداشته است.
آسیب دیدن پل کریمه می‌تواند باعث تشدید این نگرانی‌ها شده باشد. این پل که شبه‌جزیره اشغالی کریمه را به خاک فدراسیون روسیه متصل می‌کند برای ارسال تجهیزات و نیرو به جبهه‌های نبرد در جنوب و شرق اوکراین اهمیتی استراتژیک دارد.
بامداد شنبه در پی انفجار یک کامیون ظاهرا بمب‌گذاری شده بر روی پل کریمه دست‌کم هفت تانکر یک قطار باربری طعمه آتش شدند و بخشی از سازه بتنی پل فرو ریخت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا