حقوق بشر

اسماعیل دزوار یکی از بازداشت‌ شدگان اعتراضات سقز زیر شکنجه جانباخت

یک شهروند معترض اهل سقز به نام اسماعیل دزوار که توسط نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی بازداشت و به شدت مورد شکنجه قرار گرفته بود، جانباخت.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، ساعت ۲۳ شامگاه یک‌شنبه ۱۷ مهر ۱۴۰۱ (۹ اکتبر ۲۰۲۲)، نیروهای اطلاعات سپاه که همگی لباس شخصی بر تن داشتەاند جسد اسماعیل دزوار را با آمبولانس به بیمارستان شفا در سقز منتقل کرده‌اند.

به گفته یکی از پرسنل بیمارستان، اسماعیل دزوار در اثر شکنجه شدید جانش را از دست داده و آثار کبودی بر بدن و به ویژه کبودگی و شکستگی بر قفسه سینه وی کاملاً مشهود بوده است.

این منبع که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود در ادامه به هه‌نگاو گفت: ” نیروهای اطلاعات سپاه در سالن رادیولوژی بیمارستان پس از یک نشست کوتاه به مسئولین بیمارستان گفته‌اند که دلیل مرگ وی را سانحه رانندگی بنویسید که این درخواست با مخالفت شدید سوپروایزر بیمارستان روبرو شده است”.

وی در ادامه گفت سوپروایزر به آنها گفته است: “این فرد بدون علائم حیاتی به بیمارستان منتقل شده و مرگ وی تحت هیچ شرایطی نمی‌توانند سانحه راندگی باشد و با یقین می‌‌گویم که تحت شکنجه کشته شده است”.

هه‌نگاو مطلع شده است که نیروهای اطلاعات سپاه پس از این موضع کادر پزشکی ساعت ۳ بامداد جسد را بدون اجازه از بیمارستان ربوده و با همکاری نیروهای آتش‌نشانی جسد وی را شبانه دفن کرده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع، نهادهای امنیتی امروز دوشنبه ۱۸ مهرماه خانواده اسماعیل دزوار را احضار و آنها را تهدید کرده‌اند که باید دلیل مرگ وی را سانحه رانندگی اعلام کنند و در اعلامیه ترحیم وی نیز تحت فشار نهادهای امنیتی دلیل مرگش سانحه رانندگی عنوان شده است. در این راستا هه‌نگاو مطلع شده است که برادر همسر وی به نام زانیار حسین زاده بازداشت شده است.

منابع هه‌نگاو گزارش داده‌اند که اسماعیل دزوار ظهر روز یکشنبه ١٧  مهر‌ماه در نزدیکی پلیس راه سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا