ورزشی

مقصودلو؛ تساوی برابر کارلسن و برد مقابل بایرن مونیخ!

سی‌وهفتمین دوره جام باشگاه‌های شطرنج اروپا و بیست‌وششمین دوره جام باشگاه‌های زنان اروپا روز یکشنبه در ۷ دور به روش سوییسی در مایرهوفن اتریش به پایان رسید و باشگاه شطرنج نووی‌بور در بخش آزاد عنوان قهرمانی را به دست آورد و باشگاه ASVOe Pamhagen قهرمان مسابقات زنان شد.

تیم نووی‌بور جمهوری چک در آخرین مرحله از رقابتی هیجان‌انگیز موفق شد Asnieres Le Grand Echiquier از کشور فرانسه را شکست بدهد و با ۷ برد و ۱۴ امتیاز عنوان قهرمانی رقابت‌ها را به دست آورد. هایکریشنا پنتالا و آنتون گیجارو دیوید پیروزی‌های مهمی برای تیم برنده به ارمغان آوردند. ویدیت سانتوش گوجراتی در میز دوم مغلوب اسیپنکو آندری شد و سه بازی دیگر به تساوی رسید. همین نتایج باعث شد نووی بور با اختلاف اندکی نسبت به تیم فرانسوی که مرد شطرنج اول ایران را در اختیار دارد، قهرمان شود.

جذاب‌ترین بخش دور پایانی مسابقات جام باشگاه‌های اروپا برای ایرانی‌ها جایی بود که تیم فرانسوی Clichy-Echecs-92 در آخرین مسابقه خود در برابر باشگاه شطرنج Offerspill Magnus Carlsen قرار گرفت و به پیروزی دست پیدا کرد. در این مسابقه پرهام مقصودلو نفر اول شطرنج ایران و مرد بیست‌وچهارم دنیا مقابل مگنوس کارلسن نفر اول شطرنج دنیا قرار گرفت. به گفته تمام سایت‌های تحلیل شطرنج پرهام در این مسابقه موقعیت‌های بسیار خوبی برای پیروزی بر نابغه نروژی داشت اما در نهایت بازی با تساوی به پایان رسید. پرهام که با ریتینگ ۲۷۲۱ در مسابقه با کارلسن در حرکت شانزدهم بیش از یک واحد پیاده برتری از کارلسن کسب کرده بود و موتورهای جست‌وجوگر شطرنج او را در وضعیت بهتری از قهرمان جهان ارزیابی می‌کردند. این برتری در حرکت ۲۱ به ۱.۲ اضافه شد و بعد از حرکت بیست‌وسوم، کارلسن با بیش از دو واحد برتری مقصودلو همراه شد. اینجا جایی بود که نابغه شطرنج ایران می‌توانست مچ کارلسن را بخواباند اما این مرد باهوش نروژی موفق شد خودش را از زیر فشار خارج کند. بعد از چند حرکت از برتری مقصودلو کم شد و در چند حرکت بعدی وضعیت به شرایط برابر رسید و در نهایت دو شطرنج‌باز بعد از ۳۹ حرکت به تساوی رضایت دادند.

در این دیدار برندگان تیم فرانسوی امین باسم و وکاتروو دانیل بودند که بازی‌های خود را روی میز سوم و چهارم با برد پشت سر گذاشتند و نتیجه نهایی ۴ بر ۲ را رقم زدند. به این ترتیب تیم فرانسوی با کسب ۵ برد و ۲ تساوی و ۱۲ امتیاز مدال نقره را از آن خود کرد.

این تیم فرانسوی در نخستین دیدار خود برابر تیم واسا از سوئد با نتیجه ۵.۵. بر ۰.۵ به برتری دست پیدا کرد. در راند دوم تیمی از رومانی را مغلوب کرد و در راند سوم مقابل یک تیم از کشور ترکیه به تساوی سه بر سه رضایت داد. مقصودلو و یارانش در راند چهارم تیمی از کشور مجارستان را شکست دادند و در راند پنجم مقابل تیم دیگری از کشور فرانسه به تساوی رسیدند. در راند ششم نیز آنها بایرن مونیخ آلمان را از پیش رو برداشتند.

در دیگر دیدار از بازی‌های دور آخر برای کسب مدال برنز یک تیم آلمانی موفق شد تیم گاشیموف را شکست بدهد. این تیم آلمانی با ۱۱ امتیاز در جایگاه سوم قرار گرفت. تیم مگنوس کارلسن هم جایگاهی بهتر از هفتمی به دست نیاورد.

در بخش زنان تیم ASVOe Pamhagen از کشور میزبان در دور آخر مقابل تیم لهستانی BGK KS Gwiazda Bydgoszcz به تساوی دست پیدا کرد و ۱۲ امتیازی شد و برنده بیست‌وششمین دوره مسابقات لقب گرفت. دانیلین الینا بازی خود را روی میز اول به کاشلینسکایا آلینا باخت اما اوسماک لولیا یک پیروزی مهم برای تیمش به ارمغان آورد و دو بازی دیگر مساوی شد. بعد از این تیم نروژی، تیم‌هایی از دو تیم از مونت‌کارلو و رومانی موفق به شکست دادن رقبای خود شدند و ۱۱ امتیازی شدند اما با معیارهای تای بریک تیم رومانیایی به مدال نقره رسید.

در پایان این رقابت‌ها نفرات برتر فردی هم مشخص شدند و پرهام مقصودلو علاوه بر اینکه موفق شد همراه با تیمش به نشان نقره مسابقات دست پیدا کند در بخش فردی نیز روی میز یک به مدال برنز دست پیدا کرد. در میز شماره یک مگنوس کارلسن نروژی صاحب مدال طلا شد، هاریکریشنا پنتالا از تیم نووی‌بور قهرمان مسابقات صاحب نشان نقره شد و پرهام مقصودلو به نشان برنز دست پیدا کرد.

مقصودلو با این نتایج ریتینگ خود را ۲.۶ واحد افزایش داد و به عدد ۲۷۳۹ رساند تا همچنان در جمع سوپراستاد بزرگ‌های شطرنج دنیا جا داشته باشد.

سی‌وهفتمین دوره رقابت‌های جام باشگاه‌های شطرنج اروپا و بیست‌وششمین دوره جام باشگاه‌های زنان اروپا از ۲ تا ۱۰ اکتبر در مایرهوفن اتریش برگزار شد. در این مسابقات ۸۷ تیم شطرنج شامل ۷۰ تیم در بخش آزاد و ۱۷ تیم در بخش زنان به رقابت پرداختند که یک رکورد از لحاظ شرکت تیم به حساب می‌آید.  علاوه بر پرهام مقصودلو شطرنج‌بازان دیگری از ایران در رقابت‌های شطرنج قهرمانی باشگاه‌های اروپا حضور داشتند: سیدمحمدامین طباطبایی، پویا ایدنی و مبینا علی‌نسب.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا