اخبار

ادامه اعتراض های مردمی؛ هشدار عفو بین‌الملل نسبت به «ابعاد گسترده سرکوب» ها

رژیم جنایتکار “ولایی” در روزهای اخیر خون ده‌ها هم‌وطن معترض و حق‌طلب در شهرهای مختلف ایران را به‌خاک ریخت.  اعتراض های سراسری به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد از ۲۵ روز گذشته و تجمعات مختلف مردمی در شهرهای گوناگون کشور ادامه دارد و با وجود «سرکوب خشونت‌آمیز از سوی نیروهای امنیتی»، معترضان همچنان شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند….

بر اساس گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده اعتراض های دوشنبه شب، درگیری‌ها در شهر سنندج در استان کردستان سنگین بوده و صدای ممتد تیراندازی از خیابان‌های این شهر شنیده شده است. همچنین برخی در شبکه‌های اجتماعی گزارش داده‌اند که چندین نفر نیز در این درگیری‌ها کشته‌شده‌اند. هنوز آمار رسمی در این رابطه در دسترس نیست.
روز دوشنبه همچنین نخستین گزارش‌ها از اعتصاب در پتروشیمی عسلویه منتشر شد و پس از آن هم تصاویری از آغاز اعتصاب در دیگر تاسیسات نفتی ایران به اشتراک گذاشته شد.
اینترنت همچنان در ایران دچار اختلال سراسری است و کاربران با مشکلات بسیار می‌توانند از پلت‌فرم‌های پیام‌رسان و همچنین شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.
قتل مهسا (ژینا) امینی توسط نیروهای سرکوبگر گشت ارشاد جمهوری اسلامی و پنهان از چشم مردم آتش خشم مردم علیه خشونت لجام گسیختهٔ این نیروهای سرکوبگر را شعله‌ور کرد و در عمیق روح و روان جامعه تأثیر گذاشت. ابراز همبستگی یکپارچه مردم در واکنش به این جنایت، گسترش تظاهرات و طغیان توده‌ها بر ضد ستمگری را در تهران و دیگر شهرهای کشور موجب شد و امروزه به خیزشی ستم‌تیز تبدیل شده است. ورود مردم به صحنۀ مبارزهٔ رودررو با نیروهای تحت فرمان دیکتاتور، پیکان مبارزه را به‌سوی قوانین واپسگرایانهٔ حکومت “اسلامی” نشانه گرفت و در شهرهای گوناگون برچیده شدن طومار مقررات قرو‌ن‌وسطایی خواست اصلی مردم گردید.
امواج دامنه‌دار این خیزش تا کنون صدها هزار نفر را برانگیخته و به واکنش واداشته است. سرکوبگری خونین این جنبش آزادی‌خواهی نشان می‌دهد که مردم بر آن‌اند که به‌قیمت زندگی خود به گذار از جمهوری اسلامی و استبداد سیاه حاکم و حکومت ضد مردمی و تاراجگر آن مصمم‌اند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت می‌گوید در جریان اعتصاب روز گذشته در پتروشیمی عسلویه در بوشهر، تعدادی از معترضان از سوی دستگاه‌های امنیتی بازداشت شده‌اند. هنوز آمار دقیقی از تعداد این افراد منتشر نشده اما نام دست‌کم ۱۱ نفر مشخص شده است.
شورای سازماندهی اعتراض های کارگران پیمانی نفت خبر داده است، امروز سه شنبه نوزدهم مهر کارگران شاغل در شرکت پالایش نفت آبادان مقابل گیت ورودی پرسنل تجمع و اعتصاب خود را آغاز کردند.
بنابر این گزارش از روز گذشته بخش هایی از کارگران که در فاز دو دست از کار کشیده بودند با مداخله نیروهای حراستی مواجه شدند که تلاش داشتند از شکل گیری اولیه اعتصاب جلوگیری کنند.
بر اساس تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی انتشار یافته است، گروهی از کارگران در پالایشگاه آبادان امروز هم به اعتصاب و اعتراض خود ادامه داده‌اند.
دیروز گروهی از کارگران در پتروشیمی عسلویه، کنگان و همچنین فاز دوم پالایشگاه آبادان دست از کار کشیده و اعتصاب کرده بودند.
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی در نشست خبری با خبرنگاران جان باختن آنچه او «مدافعان امنیت کشور» خواند را تسلیت گفت. آقای جهرمی البته به مردم معترضی که در هفته‌های اخیر از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند، اشاره‌ای نکرد.
سخنگوی دولت همچنین در ادامه گفت: «برخی اقدامات سازماندهی شده و تروریستی نشان داد که دشمنان و مخالفان این نظام، برای هر موقعیت برنامه‌ریزی می‌کنند تا ضربه‌ای به حقوق و امنیت مردم و ثبات کشور وارد کنند.»
به گزارش یورو نیوز،سفارت فرانسه در تهران می‌گوید برخلاف شایعات منتشر شده، هیچ تعلیقی در روند صدور ویزا ایجاد نشده و این کنسولگری همچنان روند صدور ویزا برای ایرانیان را دنبال می‌کند.
در بیانیه‌ای که سفارت فرانسه در تهران منتشر کرده آمده است: «شایعات رایج در فضای مجازی مبنی بر اینکه فرانسه (و سایر کشورهای اروپایی) صدور روادید برای اتباع ایرانی را تعلیق کرده‌اند تکذیب می‌کنیم.»
در این بیانیه همچنین آمده است که به دلیل فیلترینگ اینترنت که مقام‌های ایرانی در این خصوص تصمیم‌گیر هستند، سفارت فرانسه موقتا و فعلا قادر به بررسی حجم زیادی از پرونده‌ها نیست.
در پایان هم سفارت فرانسه از مشکلات پیش‌آمده که به گفته آنها «کاملا خارج از اختیار سفارت بوده» عذرخواهی کرده است.
کاترین راسل، مدیر اجرایی صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، در بیانیه‌ای ضمن ابراز نگرانی از کشته، زخمی و بازداشت شدن کودکان و نوجوانان در جریان اعتراضات ایران، خواستار پایان دادن به این روند و حفاظت از کودکان و نوجوانان شد.
راسل همچنین در این بیانیه گفت: ««علاوه بر تلفات گزارش‌شده، بسیاری از کودکان شاهد خشونت در خیابان‌ها بوده‌اند که می‌تواند تاثیر طولانی‌ مدتی بر آن‌ها بگذارد.»
مدیر اجرایی یونیسف همچنین در ادامه بیانیه خود افزود: «ما پیام دبیرکل یونیسف به مقامات را تکرار می‌کنیم که از استفاده از خشونت غیرضروری یا نامتناسب خودداری کنند.»
روزنامه دولت رئیسی در شماره امروز خود در یادداشتی تند با حمله به اصلاح‌طلبان و معترضان، می‌نویسد« «باید معرکه‌گیری و شرارت را به همان تنها زبانی که اشرار جنایتکار می‌فهمند، برای شان پر هزینه کرد. هیچ دلیلی ندارد که مردم و نظام خسارت ببینند، اما مجرمان جنایتکار تصور کنند ارتکاب شرارت، همچنان برای آنها بی‌هزینه خواهد بود.»
ادامه این مطلب با «تروریست خواندن معترضان از دستگاه‌های امنیتی و قضایی خواسته شده تا هرچه سریعتر به پرونده متهمان رسیدگی و آنها را مجازات کنند. این یادداشت می‌افزاید: «مراجع امنیتی و قضایی در کنار برخورد کاملا قاطع و کوبنده با «مباشران جنایت» (اشرار کف خیابان)، باید سراغ رسانه‌ها و سیاست بازانی بروند که با تحریف و تهییج و تحریک، «مسببان» جنایت و شرارت اخیر بودند و مجازات‌های عبرت‌آموز علیه آنها اعمال کنند.»
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از اسنادی می‌گوید که نشان می‌دهد «نیروهای حکومت جمهوری اسلامی ایران در شهر سنندج با اسلحه‌های کالیبر ۵۰ منازل شخصی مردم را هدف قرار دادەاند».
سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار پیامی در توییتر نسبت به «ابعاد گسترده سرکوب معترضان در سنندج»، از جمله «شلیک با اسلحه گرم به خانه‌های مردم»  هشدار داد.
تجربهٔ چهل‌وچهار سال حکومت جمهوری اسلامی ملاک روشنی از ماهیت به‌شدّت ضدمردمی و سرا پا فاسد این حکومت است. سال‌ها سرکوب و خون‌ریزی و خفه کردن هر صدای اعتراضی از سوی مردم، فریادهای سرکوب و “منکوب کنید” رهبر حکومت بر ضد اعتراض‌ مردمی جان به‌لب رسیده از فقر و محرومیت و ظلم و تعدّی دستگاه‌های حکومتی، گواهی عینی و سندی انکارناپذیری در تأیید این واقعیت است که منشأ اعتراض‌ها و خروش مردم در داخل کشور و سرکوبگری‌های رژیم حاکم و دستگاه‌هایی همچون سپاه، وزارت اطلاعات، بسیج، گشت‌ها و دیگر نهادهای رنگارنگ امنیتی است. چهل‌و‌چهار سال پس از پیروزی انقلاب بهمن، ایران کشوری اسیر زنجیرهای حکومتی قرون‌وسطایی است که هیچ ارزشی برای مردم و حقوق‌شان قائل نیست. واقعیت امر این است که حاکمیت ولایی علی خامنه‌ای و همچنین رخدادهای اخیر و شکست‌های پی‌درپی‌ای که برآمد تصمیم‌های داخلی و خارجی او و اطرافیانش است به‌وضوح نشان می‌دهند رژیم ولایی از دید اکثر مردم ما مدت‌هاست که هرگونه حقانیت و اهلیتی برای ادامهٔ حکومت بر کشور را از دست داده است و خامنه‌ای و دارودسته‌اش صلاحیت رهبری کشور را ندارند. باید همهٔ توان را به‌کار گرفت و راه را برای روی کار آمدن حکومتی ملّی و دموکراتیک گشود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا