اخبار

تدارک سرکوب‌های تازه؛ التهاب و درگیری در سنندج و بانه

منابع حقوق بشری کردستان از تیراندازی‌‌ در سنندج و بانه و مواجهه نیروهای حکومتی با مردم خبر می‌دهند. یکی از مجروحان سقز که در تبریز بستری بود جان باخت. اعتراضات دانشجویی با اقداماتی چون مختلط کردن غداخوری‌ها ادامه دارد….

در شهرهای کردستان معترضان جلوی حضور سنگین ماموران امنیتی، سپاه و بسیج ایستاده‌اند. در حالی که اعتراضات سراسری دامنه‌دارتر شده و اوج گرفته‌اند وزیر کشور در سفر به سنندج جمهوری اسلامی را در “اوج قدرت” معرفی کرد.
به گزارش دویچه وله، دو روز پیش، روزنامه‌نگاران محلی از استقرار کاروان سپاه پاسداران در مرز بانه و اقلیم کردستان و تدارک احتمالی حمله به احزاب کرد ایرانی مستقر در اقلیم ابراز نگرانی کرده بودند. شامگاه سه‌شنبه ۱۹ مهر، سازمان‌های حقوق بشری کردستان از بالاگرفتن تنش و تیراندازی ممتد در سنندج، بانه، دیوان‌دره و سقز گزارش دادند. شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید پس از تجمع معترضان در حوالی گاراژ بختیاری در بانه، لباس‌شخصی‌های مسلح با تویوتا لندکروز مردم را هدف تفنگ ساچمه‌زن و گاز اشک‌آور قرار دادند. “کولبرنیوز” نیز ویدئوهایی از مواجهه و درگیری معترضان و نیروهای حکومتی هم‌رسان کرده که در یکی از آنها سنگربندی و شعله‌های آتش در وسط خیابانی در بانه به چشم می‌خورد. اکانت اینستاگرامی “۱۵۰۰ تصویر” ویدئویی از سنندج را بازنشر کرده که صدای رگبار گلوله در آن به گوش می‌رسد. این اکانت می‌نویسد: «نیروهای جمهوری‌اسلامی در خیابان‌های سنندج به مردم فحش می‌دهند و به خانه‌هایشان شلیک می‌کنند.»
سازمان هه‌نگاو از به آتش کشیده شدن مجسمه “پیشمرگه مسلمان” در میدان زندان شهر سقز خبر داد. این مجسمه نماد اعضای بومی سپاه در کردستان به شمار می‌رود.
سازمان حقوق بشری هه‌نگاو از درگیری مردم بانه با نیروهای حکومتی در غروب سه‌شنبه و شلیک گاز اشک آور به سوی شهروندان خبر می‌دهد. به گزارش این سازمان محله شریف‌آباد سنندج نیز صحنه رویارویی شدید میان معترضان و نیروهای جمهوری اسلامی است.
شبکه حقوق بشر کردستان پیش‌تر گزارش داده بود که هم‌زمان با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور در سنندج، صدای تیراندازی از نقاط مختلف شهر به گوش می‌رسد. شمار شهروندانی که در جریان شلیک نیروهای ضدشورش و بسیج در شامگاه دوشنبه در سنندج مجروح شده‌اند، ۱۵ نفر عنوان می‌شود.
کاربران شبکه‌های اجتماعی و منابع محلی از جان سپردن یکی از مجروحان تیراندازی‌های سقز خبر می‌دهند. فرزین فرخی، کابینت‌ساز جوان که پس از زخمی شدن در تجمعات، در تبریز بستری شده بود، سه‌شنبه ۱۹ مهر جان باخته است.
در این میان، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو اعلام کرده که وفا فرزین، شهروند ۳۳ ساله اهل مهاباد که در جریان اعتراضات شنبه ۱۶ مهر با شلیک نیروهای امنیتی مجروح شده بود، یک شنبه از سوی همین نیروها ربوده شده و کسی از او خبر ندارد. هه‌نگاو روشن نکرده که این شهروند در بیمارستان بوده یا محل دیگری.
این سازمان پیش‌تر عنوان کرده که اسنادی در اختیار دارد که مشخص می‌کند نیروهای جمهوری اسلامی با سلاح‌های کالیبر ۵۰ خانه‌های مردم در سنندج را هدف گرفته‌اند.
سعید دهقان، وکیل دادگستری از گردآمدن “وکلای مدافع حق در برابر قدرت” در میدان آرژانتین تهران خبر داده است. او در پیامی توییتری نوشته این تجمع بزرگ بعد از ظهر بیستم مهر در برابر ساختمان کانون وکلا برگزار می‌شود: «… در اعتراض به تجاوز حکومت به حقوق ملت… وکلا برای ایران می‌آیند؛ وقتی می‌بینند همه یا دادخواه بوده‌اند یا دادخواه شده‌اند یا دادخواه خواهند شد.»
سعید دهقان جزو هشت وکیلی است که بیانیه‌ای خطاب به سازمان ملل، شورای حقوق بشر و دولت‌های غربی امضا کرده و پیشنهاد برگزاری رفراندوم، کمیسیون حقیقت‌یاب و فراخواندن سفرای کشورهای غربی را در واکنش به سرکوب‌های جمهوری اسلامی ارائه کرده‌اند.
جنبش اعتراضی ایران برای تجمع سراسری در روز ۲۰ مهر برای تجمع در میادین و خیابان‌های شهرها و استان‌های مختلف از ساعت ۱۲ ظهر به بعد فراخوان داده است.
تحصن و تظاهرات در دانشگاه‌های ایران ادامه دارد. در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل، دانشجویان در اعتراض به تفکیک جنسیتی سلف سرویس، غذاهای خود را به محوطه برده و دور هم نهار خوردند. در تجمع دانشگاه سراسری گیلان در رشت، شعار “دانشجوی باغیرت، حمایت حمایت” سر داده شد. یک روز قبل نیز دانشجویان این دانشگاه در کنار هم در سلف سرویس غذا خورده بودند.
مردی در اهواز که از پرداخت وثیقه هنگفت برای آزادی پسر بازداشتی‌اش مستاصل شده بود، در برابر دادگاه انقلاب این شهر اقدام به خودکشی کرد. او می‌خواست خودش را دار بزند اما مردم نجاتش دادند.
فرشته تابانیان، وکیل دادگستری از جمله شاهدان ماجراست. او در چند پیام توییتری نوشته که در حال عبور از پیاده رو دختربچه‌ای را دید که کمک خواست و یکی از رهگذران که چاقو داشت طناب را پاره کرد: «یکی از کارکنان دادگستری از اونجا رد میشد اون را پیش معاون دادستان برد. پسر را در اعتراض‌های اخیر گرفتند و وقتی فهمید برای آزادی او وثیقه هفتصد میلیونی زدند و التماس که خونه ندارم و مستاجرم خودش رو کنار دادگاه انقلاب اهواز دار زد.»
خانم تابانیان نوشته که مدرسه دخترانه روبروی دادگاه انقلاب اهوازه و چند دختر و مادر هم شاهد ماجرا بودند.
دانشگاه علم و صنعت تهران نیز صحنه تجمعات اعتراضی با شعار زن زندگی آزادی بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا