اخبار

ورزقان آذربایجان و کاسبان زلزله

درست سال گذشته بود که گویی زمین دوباره فریادهای پوسایدون را شنید که آواز مرگ سرمی‌دهد. نه خود، این زمین بود که از اندوهی گران سخت به تنگ آمده بود پس از درد به خود لرزید، اما این لرزش چه تلخ مردم منطقه ورزقان را بی‌خانه و کاشانه کرد…

هنوز تعدادی از مردم منطقه در کانکس و یا خانه های نیمه کاره سکونت دارند و شرایطشان مناسب نیست. وی از اینکه دولتمردان جدید کسی به منطقه نرفته است انتقاد کرده و می‎گوید: گرچه وزیر بهداشت به منطقه آمده بود و قول‌هایی هم داده بود اما هنوز کاری انجام نشده است.

درست سال گذشته بود که گویی زمین دوباره فریادهای پوسایدون را شنید که آواز مرگ سرمی‌دهد. نه خود، این زمین بود که از اندوهی گران سخت به تنگ آمده بود پس از درد به خود لرزید، اما این لرزش چه تلخ مردم منطقه ورزقان را بی‌خانه و کاشانه کرد. حال پس از گذشت بیش از یک سال از آن واقعه تلخ هنوز مردم مسکن و کاشانه‌ای مناسب ندارند. مردم ورزقان چشمشان به دست دولت مردان است تا شهرها و روستاهای تخریب شده‌شان بازسازی شود، اما دولت مردان گویی تنها آئین سخنرانی و حرف زدن را خوب بلدند و وقتی پای عمل می‎رسد، دست و دلشان به کار نمی‎رود. رحیمی، در بازدید از مناطق زلزله زده شهرستان اهر گفت: اولویت اول در مناطق زلزله زده تلاش همه جانبه دولت در تأمین سرپناه مناسب جهت اسکان دائم روستائیان و ساخت اماکن برای احشام است. معاون اول رئیس جمهور گفت: تمام هم و غم دولت تسریع در تأمین سرپناه برای زلزله زدگان اهر، ورزقان و هریس است.

عباس فلاحی باباجان، نماینده اهر و هریس در گفت و گو با «قانون» با بیان اینکه گرچه دولت دهم کار عظیمی در منطقه انجام داده است اظهار می‌دارد: هنوز در منطقه مردمی هستند که در چادر زندگی می‌کنند برای مثال ما در منطقه روستایی داریم به نام میرزا لکندی که مردم آن همچنان در چادر سکونت می‌کنند. همچنین ا… وردی دهقانی می‌گوید هنوز مردمی هستند که در کانکس زندگی می‌کنند و یا در خانه‌های نیمه کاره سکونت دارند.

وی با بیان اینکه بحث اصلی این است که بنیاد مسکن از مردم پول اضافی می‌گیرد متذکر شد: البته بعضی ساختمان‌ها تمام شده است اما برای قسط بندی از مردم پول اضافه می‌گیرند یعنی برای مثال اگر ساختمان با ۱۹میلیون تومان تمام شده است حدود ۲۰ یا ۲۱ میلیون تومان سفته می‌گیرند. وی ادامه می‌دهد: بنیاد مسکن پول غذا و بنزین ماشین و تمام هزینه‌ها را از مردم می‌گیرد. فلاحی باباجان البته با بیان اینکه برخی ساختمان‌ها تکمیل شده‌اند اظهار می‌دارد: مردم با کمک پیمانکارها توانسته‌اند برخی از ساختمان‎ها را تکمیل کنند، اما چون در حال حاضر قیمت مصالح افزایش یافته است و از سوی دیگر پیمانکاران هم در حال ترک منطقه هستند، بنابراین ساختمان‌ها به صورت نیمه‌کاره مانده است. زیرا عملاً تسهیلاتی واگذار نمی‌شود. وی با بیان اینکه باید به این استان‌ها و به ویژه منطقه تسهیلات بیشتری اعطا شود ادعا می‌کند: به یکی از استان‌ها ۴ برابر ۴ استان شمال غربی یعنی استان‌های زنجان و اردبیل و آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تسهیلات داده شده است. فلاحی باباجان ادامه می‌دهد: این بی انصافی و نگرش غلط به قضیه وجود دارد، البته ما می‌گوییم بیایند یک مرحله همین تسهیلات را به ما بدهند، ما که نمی‌گوییم کمک بلاعوض در اختیار مردم قرار دهند، بلکه وام دهند و مردم هم به صورت اقساط پرداخت می‌کنند. نماینده هریس و اهر و ورزقان بزرگ‌ترین مشکل مردم منطقه را گرفتن پول اضافی از آنها دانسته و می‎گوید: دولتمردان و مدیران کشور از مردم روستایی سفته اضافی می‌گیرند. وی با اشاره به اینکه این پول را بدون اطلاع مردم از آنان می‌گیرند اظهار می‎دارد: ابتدا از مردم بدون اینکه بگویند این امضا برای چه کاری است امضا می‌گیرند پس از آن می‌گویند این امضا برای سفته بود و ما با شما قرار داد بستیم حال باید به جای ۱۸ میلیون تومان ۲۲ میلیون تومان بپردازید. فلاحی باباجان در ادامه در پاسخ به اینکه آیا دولت این پول را گرفتهفاست تصدیق می‌کند که بله اداره بنیاد مسکن مسئول نظارت بر قضیه است و پیمانکاران زیر نظر بنیاد هستند. و تاکنون حدود حداقل یک میلیون و حداکثر تا ۳ میلیون از مردم اضافه گرفته‌اند. در همین راستا ا…وردی دهقانی نماینده مردم ورزقان و خاروانا در گفت‌و‌گو با «قانون» ضمن تأیید دریافت پول اضافه از مردم می‌گوید: این پول اضافی را پیمانکاران نگرفته‌اند بلکه خود بنیاد مسکن گرفته است. دهقانی ادامه می‌دهد: بنیاد مسکن پس از ساخت مسکن با بیان اینکه ما ضرر کرده‌ایم و قیمت خانه بیشتر از این‌ها تمام شده است از مردم پول اضافی گرفته است. او همچنین می‌افزاید: به برخی از مردم گفته‌اند که قیمت خانه ۲۰ میلیون و به برخی دیگر گفته‌اند که بیشتر شده است و در واقع بنیاد مسکن تا ۵ میلیون تومان از مردم بیشتر پول گرفته است. نماینده مردم ورزقان و خاروانا ضمن انتقاد از عملکرد بنیاد مسکن و کمیته امداد ادامه می‌دهد: یکی از مشکلات عمده عدم شفاف‌سازی بنیاد مسکن در مورد میزان وامی است که برای هریک از روستاییان می‌دهد، یعنی در واقع بنیاد مسکن برای قیمت تمام شده هر واحد روستایی هر روز یک مبلغی را اعلام می‌کند.

او نکته دیگر در مورد مشکلات روستاها را مسئله زیر ساخت آن مناطق دانسته و ادامه می‌دهد: یکی از مسائل مهم در روستاها موضوع زیر ساخت‌ها هستند، زیر ساخت‌های آب، برق، گاز و مسائلی از این قبیل است که روستاها در مورد آن مشکل دارند، لذا باید گفت شبکه برق، گاز، آب و مسائل زیر ساختی باید در روستاهای منطقه اصلاح شوند. دهقانی همچنین با اشاره به مسئله زیر ساخت‌های حمل و نقل و معابر روستاها ادامه می‌دهد: با اینکه برخی روستاها باز سازی شده است اما معابر به همان شکل خاکی رها شده و در زمان‌های بارش این معابر دچار مشکل گل و آب گرفتگی می‌شود. نماینده مردم ورزقان و خاروانا ضمن انتقاد از بی توجهی دولت به منطقه متذکر می‌شود: با اینکه وزیر بهداشت از منطقه باز دید کرده‌اند اما اتفاق خاصی در منطقه پس از بازدید وی صورت نگرفته است.

او همچنین می‌گوید: تأمین مسکنی که بنیاد مسکن به کمیته امداد محول کرده بوده‌است با مشکل مواجه شده و ناتمام رها شده است.

ضمن اینکه هنوز تعدادی از مردم منطقه در کانکس و یا خانه های نیمه کاره سکونت دارند و شرایطشان مناسب نیست. وی از اینکه دولتمردان جدید کسی به منطقه نرفته است انتقاد کرده و می‎گوید: گرچه وزیر بهداشت به منطقه آمده بود و قول‌هایی هم داده بود اما هنوز کاری انجام نشده است. در پایان باید گفت که دولتمردان باید به زلزله‌خیز بودن ایران توجه داشته باشند و علاج واقعه را قبل از وقوع کنند. حال هم که حادثه اتفاق افتاده است هرچه سریع‌تر باید به داد مردم منطقه زلزله زده برسند.

منبع: قانون آنلاین- معصومه معظمی و یدا… نعمتی

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا