گوناگون

خامنه ای در دومین موضع گیری به خیزش مردمی

رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر خیزش ضد حکومتی مردم را “اغتشاش‌های پراکنده” خواند و اعتراضات را “طراحی ناشیانه” دشمن نامید. او گفت با امنیتی کردن فضا موافق نیست ولی از دستگاه قضایی و امنیتی خواست با “عوامل دشمن” برخورد کنند.

در چهارمین هفته  تجمعات سراسری  و در روزی که معترضان آماده حضوری دیگر در میدان‌ها و خیابان‌ها می‌شوند، رهبر جمهوری اسلامی با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کرد. او در دومین موضع‌گیری، بار دیگر اعتراض‌ها را ناشی از عامل بیرونی و “نقشه دشمن” دانست.

خامنه‌ای گفت: «در حوادث اخیر، نقش و دخالت دشمن برای همه و حتی برای صاحب‌نظران بی‌طرف خارجی روشن و آشکار است. این یک موضوع خودجوش درونی نیست.»

او “دشمن” را به تبلیغات، تلاش برای اثرگذاری فکری، ایجاد هیجان، تشویق و آموزش راه‌های ساخت مواد آتش‌زا متهم کرد.

فرمانده کل قوای نظام جمهوری اسلامی مدعی شد که فرایند کنونی، واکنشی است به حضور میلیونی جوانان ایرانی در راه‌پیمایی اربعین و گفت: «مردم ایران متدین و پایبند به ارزش‌های دینی هستند. دشمن به عکس‌العمل ناشیانه و ابلهانه و برنامه ریزی برای اغتشاش مجبور شد.»

جنبش اعتراضی در ایران که در واکنش به مرگ مهسا امینی جرقه زد، در ادامه مسیر خود به خیزشی ضد حکومتی و ضد استبدادی مبدل شده و شهروندان ده‌ها شهر، دانشجویان و دانش آموزان، کادر آموزشی و و کارگران صنعت نفت را به میدان و خیابان آورده است.  شامگاه سه‌شنبه ۱۹ مهر، احمد وحیدی، وزیر کشور دولت سیزدهم در بازدید از سنندج ادعا کرد نظام “جمهوری اسلامی در اوج قدرت است و فکر براندازی آن ابلهانه”.

در اغلب تجمعات مردمی جاری، شعار مرگ بر دیکتاتور و شعارهایی در باطل بودن ولایت خامنه‌ای سر داده می‌شود.

علی خامنه‌ای دردیدار با اعضای مجمع تشخیص، پاره‌ای معترضان را “افراد هیجان‌زده” نامید و خواهان کار فرهنگی روی آنها شد. او هم‌زمان توصیه کرد که برای “عوامل دشمن” یا “هم‌سو با دشمن” دستگاه‌های امنیتی و قضایی وارد عمل شوند.

او تاکید کرد که با امنیتی نکردن فضا موافق است اما هم‌زمان گفت: «کار فرهنگی جای خود، کار قضایی و امنیتی جای خود.»

خامنه‌ای پیشتر و در مراسم سردوشی دانشکده افسری، سکوت خود را شکست و خیزش سراسری مردم را “اغتشاش” و کار “دشمن” نامید. این اولین موضع‌گیری او در باره اعتراضات بود.

او در ملاقات با اعضای مجمع تشخیص هم‌چنین از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی خواسته مراقب باشند که اوضاع جاری “حواس‌شان” را پرت نکند و از کارهای اصلی و اساسی باز نمانند.

این رهنمود در حالی صادر شده که وزرای علوم، آموزش و پرورش، امور خارجه، اطلاعات، فرماندهان فراجا، ابراهیم رئیسی، سخنگوی دولت، سازمان پزشکی قانونی، روسای مجلس و قوه قضاییه و بسیاری نهادها و ارگان‌های جمهوری اسلامی در چهار هفته گذشته همواره زیر فشار افکار عمومی در داخل و خارج، درگیر مدیریت وضعیت، مطالبات معترضان، پاسخگویی به محافل بین‌المللی و در معرض تحریم‌های تازه بوده‌اند./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا