اخبار

ادامه اعتراض های مردمی علیه جمهوری اسلامی

اعتراض‌های سراسری در میهن ما که بدنبال جان‌باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد تهران علیه حجاب اجباری آغاز و تا کنون دامنه‌دار و وارد بیست و هفتمین روز خود شده است….

گزارش‌ها و ویدئوهایی که برغم محدودیت در اینترنت و اختلال در پلتفرم‌های پیام‌رسان به شبکه‌های اجتماعی راه یافته و منتشر می‌شود حکایت از تداوم اعتراضات پراکنده در تهران و دیگر استانها و شهرهای مختلف کشور خصوصا در کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه دارد.
مردم قهرمان کردستان امشب نیز نبرد شان ئر خیابان ها ادامه داشت. از شهرهای مریوان، بوکان، سنندج، مهاباد، سقز خبر ادامه ی مبارزات مردمی رسیده است. در بیشتر شهرهای کردستان یک جنگ واقعی برقرار است. کف خیابان ها مملو از سنگ است. در هر نقطه آتش زبانه می کشد، مردم با نیروهای سرکوبگر درگیر می شوند. در برخی شهرها جوانان امشب با کوکتل مولوتوف به خیابان آمده اند.
در ۴۵ متری گلشهر کرج تظاهرات خیابانی برگزار شده است. در ویدیوی ارسالی صدای مداوم شلیک گلوله به گوش می رسد. در خیابان ملک اراک مردم به خیابان آمده اند. کرمانشاه صحنه ی اعتراضات بوده است. در گلوگاه (استان مازندران) مردم برای دومین شب متوالی با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمده اند. در اهواز مردم در منطقه ی زیتون کارمندی به خیابان آمده و شعار «ننگ ما ننگ ما، رهبر الدنگ ما» داده اند. در تظاهرات امشب اهواز شعار «سنندج، زاهدان، چشم و چراغ ایران» سر داده شده است، از این شهر خبر می رسد که تظاهرات گسترده شده است. در ایلام مردم تظاهرات کرده و شعار «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» گفته اند. در یک ویدئوی دیگر از این شهر صدای تیراندازی شنیده می شود. ابهر به تظاهرات با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیزش شبانه پیوسته است. در قم در خیابان سی متری مطهری اعتراض صورت گرفته است.

 •  شامگاه چهارشنبه درگیری‌هایی در کرمانشاه، استان کهگیلویه و بویراحمد روی داد و در تهران،تجمعات شبانه صورت گرفت.
 • بر اساس خبرهای انتشار یافته،در ارتباط با اخبار مرتبط با اعتصاب‌های پراکنده در مراکز حساس پالایشگاهی و پتروشیمی از بازداشت تعدادی از کارگران پروژه‌ای در عسلویه خبر داد.
 • کشورهای عضو اتحادیه اروپا بر سر تحریم‌ها علیه حکومت ایران تصمیم خواهند گرفت. اتحادیه اروپا: «زمان تحریم‌کردن سرکوب‌گران در ایران» فرا رسیده است.
 • .جمهوری اسلامی در نامه‌ای تهدیدآمیز به سفرای برخی از کشورهای اروپایی نسبت به موضع اروپا در اعتراضات سراسری مردم در ایران هشدار داده است.

  سایت پولیتیکو Politico روز پنجشنبه ۱۳ اکتبر (۲۱ مهر) با اعلام این خبر نوشته است: «وزارت امور خارجه ایران به تعدادی از سفرای اروپایی در تهران نامه فرستاده و تهدید کرده است، اگر اروپا مواضعش درباره اعتراضات جاری را تغییر ندهد، ممکن است روابط دوجانبه دوام نیاورد.»
  گفته می‌شود، جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز نامه‌ای مشابه از سوی وزیر امور خارجه ایران دریافت کرده است. چند سفیر اروپایی در ایران نیز دریافت نامه را تایید کرده‌اند.
  در نامه‌ای که وزارت امور خارجه ایران برای سفرا ارسال کرده است، به “شکننده بودن” روابط اشاره و هشدار داده شده که تحریم‌های احتمالی اروپا علیه ایران “ضربه‌ای زیان‌بار” خواهد کرد.
  کارکنان شرکت نیشکر سلمان فارسی نیز دست از کار کشیده و با اعتصاب خود به اعتراضات سراسری مردم پیوستند.
  شرکت نیشکر سلمان فارسی در خوزستان و یکی از شرکت های طرح توسعه نیشکر می باشد.
  ۶۰۰ فعال ادبیات و هنر کودک و نوجوان، حمله به مدارس و بازداشت دانش‌آموزان را محکوم کردند
  در پی حمله نیروهای سرکوبگر به دبیرستان‌ها برای بازداشت دانش‌آموزان و نیز شلیک گاز اشک‌آور به داخل دبستان‌ها،
  فعالان ادبیات و هنر کودک و نوجوان در بیانیه دوم منتشر شده خود، نقض حریم مدارس از سوی نیروهای نظامی و انتظامی را محکوم کردند و هشدار دادند این نقض قانون پی‌آمدهای ناگواری در پی خواهد داشت.
  امضاکنندگان این بیانیه، ورود نیروهای نظامی و لباس شخصی را به فضاهای آموزشی در تهران و دیگر شهرستان‌ها، برخلافِ قانون «فضاهای آموزشی بند ۱۵۴ مصوبه ۱۴۰۰» خواندند و اعلام کردند: «این نیروها با ایجاد رعب و وحشت و عکس‌برداری از نوجوانان، آنان را زیر فشار شدید روانی قرار داده و برخی از دانش‌آموزان را دستگیر کرده‌اند.»
  گروهی از اعضای انجمن صنفی معلمان سقز مقابل ساختمان آموزش و پروش این شهر تجمع کردند. این تجمع اعتراضی به دنبال انتشار خبر ورود ماموران لباس‌شخصی به برخی از مدارس این شهر و بازداشت تعدادی از دانش‌آموزان صورت گرفت.
  اعضای انجمن صنفی معلمان سقز در این تجمع اعلام کردند که سهل انگاری اداره آموزش و پرورش در حمایت و حفاظت از معلمان و دانش آموزان را پیگیری حقوقی خواهند کرد.
  امواج دامنه‌دار این خیزش تا کنون صدها هزار نفر را برانگیخته و به واکنش واداشته است. سرکوبگری خونین این جنبش آزادی‌خواهی نشان می‌دهد که مردم بر آن‌اند که به‌قیمت زندگی خود به گذار از جمهوری اسلامی و استبداد سیاه حاکم و حکومت ضد مردمی و تاراجگر آن مصمم‌اند.

  به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
  @sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا