اخبار

بیست و هشتمین روز اعتراض های مردمی؛ تاریکی شب های حکومت “اسلامی”

اعتراض های اخیرا در میهن ما هفته چهارم خود را سپری می‌کند و طولانی‌ترین اعتراض های ضد جمهوری اسلامی در داخل و خارج ایران از ابتدای تاسیس حکومت سیاه ” ولایی” را رقم زده است….

چهارمین هفتۀ اعتراض های سراسری در حالی به پایان می‌رسد که اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، حاکی از برقراری جو امنیتی در شب گذشته در شهرها و مناطقی همچون تهران، سقز، سنندج، مریوان، مهاباد و اهواز بوده که کانون اعتراضات چهار هفتۀ اخیر در شب گذشته محسوب می‌شوند. در بیشتر شهرهای کردستان یک جنگ واقعی برقرار است. کف خیابان ها مملو از سنگ است. در هر نقطه آتش زبانه می کشد، مردم با نیروهای سرکوبگر درگیر می شوند. در برخی شهرها جوانان امشب با کوکتل مولوتوف به خیابان آمده اند.
مردم دهگلان، اتوبان همدان به سنندج را مسدود کردند که نیروهای جمهوری‌اسلامی نتوانند از این منطقه به سنندج برای سرکوب مردم بروند.
با وجود تشدید تدابیر امنیتی از سوی حکومت، اعتراض های مردمی به اشکال مختلف، از برگزاری تجمع و سردادن شعارهای ضدحکومتی گرفته تا دیوار نویسی و حضور در اماکن عمومی بدون حجاب همچنان ادامه دارد.
در ۴۵ متری گلشهر کرج تظاهرات خیابانی برگزار شده است. در ویدیوی ارسالی صدای مداوم شلیک گلوله به گوش می رسد. در خیابان ملک اراک مردم به خیابان آمده اند. کرمانشاه صحنه ی اعتراضات بوده است. در گلوگاه (استان مازندران) مردم برای دومین شب متوالی با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیابان آمده اند. در اهواز مردم در منطقه ی زیتون کارمندی به خیابان آمده و شعار «ننگ ما ننگ ما، رهبر الدنگ ما» داده اند. در تظاهرات امشب اهواز شعار «سنندج، زاهدان، چشم و چراغ ایران» سر داده شده است، از این شهر خبر می رسد که تظاهرات گسترده شده است. بنابر یک ویدئوی دیگر معترضان شرکت کیسون در کوی ملاشیه را آتش زده اند. در ایلام مردم تظاهرات کرده و شعار «نترسید نترسید، ما همه با هم هستیم» گفته اند. در یک ویدئوی دیگر از این شهر صدای تیراندازی شنیده می شود. ابهر به تظاهرات با شعار «مرگ بر دیکتاتور» به خیزش شبانه پیوسته است. در قم در خیابان سی متری مطهری اعتراض صورت گرفته است. شهرستان میرجاوه در سیستان و بلوچستان به اعتراض ها پیوسته است. شب گذشته ۲۰ مهر ماه جوانان شهرستان میرجاوه با پرتاب سنگ به پایگاه بسیج و سازمان تبلیغات اسلامی دست به اعتراض زدند. از تهران گزارش رسیده است که امشب در شهرزیبا مردم با شعار «مرگ بر دیکتاتور» دست به اعتراض زده اند. در بندرعباس بامداد روز پنجشنبه جوانان معترض پایگاه بسیج را آتش زده اند.
احمد وحیدی، وزیر کشور در دولت رئیسی با وقاحت تمام گفته است «هسته‌های مختلفی در ناآرامی‌ها اخیر فعال بودند. مثلاً هسته‌های سازمان یافته رژیم صهیونیستی فعالیت داشتند و به برخی برای هر کوکتل مولوتوف ۵۰۰ هزار تومان داده می‌شد.»
پاسدار وحیدی همچنین مدعی شده که «برخی از این افراد در خارج آموزش دیده و از خارج برای آن‌ها پول می فرستادند. در مورد یک نفر که مقابل وزارت کشور بازداشت شد، گفته شد که هر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون به حساب این فرد واریز شده بود.»
با توجه به تحریم‌های بانکی گسترده علیه جمهوری اسلامی مشخص نیست چه طور از خارج به حساب بانکی در ایران پول واریز شده است.
این نخستین بار نیست که مقامات بیشرم جمهوری اسلامی درصدند که اعتراضات اخیر را به کشورهای «خارجی» نسبت بدهند.
اخیرا خامنه ای هم پس از سکوتی چند هفته‌ای در واکنش به اعتراضات سراسری در سخنرانی گفت «با صراحت می‌گویم که این حوادث طراحی آمریکا، رژیم صهیونیستی و دنباله روی های آنهاست.»
خبرگزاری «هرانا» که متعلق به گروهی از فعالان حقوق بشر در ایران است، شمار قربانیان اعتراضات ایران را دست‌کم ۲۲۴ نفر اعلام کرد.
این آمار، تلفات نیروهای امنیتی در جریان درگیری‌ها برای سرکوب اعتراضات را نیز شامل می‌شود که به گفتۀ هرانا ۲۴ نفر بوده است.
به نوشتۀ این خبرگزاری، در میان کشته‌شدگان ۲۹ کودک نیز دیده می‌شوند و حدود ۶ هزار معترض نیز تا کنون بازداشت شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا