اخبار

ادامه اعتراض های سراسری ؛ چان باختن یک دانش‌آموز در اردبیل

همزمان با ادامه اعتراض های مردمی در شهرهای کشور، گزارش شدە کە در اثر حمله نیروهای امنیتی بە یک دبیرستان دخترانه در اردبیل یک دانش‌آموز بر اثر خون‌ریزی داخلی جان باختە است. فراخوان‌های تازه‌ای برای تظاهرات فردا انتشاریافته است. سومین سخنرانی خامنه ای با فاصله زمانی کوتاه  اما از ترس و  وحشت…

گزارش‌ها حاکی از ادامه اعتراض های شبانه در شهرهای میهن ما دارد. براساس ویدیوهایی کە در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدە است، برخی از رانندەها در تهران، کرج و مشهد با زدن بوق ممتد اعتراض خود را نشان می دهند.
همچنین در برخی دیگر از تصاویر دیده می‌شود کە معترضان از پشت پنجرە با سردادن شعارهای حق‌خواهانه و ضد حکومتی اعتراض می‌کنند.
خبرها از یزد، اهواز و سنندج هم حاکی از ادامه اعتراضات خیابانی در این شهرها است.
در همین حال فراخوان‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدە کە از مردم برای حضور در خیابان دعوت کردەاند. گروه‌ “جوانان محلات تهران” و “ابتکار عمل جوانان انقلابی – کردستان” از مردم سراسر ایران خواستەاند کە روز شنبه ٢٣ مهر به اعتراضات ملحق شوند.چهارمین هفتۀ اعتراضات ایران در حالی سپری می شود که جو امنیتی در شب گذشته در شهرها و مناطقی همچون تهران، سقز و اهواز شدت یافته که نشان از ترس و وحشت رژیم از کانون اعتراض های مردمی در چهار هفتۀ اخیر را دارد.
طبق گزارش‌ها روز پنجشنبه ٢١ مهر ماه، بعد از آنکه تعدادی از دانش‌آموزان دختر دبیرستان “شاهد” در اردبیل، دست بە اعتراض و سر دادن شعار کردند، نیروهای لباس شخصی بە دانش‌آموزان این مدرسە حملە کردند و آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.
کانال تلگرامی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی، در گزارشی به نقل از شاهدان عینی، خبر دادە کە در اثر این حمله “نزدیک به ۱۰ نفر از دانش‌آموزان زخمی شده‌‌اند و برای مداوا به بیمارستان فاطمی منتقل شده‌اند.”
این کانال تلگرامی همچنین گفتە کە “یک دانش آموز در بیمارستان فاطمی بر اثر خونریزی داخلی جان خود را از دست داده است.”
در ادامه گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی آمده کە “٧ دانش‌آموز با همکاری مدیر مدرسه، به نیروهای امنیتی تحویل داده شده‌اند، که هیچ گونه خبری از محل نگه‌داری آنان وجود ندارد.”
جمع بزرگی از معترضان در زاهدان امروز جمعه پس از برگزاری نماز، به خیابان‌های اطراف مصلای شهر آمدند و علیه جمهوری اسلامی شعار دادند.
علی خامنه‌ای امروز جمعه که کمتر سابقه دارد او در مدت کوتاهی سه بار در مورد موضوعی سخنرانی کند. اما با اضطراب تمام که ترس و وحشت از سخنانش می بارید، در برابر جمعی از مسئولان حکومتی و افراد سازمان وحدت اسلامی برای سومین بار موضوع اعتراضات سراسری در کشور را پیش کشید و این بار بدون اشاره ی مستقیم به آن در پاسخ به مردمی که یک ماه است شعار «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای» ،«جمهوری اسلامی نمی خواهیم» و «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر» می دهند،چنین پاسخ داد:« یک نمونه از امکان تحقق تأثیرگذاری، جمهوری اسلامی ایران است که نهالی کوچک با هدایت‌های امام خمینی در مقابل دو ابرقدرت آن زمان ایستاد و آن نهال اکنون به درختی تناور تبدیل شده است که غلط بکند کسی حتی فکر کَندن آن را نیز بکند.»
خامنه ای بدون تردید دریافته است که اعتراض های سراسری مردم جان به لب رسیده این بار از «مسئله بازی با کلماتی همچون دشمن» و یا «عده ای مزدور آمریکا و اسرائیل» فراتر رفته و «کندن نهال تنومند» حکومت اسلامی با تفکر واپسگرا را مد نظر خود قرار داده اند. علی خامنه ای تلاش دارد اضطراب و ترس خود را در پس «تشر» زدن پنهان می کند.
به گفتە رسانه‌های داخلی، با دستور قضایی از امروز جمعه ۲۲ مهر، همه سرویس‌های ارسال پیامک در سراسر ایران قطع شده‌اند. گفتە می‌شود کە سایت‌ها و اپلیکیشن‌های ایرانی معمولا از همین سرویس‌ها برای ثبت نام کاربران جدید یا احراز هویت کاربران خود بهره می‌برند. اما در حال حاضر این روند مختل شده است.
این اقدام مسئولان جمهوری اسلامی در حالی رخ‌می‌دهد کە در هفتە‌های گذشتە ابتدا شبکه‌های اجتماعی با فیلترینگ شدید روبرو شدند، مانند واتس‌آپ و اینستاگرام. و با ادامه روند اعتراضات سراسری، در بسیاری از نقاط ایران، کاربران اینترنت از مختل شدن دسترسی خود بە اینترنت خبر دادەاند.
در پی تحولات اخیر و شعارهای مستقیم معترضان علیه “دیکتاتور”، اعتبار “مقام ولایت فقیه” و شخص خامنه‌ای چنان سقوط کرده است که پس از سخنرانی اخیر و موضع‌گیری او علیه تظاهرکنندگان نه اعتبار دارد و نه می تواند تاثیری داشته باشد. واقعیت آن است که اکثر مردم ایران، یعنی طبقهٔ کارگر و دیگر لایه‌های زحمتکشان شهر و روستا، به‌درستی هم نگران وضعیت معیشت خود و هم نگران آیندۀ خود و کشورند. از این رو، ادعاهای گزاف و توخالی خامنه‌ای و دستگاه تبلیغاتی حکومتی دربارهٔ نقش “دشمن خارجی” در ایجاد وضعیت بحرانی موجود را نمی‌پذیرند. اکثر مردم شاهد وخیم‌تر شدن وضعیت فلاکت‌بار اقتصادی، نبود یا کمبود خدمات اجتماعی، و نابودی محیط‌‌زیست و بی‌ثباتی اجتماعی‌اند. اینها آن مسائل اصلی‌اند که به‌واقع امنیت ملی و حق حاکمیت کشور را در برابر دست‌اندازی قدرت‌های خارجی امپریالیستی با خطر مواجه کرده است.
امواج دامنه‌دار این خیزش تا کنون صدها هزار نفر را برانگیخته و به واکنش واداشته است. سرکوبگری خونین این جنبش آزادی‌خواهی نشان می‌دهد که مردم بر آن‌اند که به‌قیمت زندگی خود به گذار از جمهوری اسلامی و استبداد سیاه حاکم و حکومت ضد مردمی و تاراجگر آن مصمم‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا