بین‌المللی

انتقاد وزیر دفاع انگلیس از سخنان هسته‌ای ماکرون

به گفته وزیر دفاع انگلیس، زمانی که رئیس‌جمهوری فرانسه گفت پاریس با زرادخانه تسلیحات اتمی خود به استفاده روسیه از تسلیحات هسته‌ای در اوکراین پاسخ نمی‌دهد، خیلی چیزها را فاش کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری راشا تودی، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه چهارشنبه در مصاحبه‌ای گفت که دکترین هسته‌ای کشورش بر پایه منافع بنیادین ملتش است. این دکترین به وضوح تبیین شده و مثلا اگر یک حمله هسته‌ای با موشک بالستیک علیه اوکراین انجام شود، به طور مستقیم تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.

رهبر فرانسه همچنین در همان روز توییت کرد که فرانسه “خواهان جنگ جهانی نیست.”

در همین رابطه از بن والاس، وزیر دفاع انگلیس که پنجشنبه در نشست وزیران ناتو در بروکسل شرکت کرده بود، در مورد سخنان ماکرون سوالی پرسیده شد. او گفت: این دست رئیس‌جمهور ماکرون را فاش می‌کند. دیدگاه ما این است که اگر روسیه از یک سلاح هسته‌ای استفاده کند، تبعات سنگینی برایش در راه خواهد بود.

همچنین مقام‌های ناتو به روزنامه دیلی تلگراف گفتند که سخنان ماکرون تهدیدی برای “اصول بازدارندگی” است. این منابع که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند که “ما وارد جزئیات سناریوها نمی‌شویم.”

در همان روز ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو بار دیگر گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه می‌داند که اگر از یک سلاح هسته‌ای در اوکراین استفاده کند، “تبعات سنگینی” برای روسیه خواهد داشت. اما او درباره اینکه آن “تبعات” چه خواهند بود، توضیحی نداد.

پیش از این هم جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا گفت “غیر مسوولانه” است که او بخواهد درباره واکنشش در صورتی که روسیه تصمیم بگیرد از تسلیحات هسته‌ای در اوکراین استفاده کند، صحبت کند. جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هم سپتامبر گفته بود که چنین اقدامی از سوی کرملین “تبعات فاجعه‌باری” به همراه خواهد داشت.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا