اخبار

حمله بسیج به دانشجویان، خشونت نیروهای امنیتی در اردبیل

گزارش‌‌ها از برخورد نیروهای امنیتی و بسیج دانشجویی با معترضان حکایت دارند. پس از جان باختن اسرا پناهی، مردم اردبیل به خیابان آمدند….

با وجود اختلال گسترده شبکه اینترنت، مسدود کردن شبکه پیام رسان داخلی و پارازیت‌های گستردە بر روی شبکه‌های ماهوارەای، گزارش‌‌ها حاکی از برپایی تجمع‌های ضد حکومتی در چندین شهر میهن ما است.
براساس ویدیوهایی کە در شبکه‌های اجتماعی منتشر شدەاند، شهروندان معترض و دانشجویان در شهرهای تهران، اردبیل، سنندج، مهاباد، مریوان، سقز، بندر عباس،ایلام، کرمانشاه، همدان، رشت، اصفهان، کرج، آمل، کرمان و مشهد دست به تجمع زدەاند.
گزارش‌ها از اردبیل حاکی از اعتراضات گستردە است. فیلم‌های منتشر شدە از این تجمعات نشان می‌دهند کە مردم شعارهای “حکومت بچه کش نمی‌خواهیم” و “مرگ بر دیکتاتور” سر می‌دهند.
در برخی دیگر از فیلم‌ها دیده می‌شود کە نیروهای امنیتی با استفادە از گاز اشک‌آور و گلولەهای ساچمەای سعی در متفرق کردن معترضان دارند. فعالان آذربایجانی از دستگیری ده‌ها شهروند در جریان این اعتراضات خبر دادەاند.
انتشار خبر “کشتە شدن” اسرا پناهی، دانش‌آموز دبیرستان شاهد اردبیل، توسط نیروهای امنیتی موجب موجی از خشم عمومی شدە است.
شورای هماهنگی تشکل‌‌های صنفی فرهنگیان ایران گزارش داده بود، مرگ این دانش‌آموز بر اثر حمله نیروهای لباس شخصی به تجمع دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه شاهد اردبیل در روز پنج‌شنبه و ضرب و شتم آنها رخ داده است. این شورا اما ساعاتی بعد در اطلاعیه‌ای ضمن تاکید بر صحت گزارش خود درباره حمله نیروهای امنیتی به مدرسه شاهد اردبیل و ضرب و شتم دانش‌آموزان و بازداشت برخی از آنها گفته بود که با این حال نمی‌تواند خبر درگذشت یک دانش‌‌آموز را تایید یا تکذیب کند.
از تهران، کرج، مشهد، اراک و شیراز هم خبر می‌رسد کە معترضان در تجمع‌های پراکنده شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند.
اراک، خیابان ملک، راهبندان شدید، بوق ممتد اتوموبیل ها. گزارشگر می گوید همه ی مغازه ها تعطیل کرده اند،رشت تظاهرات خیابانی با شعار «آزادی آزادی آزادی» و «نترسید، نترسید ما همه با هم هستیم». زنان جوان حجاب بر سر ندارند،در رشت معترضان شعار می‌دهند: «امسال سال خونه سیدعلی سرنگونی».
تظاهرات شبانه در یزد، مردم در وسط میدان آتش روشن کرده و همشهریان خود را به حمایت فرا می خوانند،
تظاهرات شبانه در ارومیه، جوانان معترض در وسط خیابان خیام شعار می دهند، براساس ویدیوهای منتشر شدە، در گوهردشت کرج، نیروهای امنیتی بە سوی معترضان گلولەهای ساچمەای شلیک کردەاند.
گفتە می‌شود کە در سنندج، مهاباد، سقز، دیواندره، مریوان و کرمانشاه هم علی‌رغم جو امنیتی شدید به خیابان آمدەاند. کنشگران کرد از شنیدن صدای تیراندازی‌های ممتد در سنندج، مهاباد و سقز خبر دادەاند.
بر ا‌ساس فیلم‌‌های منتشر شدە در فضای مجازی، بسیج دانشجوی با حملە بە دانشجویان معترض در چند دانشگاه، تجمع‌های مسالمت آمیز را به خشونت کشاندەاند.
تصاویر منتشر شدە از دانشگاه تهران حاکی از درگیری دانشجویان معترض با گروهی از بسیجیان است. دانشجویان معترض شعار می‌دهند: «این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت و کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم». و در مقابل بسیج دانشجویی پاسخ می‌دهند: «نقشه جنگ داخلی می‌کشن، یه ذره تاریخ بخونین خواهشا».
گفتە می‌شود کە بسیج دانشجویی شماری از دانشجویان مورد ضرب و شتم قرار دادە است. خبرها از دانشگاه خوارزمی هم حاکی از درگیری بین بسیج دانشجویی و دانشجویان معترض است. در فیلم‌های انتشار یافتە از دانشگاه خوارزمی، دانشجویان شعار ” خیابان‌ها غرق خون استادهامون خفه‌ خون” سر می‌دهند.
دانشجویان دانشگا‌های رشت، سنندج، کرمانشاه و أصفهان هم امروز تجمع‌های اعتراضی برپا کردەاند.
اسدالله جعفری رئیس‌کل دادگستری استان ا‌صفهان در گفت‌وگو با رسانه‌ها و با اشارە بە اعتراضات جاری در ایران، گفتە است: «قضات ما با جدیت و آمادگی کامل پرونده‌های اغتشاشات را رسیدگی و اقدام به صدور رأی می‌کنند و مسامحه و ساده‌انگاری در رسیدگی‌ها در مقابل عناصر اصلی و مؤثر جایز نیست.»
جعفری افزوده است: «شرایط به‌وجودآمده نباید موجب عقب‌نشینی از حفظ ارزش‌هایی چون ولایت و حجاب شود». او همچنین از رسیدگی فوری بە پرونده معترضان بازداشت شدە خبر دادە و گفتە است: «مجازات‌ها باید هوشمندانه باشد و در صورت دارا بودن شرایط، مجازات‌های تکمیلی نیز اعمال شود.»
این مقام قضایی بە تعداد بازداشت شدگان اخیر در استان أصفهان اشاره‌ای نکردە است.
در ادامه موج گستردە بازداشت‌‌های اخیر در کشور، شبکه حقوق بشر کردستان از بازداشت عزیز ویسی، خواننده نامدار کرد توسط نیروهای امنیتی کرمانشاه خبر داد. گفتە می‌شود کە این هنرمند قصد داشتە در اعتراض به مرگ مهسا امینی یک نماهنگ منتشر کند.
منابع حقوق بشری می‌گویند کە از ابتدای شروع اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی، تنها در شهرهای کردنشین تاکنون بیش از دو هزار نفر بازداشت شدەاند. خبرگزاری هرانا گزارش داده که تا روز شنبه ۲۳ مهر، ۲۳۳ نفردر جریان سرکوب تظاهرات کشته شده‌اند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا