زحمتکشان

انفجاری که رخ داده، یک کشتار جمعی آشکار است!

برگردان: جهان

در حالی که دست کم ۲۸ کارگر در انفجار معدن در بارتین جان خود را از دست دادند، واکنش ها در منطقه همچنان رو به افزایش است. هیئت ت.کا.پ که بی‌درنگ پس از انفجار به منطقه رسیده بود، ضمن تماس با محل معدن، همچنین از بیمارستان هایی که کارگران حادثه دیده به آن‌جاها انتقال داده شده بودند بازدید کرد.

هیئت ت.کا.پ (حزب کمونیست ترکیه) که از شب گذشته به “آماسرا” محل انفجار رفته و در منطقه فعالیت داشتند، آخرین وضعیت را به سول خبر گزارش کردند.

در حالی که دست کم ۲۸ کارگر در انفجار معدن در بارتین جان خود را از دست دادند، واکنش ها در منطقه همچنان رو به افزایش است. هیئت ت.کا.پ که بی‌درنگ پس از انفجار به منطقه رسیده بود، ضمن تماس با محل معدن، همچنین از بیمارستان هایی که کارگران حادثه دیده به آن‌جاها انتقال داده شده بودند بازدید کرد.

صلاح الدین کورال، عضو کمیته مرکزی حزب کمونیست ترکیه، که در هیئت حضور داشت، اولین مشاهدات خود را این‌چنین برای سول بازگفت:

کورال گفت : “ما شب گذشته به عنوان هیئت ت.کا.پ به آماسرا آمدیم. از شب گذشته تا کنون عملیات امداد و نجات ادامه دارد. در حال حاضر پیکرهای بی‌جان ۲۸ برادر کارگرمان بیرون کشیده شده است و هنوز تلاش ها برای نجات کارگران مانده در داخل ادامه دارد. متاسفانه هنوز بیرون آوردن پیکرهای کارگران جان باخته ادامه دارد.”

 وی همچنین ابراز داشت: “هیئت، همراه با رفقای متخصص بهداشت خود‌ با کارکنان امور بهداشتی بیمارستان گفتگو داشت. علاوه بر این، با نمایندگان اتحادیه عمومی کار معادن نیز دیدار داشتیم. و امروز صبح نیز با نمایندگان نهادهای مختلف، جلسات و بازدیدهای مختلفی خواهیم داشت.”

کورال با اشاره به اینکه کارگران مجروح در بیمارستان دولتی آماسرا تحت مداوا هستند و تعدادی از آنان نیز به بیمارستان‌های آنکارا و استانبول منتقل شدند، گفت: “هم بیمارستان و هم محل معدن مملو از خانواده‌ها و بستگان کارگران است. وضعیت بسیار دردآوری هست.”

صلاح‌الدین کورال بر بسیار جوان بودن کارگران شاغل در این معدن و پایین بودن میانگین سنی آنان تأکید کرد. کورال به عنوان نمونه از مادر کارگری که در انتظار دریافت خبری از پسر ۲۲ ساله خود بود، یادکرد و گفت: “خانواده‌ها جلوی آسانسوری که از معدن بالا می‌آید در انتظارند. یک کارگر معدن می‌گوید: خلاص شدن از شر گاز داخل معدن با چنین طولانی شدنی دشوار است. نجات کسانی که باقی مانده اند بسیار سخت است. اینجا انتظاری دشوار جریان دارد.”

کورال کفت:“هر جسدی که از معدن بیرون می‌آید دردی بزرگ و سخنان دولت و وزرایش بی‌صداقتی بزرگی می‌آفریند.” و افزود: “حزب عدالت و توسعه مقصر این قتل عام است.”

کورال به سخنانش این‌چنین ادامه داد:

“انفجاری‌که رخ‌داده یک کشتار جمعی آشکار است. زنجیرۀ سهل انگاری‌ها، بی توجّهی به بازرسی‌ها و به اندازۀ ذغال سنگ استخراج شده برای جان کارگران ارزش قایل نشدن! این یک قتل عام است! مقصر این پیشامد سامانه‌ای است که جان کارگران را به حساب نمی‌آورد. ما با این حکم استثماری تسویه حساب خواهیم کرد. تسویه حساب خواهیم کرد تا جان کارگر به هیچ گرفته نشود. تسویه حساب خواهیم کرد تا خانواده‌ها، بستگان و دوستان کارگران برایشان اشگ نریزند.”

سول خبر: بارتین – ۱۵ اکتبر ۲۰۲۲

برگردان: جهان – ۲۳ مهر ۱۴۰۱

https://haber.sol.org.tr/haber/yasanan-patlama-goz-gore-gore-gelen-toplu-bir-cinayettir-351774

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا