اخبار

آتش‌سوزی و انفجار در زندان اوین و اخبار ضد و نقیض رسانه‌های حکومتی؛ دست‌کم ۴ کشته و ۶۱ زخمی

مرکز رسانه قوه قضاییه اعلام کرد: در آتش‌سوزی زندان اوین چهار زندانی بر اثر استنشاق دود درگذشتند همچنین ۷۰ زندانی نجات پیدا کردند و ۶۱ نفر مجروح شدند. در این بیانیه آمده است: تعداد قابل توجهی از زندانیان نجات پیدا کرده و از صحنه آتش سوزی به نقطه امن منتقل گردیدند و متاسفانه ۴ زندانی نیز فوت شده و تعدادی مجروح شدند….

اخبار ضد و نقیض رسانه‌ها و نهادهای رسمی جمهوری اسلامی بر نگرانی خانواده زندانیان افزوده است، بسیاری از افرادی که در اعتراضات اخیر دستگیر شده‌اند در زندان اوین هستند.
خانواده‌های زندانیان سیاسی زن امروز برای ملاقات به زندان اوین مراجعه کرده‌اند اما اجازه ملاقات به هیچ‌کدام داده نشده است. یکشنبه‌ها روز ملاقات زندانیان بند زنان زندان اوین است. تعدادی از آنها اما در تماس‌های کوتاهی امروز به خانواده‌های خود گفته‌اند که وضعیت بند زنان متشنج است و شب گذشته در این بند هم گاز اشک‌آور زده‌اند.
بنابر گزارش‌های دریافتی، حدود ۵۰ تن از زندانیان بند هشت اوین از دیشب به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند. همسر یکی از زندانیان سیاسی بند ۸ اوین به رادیو فردا اطلاع داده است که «دیشب به شدت بچه‌ها را کتک زدند. بند ۸ دو دسته شده. یک سری‌ها را نگه داشتند در حیاط، دست‌بند و پابند زدند و آنها را روی زمین خوابانده و با باتوم کتک‌شان زدند. بعد هم همه را برداشتند بردند.»
از سوی دیگر خبرگزاری قوه قضاییه از کشته شدن ۴ نفر «بر اثر استنشاق دود ناشی از آتش سوزی‌ها» در زندان اوین خبر داده است.
بعضی گزارش‌های غیر رسمی حاکی از آن است که تعداد بیشتری از زندانیان در رویدادهای شنبه شب کشته شده‌اند.
خبرگزاری میزان نوشته است که ۶۱ زندانی در جریان وقایع دیشب زخمی شده‌اند که حال بعضی از آن ها وخیم گزارش شده است.
یک زندانی شاهد رویدادهای دیشب در زندان اوین به بی‌بی‌سی فارسی گفت که در بهداری زندان چهار جنازه دیده شده که رویشان را پوشانده بودند. به گفته او با توجه به حجم تیراندازی‌ها تعداد کشته‌ها احتمالا بیشتر است و مشخص نیست که چه تعداد جسد به سردخانه زندان منتقل شده است.
به گفته این شاهد از صبح شنبه وضعیت بند هفت که عمدتا زندانیان جرایم مالی در آن نگهداری می‌شوند، متشنج بوده و درزندان شایع شده است که تعدادی از زندانیان از اوین خارج شده‌اند و به همین دلیل خیابان‌ها را بسته‌اند.
این شاهد گفته در جریان وقایع دیشب یک نگهبان به زندانیان گفته است «اوضاع خیلی خراب‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید».
به گفته او تعدادی از زندانیان در اثر شلیک گاز اشک‌آور در زندان حالشان بد شده و تعداد زیادی زخمی‌های تیراندازی با تفنگ ساچمه‌ای به بهداری منتقل شده‌اند. به گفته این شاهد تیر جنگی هم شلیک شده است
۵۱ نفر از مجروحان حادثه آتش سوزی در زندان اوین به صورت سرپایی درمان شدند و ۱۰ نفر در بیمارستان بستری هستند. حال چهار نفر وخیم
گزارش شده است.براساس این گزارش، هر چهار زندانی فوت شده جزو محکومان ناشی از سرقت بودند که در زندان اوین دوران محکومیت خود را طی می کردند. این اطلاعیه می گوید: هویت زندانیان فوت شده نیز به اطلاع خانواده آن ها رسیده و اسامی درگذشتگان متعاقبا و پس از دستور مقام قضایی منتشر خواهد شد.
‏شورای بازنشتگان: جان همه زندانیان در خطر است! برای هر آسیبی، کوچکترین آسیبی به هر کدام از زندانیان بی‌پناه باید پاسخگو باشند! زندانیان قربانیان همین حکومت اند و در یک سیستم قضائی غیرمستقل و غیرقابل قبول بدور از موازین حقوق متعارف در جهان ، در شرایط غیر انسانی اسیر شده اند. در نتیجه افکار عمومی با حساسیت وضعیت آنان را پیگیری میکند و سلامت جسمی و روحی آنان تماما” بر عهده نهادی های حکومتی مرتبط است.
توییتر مصطفی نیلی: تعدادی از زندانیان سیاسی بند هشت اوین را دیشب پس از پایان درگیری ها توسط گارد ویژه از بند خارج کرده اند و هنوز اطلاعی از مکانی که منتقل شده اند در دست نیست.
کانون صنفی معلمان ایران: محمد حبیبی معلم زندانی امروز صبح موفق شد با همسر خود تماس بگیرد و از سلامتی خود و دیگر معلمان زندانی در بند۴ اوین از جمله جعفر ابراهیمی و رسول بداقی خبر دهد.
روزنامه نگاران مستقل ایران: سعید پارسایی، همسر الهه محمدی روزنامه‌نگار روزنامه هم‌میهن از تماس وی خبر داد. «الهه محمدی از بند ۲۰۹ زندان اوین تماس گرفت و اعلام کرد که حالش خوب است.» محمدحسین آجورلو از تماس نیلوفر حامدی از بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد. به گفته او؛ صداهای شب گذشته در زندان اوین بسیار ترسناک بوده است. حال نیلوفر حامدی خوب است.
رضا شهابی⁩، عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد در بند ۴ ⁧ اوین⁩، طی تماس کوتاهی صبح امروز اطلاع داد‌ه که حالش خوب است. دادگاه شهابی که قرار بود امروز برگزار گردد کنسل شده است.
۱۵۰۰ تصویر: شب گذشته از ساعت ۲۰:۴۵ صدای تیراندازی ممتد از بند ۷ شنیده میشده. زندانیان بند ۸ با شنیدن این صداها خواستند به زندانیان آن بند کمک کنند، اما حمله به زندانیان بند ۸ هم شروع و تیراندازی مستقیم شد. بسیاری با گلوله‌ی‌ ساچمه‌ای مجروح شدند ‏و یک نفر هم با تیر جنگی مجروح شد که خونریزی شدیدی داشت.
سرهنگ محمودی با نیروهایش به بند ۸ رفته و به زندانیان گفته: «مادرتون رو به عزاتون میشونم، روز مرگ تک تک شما فرا رسیده» و بعد زندانیان را به طرز وحشیانه‌ای کتک زدند و برخی از آنها را از بند۸ به مکان نامعلوم دیگری منتقل کردند.
‏زندانیان بند ۸ اما همچنان نگران وضعیت در بند ۷ هستند و هنوز مشخص نیست چه اتفاقی در این بند افتاده و چه تلفاتی داشته است.
درحالی که رسانه‌های جمهوری اسلامی تنها از مصدومیت ۸ نفر در حوادث شامگاه شنبه ۲۳ مهر در زندان اوین خبر دادند، ویدئوهایی در شبکه های اجتماعی منتشر شده که اعزام یک اتوبوس اورژانس به زندان اوین را نشان می‌دهد. پیشتر کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از اعزام ده‌ها خودروی اورژانس و یگان ویژه به زندان اوین خبر داده‌ بودند.
روزنامه «شرق» به نقل از یک «منبع مطلع»، خبر روی مین‌رفتن برخی زندانیان اوین را که پیشتر خبرگزاری «فارس» مدعی شده بود، تکذیب کرد.
آتنا دائمی فعال حقوق کودکان و زندانی سیاسی سابق، آتش سوزی شنبه اوین را ادامه اتفاقات روز گذشته دانست و گفت: « روز گذشته خبردار شدم که در بند ۷ زندان اوین نیروهای امنیتی مسلح مستقر شده و شعار حیدر حیدر سر می‌دادند.»
به گفته وی، چهار نفر از زندانیان سیاسی هم به رجائی‌شهر منتقل شدند و زندانیان عمومی و سیاسی در واکنش به شعارهای تحریک‌آمیز نیروهای امنیتی، شعارهای اعتراضی سر دادند.
وی با اشاره به تیراندازی در زندان اوین و ممانعت از ورود خانواده‌ها به نزدیکی زندان، ادامه داد: «اظهارات مقامات جمهوری اسلامی مبنی بر آتش‌سوزی در کارگاه‌های خیاطی دروغ است چراکه قبل از ساعت ۶ کارگاه‌ها تعطیل و آمارگیری انجام می‌شود.»
به باور وی از آنجا که آتش سوزی بعد از ساعت ۸ شب بوده امکان آتش سوزی از طرف زندانیان در کارگاه‌ها وجود ندارد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا