فرهنگی

بیانیه ی شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

وضعیت اورژانسی زندانیان اوین

بر مبنای قانون موضوعه کشور مسئولیت هر گونه اتفاقی در زندان اوین و هر تمامی بازداشتگاه‌هایی که تحت عنوان مراکز اصلاح و تربیت دایر شده‌اند، برعهده حاکمیت است….
مطابق قوانین زیر به صراحت اعلام می کنیم منتظر پاسخگویی و قبول مسئولیت از سوی افراد دست اندرکار هستیم. مطابق ماده ۲ ویژه بند پ مادە ٢ آیین نامه اجرایی سازمان زندانها و اقدامات تامینی و تربیتی
“تامین امنیت” زندانی بر عهده سازمان زندانها از زیر مجموعه های قوه قضائیه است.
همچنین وظیفه برقراری امنیت و حفظ تمامیت جسمی و حفاظت فیزیکی زندانیان طبق مادە ٧ واحد آ. س. ز برعهده یگان حفاظت است و در ماده ۱۴ به صورت مفصل ممانعت از هرگونه اقدام مخل امنیت برعهده یگان حفاظت گذاشته شده است،
بنا بر ماده ماده ۹ بند ث مسئول تامین امنیت و محافظت از زندانیان بر عهده ریاست یگان حفاظت یعنی رئیس سازمان و ریاست موسسه کیفری است.
بر اساس قوانین فوق، شورای هماهنگی، حاکمیت و قوه‌ی قضائیه را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری میداند که برای عزیزان زندانیمان بیافتند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
***

اطلاعیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در پی آتش‌سوزی همراه با انفجار و تیراندازی‌های پی‌در‌پی در زندان اوین

هموطنان عزیز متاسفانه چنانچه می‌دانید زندان اوین در شامگاه شنبه ۲۳ مهر ماه در آتشی سخت گرفتار آمد. آنچه بر نگرانی عمیق خانواده‌های زندانی و عموم مردم ستمدیده ایران افزوده، صدای چندین انفجار و تیراندازی پی‌در‌پی در حین آتش‌سوزی در این زندان و گسیل کردن نیروهای سرکوب به سوی اوین از سوی سرکوبگران است.
هم اکنون آقایان #رسول_بداقی، #جعفر_ابراهیمی، #محمد_حبیبی، #اسکندر_لطفی و #مسعود_نیکخواه از جمله معلمان محبوس در اوین هستند.
در پی اعتراضات مردم جان به لب رسیده در هفته‌های اخیر به دنبال قتل #مهسا_امینی به دست گشت ارشاد حکومتی، بسیاری از نوجوانان و جوانان گمنام به صورت گسترده دستگیر شدند و هم اکنون در زندان اوین بازداشت هستند.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، با ابراز نگرانی عمیق از سرنوشت این زندانیان، هشدار می‌دهد،با توجه به اینکه طبق قوانین کشور، مسئولیت مستقیم حفاظت و سلامتی زندانیان، با سازمان زندان‌ها و قوه قضاییه است، هرگونه حادثه‌ای که منجر به خسارت جانی زندانیان شود، مستقیم بر عهده قوه قضاییه جمهوری اسلامی است و مسلما تبعات سختی برای بانیان آن خواهد داشت.
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۴ مهر ۱۴۰۱

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا