بین‌المللی

ناتو مانورهای اتمی خود را از دوشنبه آغاز می‌کند

ناتو اعلام کرد که ماتورهای اتمی سالانه خود را از روز دوشنبه آغاز می‌کند همزمان ائتلاف اعلام کرد که مانور نپتون (NEST ۲۲-۲)، یک تمرین چند حوزه‌ای توسط نیروهای حمله و پشتیبانی دریایی ناتو، در دریای مدیترانه آغاز شده است و انتظار می‌رود تا ۲۸ اکتبر تکمیل شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز،  مانورهای سالانه اتمی ناتو  با عنوان “ظهر استوار” با حضور ۶۰ جنگنده در پروازهای تمرینی بر فراز بلژیک، دریای شمال و انگلیس و با هدف تمرین استفاده از بمب افکن‌های آمریکایی مستقر در اروپا برگزار می‌شود.

رزمایش ناتو احتمالا با رزمایش اتمی سالانه مسکو به نام “گروم” که به صورت عادی اواخر اکتبر برگزار می‌شود و در آن روسیه بمب افکن‌هایی با قابلیت حمل کلاهک اتمی، زیردریایی‌ها و موشک‌ها را آزمایش می‌کند، تلاقی زمانی دارد.

این ائتلاف نظامی در وبسایت خود اعلام کرد: این مانورها که تا ۳۰ اکتبر ادامه دارد، روتین است و هدفش تقویت فعالیت‌های تمرینی است و ارتباطی با رویدادهای اخیر پیرامون روسیه ندارد.

سخنگوی ناتو نیز اعلام کرد: این رزمایش به تضمین این مساله کمک می‌کند که بازدارندگی اتمی ناتو ایمن، امن و موثر باشد.

بلژیک میزبان رزمایش‌هایی است که در آن ۱۴ کشور و ۶۰ جنگنده از جمله پیشرفته ترین جنگنده‌ها شامل بمب افکن‌های دوربرد بی-۵۲ آمریکا حضور دارند که از پایگاه “مینوت” در داکوتای شمالی به پرواز در می‌آیند.

روز سه شنبه، ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو اعلام کرد که این ائتلاف نظامی با وجود تنش‌های شدید بین المللی به این مانور می‌پردازد و آن را برگزار خواهد کرد.

وی به خبرنگاران گفت، کنسل کردن این مانورها به دلیل جنگ اوکراین سیگنال بسیار بدی است و تقویت نظامی ناتو بهترین راه برای جلوگیری از تنش‌های بیشتر است.

این ائتلاف جمعه اعلام کرد: «NEST ۲۲-۲ تکامل طبیعی توانایی ناتو برای ادغام قابلیت‌های جنگ دریایی یک ناو گروه برای حمایت از دفاع متفقین را برجسته می‌کند. به گفته این ائتلاف، نیروهای ناتو عملیات هوایی را با مشارکت جنگنده های زمینی، تانکرهای سوخت رسان هوا به هوا و هواپیماهای هشدار و کنترل زودهنگام هوابرد شبیه سازی خواهند کرد.

کریستوف پلیت، معاون رئیس، “آشیانه ۲۲-۲ فرصتی عالی برای بهبود ظرفیت ما برای همکاری با متفقین در محیط پیچیده و مورد مناقشه فراهم می‌کند. آموزش ارزشمند هوشیاری ما را افزایش می‌دهد و بر تعهد ما برای بازدارندگی و دفاع تاکید می‌کند.

نپتون استرایک سومین مرحله از سری پروژه‌های نپتون است که مدت‌ها برنامه‌ریزی شده است که در سال ۲۰۲۰ شرح داده شد. دو تمرین نظامی قبلی تحت این پروژه در فوریه و مه ۲۰۲۲ انجام شد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا