از هر دری سخنی

هشدار وزیر بهداشت آلمان: بیمارستان‌ها در معرض ورشکستگی هستند

بحران انرژی و تورم فزاینده، زنگ خطر تعطیلی برخی از مراکز درمانی آلمان به صدا در آورده است. قرار است کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت، برای راهکارهای حمایتی با وزیر دارایی ملاقات کند. آلمان ۱۹۰۰ بیمارستان با ۴۹هزار تخت دارد.

وزیر بهداشت آلمان در گفت‌وگویی تلویزیونی هشدار داد که بسیاری از درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های کشور در صورت عدم کمک مالی باید درهای خود را ببندند.

کارل لاوترباخ تاکید کرد که حل مشکل نیازمند واکنش فوری است و از قرار مذاکره با وزیر دارایی در روزهای آتی خبر داد.

لاوترباخ گفت تا کسب نتیجه، نمی‌تواند هیچ وعده‌ای برای نجات کلینیک‌ها بدهد. او نسبت به تخصیص یک بودجه اضطراری، همانند بسته‌۱۰۰میلیاردی تقویت ارتش، ابراز تردید کرد و در توضیح گفت: «دشوار بتوان برای هر چیز یک ردیف بودجه ویژه اختصاص داد.»

جامعه بیمارستانی آلمان به تازگی از مشکلات عدیده مالی خبر داده و خواهان تصمیم‌گیری‌های عاجل دولت شده است. در اطلاعیه این جامعه آمده  که اگر دولت به داد مراکز درمانی نرسد، بسیاری از آنها به دلیل ترازهای منفی و بدهی تعطیل خواهند شد. این نهاد به طور نمونه شکاف مالی برای خرید ملزومات بیمارستانی و هزینه انرژی در سال‌۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ را بالغ بر ۱۵ میلیارد یورو محاسبه کرده است.

وزیر بهداشت آلمان در گفت‌وگوی تلویزیونی خود اذعان کرد که نمی‌تواند چنین رقم کلانی را درک کند؛ زیرا عملا کسی نمی‌داند بهای گاز یا برق در سال آینده چقدر خواهد بود. در عین حال او با قطعیت تاکید کرد که در چند ماه آینده بیمارستان‌ها با مشکل نقدینگی بسیار شدیدی مواجه خواهند شد.

کارل لاوترباخ ضمنا گفت که دیگر از تست رایگان کرونا خبری نخواهد بود؛ زیرا این آزمایش‌ها ماهیانه یک میلیارد یورو خرج روی دست دولت می‌گذارند: «و صادقانه بگویم ارزشش را هم ندارند.»

وزیر بهداشت آلمان یادآور شد که ۹۵درصد جمعیت کشور در خون خود آنتی بادی دارند اما این امر در برابر عفونت‌های جدید و دوره‌های شدید، به ویژه نزد افراد مسن فاقد اثر است. او هشدار داد که نرخ مرگ و میر ناشی از کرونا رو به افزایش است و پر شدن ظرفیت بیمارستان‌ها می‌تواند شرایط را حاد کند.

در آلمان حدود ۱۹۰۰ بیمارستان با حدود ۴۹هزار تخت وجود دارد.

جامعه بیمارستانی آلمان روز شنبه ۱۵ اکتبر از ایالت‌هایی که مبتلایان بیشتری دارند، درخواست کرد که سریعا استفاده از ماسک در اماکن سرپوشیده را الزامی کنند. پارلمان آلمان در ماه مارس اجبار ماسک در محیط‌های سربسته مانند فروشگاه‌ها و مدارس را لغو کرد. طبق این مصوبه، الزام ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی، بیمارستان‌ها و خانه‌های سالمندان به قوت خود باقی ماند./یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا