اخبار

اعتراض های مردمی در ماه دوم؛ کشته‌های اوین افزایش یافت، محور تحریم تشکیل جدیدی به خود می گیرد!

اعتراض هایی که با جان باختن مهسا امینی در شهرهای مختلف ایران آغاز شده در حالی وارد هفته پنجم خود شده است که واکنش‌های بین‌المللی و پیام‌های سلبریتی‌ها در حمایت از خواسته‌های زنان ایرانی همچنان ادامه دارد. قرار است امروز وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست خود به موضوع تحریم‌های ایران رسیدگی کنند….

مرکز رسانه قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد: «مجموع فوتی‌های حادثه درگیری زندانیان با یکدیگر و آتش‌سوزی شنبه شب گذشته در زندان اوین به ۸ نفر رسید.»
گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز از ادامه اعتراض‌های شبانه در برخی شهرها از جمله اردبیل ،یزد و برخی محله‌های تهران حکایت دارند. واکنش‌ها به ماجرای «آتش سوزی» در زندان اوین نیز همچنان تیتر اول برخی رسانه‌های داخلی و بین‌المللی است و واکنش‌های مقام‌های اتحادیه اروپا و برخی کشورهای دیگر را به دنبال داشته است. خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه اعلام کرد چهار زندانی مصدوم دیگر اوین در بیمارستان جانشان را از دست دادند. هنوز تعدادی از زندانیان اوین هیچ تماسی با خانواده‌هایشان نگرفته‌اند.
این در حالی است که مازیار طاطایی، وکیل دادگستری در گفت‌وگو با هم‌میهن درباره حقوق زندانیان گفته: «بیشتر تماس‌ها از بندهای سیاسی و امنیتی بود. اما بندهای دیگر باتوجه به این‌که در زندان اعتصاب و اعتراض گروهی ممنوع است و اگر کسی دستورالعمل داخلی زندان را نقض کند، ممانعت از برقراری تماس تلفنی جزو تنبیهات به‌شمار می‌رود؛ به همین دلیل ممکن است از بندهای دیگر تماسی با خانواده‌ها گرفته نشده باشد.»
این وکیل دادگستری در ادامه تاکید می‌کند که برای بررسی اتفاق اخیر زندان اوین باید کمیته حقیقت‌یاب تشکیل شود.
به گزارش یورو نیوز،علیرضا بیگی، نماینده مجلس در گفتگو با روزنامه شرق در مورد حوادث زندان اوین گفته که اعتراض‌ها از بند ۲۰۹ شروع شدند و آتش‌سوزی هم مربوط به همین اعتراض‌ها بوده است.
نماینده تبریز در ادامه از تقاضای مجلس برای بازدید از زندان‌ها گفته است که بیش از دو هفته است بدون پاسخ مانده.
او در پاسخ به سئوالی در مورد اینکه گفته شده تعدادی از زندانیان روی مین رفته‌اند وعده پیگیری داده است.
مواضع اخیر این نماینده مجلس یازدهم در حالی رسانه ای شده که پیش تر برخی از نمایندگان از وقایع زندان اوین ابراز بی اطلاعی کرده بودند.
روز دوشنبه ۲۵ مهرماه برادر حسین رونقی، فعال مدنی در حساب توئیتری خود نوشت که طی تماس کوتاهی که مادرشان با حسین رونقی داشته او به سختی می‌توانسته حرف بزند و فقط توانسته چند کلمه‌ای صحبت کند.
پیشتر خانواده حسین رونقی نسبت به وضعیت جسمانی این زندانی سیاسی که پس از اعتراضات اخیر ایران بازداشت شده، ابراز نگرانی کرده و وضع او را «وخیم» خوانده‌‌اند.
آقای رونقی فعال حقوق بشر، روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی است که پس از شروع اعتراضات جاری در هفته‌های پایانی شهریور، ماموران امنیتی جهت بازداشت او به خانه‌اش حمله کردند. او در آن زمان اعلام کرد توانسته «فرار» کند اما چند روز پس از آن خود را به دادسرای زندان معرفی کرد و بازداشت شد.
گفته می‌شود آقای رونقی در حوزه برنامه‌نویسی و فراهم آوردن زمینه‌هایی برای عبور از سد فیلترینگ تلاش‌های گسترده‌ای را برای مبارزه با سانسور انجام داده‌است. او پیش از این سابقه بازداشت و زندان نیز دارد.
ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان از ادامه اعتراضات در شهرکرد و اردبیل دارد.
در ویدئویی منسوب به دانشگاه آزاد در شهرکرد دانشجویان تجمع کرده و شعار سر می‌دهند.
در اردبیل هم دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دست به اعتراض زده اند. در همین حال گزارش‌هایی از حمله ماموران لباس شخصی به بیمارستان امام این شهر نیز منتشر شده است.
طبق گزارش‌ها از روز گذشته ۲۴ مهر دسترسی به فیلترشکن‌ها تقریبا «غیرممکن» شده است. این در حالیست که پیشتر وزارت ارتباطات از برداشه شدن تمام محدودیت‌های مربوط به اینترنت بین‌الملل و دسترسی کاربران به اینترنت خارجی خبر داده بود.
گزارش‌های منتشر شده توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که محدودیت‌های اینترنتی همچنان پابرجاست و دسترسی به اینترنت با اختلال شدیدی مواجه شده است.
بریتنی اسپیرز خواننده معروف آمریکایی با انتشار مطلبی کوتاه در حساب توئیترش نوشت: «من و همسرم در کنار مردم ایران که برای آزادی می‌جنگند ایستاده‌ایم»
این خواننده آمریکایی که بیش از ۵۶ میلیون فالور در توئیتر دارد چندی پیش بطور رسمی با سام اصغری، مدل ایرانی ازدواج کرد. پیشتر سام اصغری با انتشار چندین پست اینستاگرامی از معترضان ایرانی حمایت کرده بود.
ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که جمعی از معترضان یزدی در تاریکی شب با روشن کردن آتش خیابان را مسدود می‌کنند. صدای تیراندازی در برخی مناطق از جمله امام‌شهر مشهود بوده است. گزارش‌ها همچنین از ملتهب بودن اوضاع در فهادان و سرداده شدن شعارهایی علیه رهبر ایران خبر می‌دهند.در برخی محله‌های تهران نظیر اکباتان نیز جمعی از معترضان ضمن ترغیب « تماشاچیان» به پیوستن به خود شعار می دادند: « ما تماشاچی نمی‌خواهیم به ما ملحق شوید، «آزادی اندیشه از پنجره نمیشه».
در برخی دیگر از شهرها نیز معترضان به اشکال مختلفی نظیر بوق زدن‌های ممتد اعتراض خود را نشان دادند. در قم نیز معترضان بنری با عنوان« نیکا جان راهت ادامه دارد، بجنگ تا بجنگیم» را از یک پل عابر هوایی آوایزان کردند.خبرگزاری میزان روز دوشنبه از افزایش تعداد کشته‌های «آتش‌سوزی» زندان اوین به هشت نفر خبر داد. خبرگزاری قوه قضاییه ایران اعلام کرده که این چهار فوتی جدید در جریان آتش‌سوزی آسیب دیده بودند و حالشان وخیم بوده است.
میزان در ادامه اضافه کرده که ۶ نفر دیگر از مجروحین این «آتش سوزی» همچنان در بیمارستان تحت درمان هستند ولی حال عمومی آن ها را مساعد اعلام کرده است.
خبرگزاری قوه قضاییه در پایان با ذکر اینکه هویت قربانیان مشخص و موارد فوتی به اطلاع خانواده ها رسیده، می‌گوید پس از دستور قضایی اسامی قربانیان رسانه‌ای خواهد شد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا