گوناگون

کرونا در آلمان؛ درخواست اجباری شدن دوباره استفاده از ماسک

با توجه به اوج گرفتن موارد جدید ابتلا به کرونا در آلمان، پزشکان توصیه می‌کنند استفاده از ماسک در مکان‌هایی اجباری شود. آنها معتقدند اگر استفاده از ماسک در فضاهای بسته اجباری نشود سیستم درمانی با چالش جدی روبرو خواهد شد.

شماری از کارشناسان، از جمله کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان از مدت‌ها پیش نسبت به اوج گرفتن موج جدید بیماری کووید۱۹ در پائیز هشدار می‌دادند.

اکنون ظاهرا این اتفاق رخ داده است. موسسه روبرت کخ، مرجع رسمی ارائه آمار مربوط به کرونا در آلمان اعلام کرده که در شبانه روز منتهی به بامداد سه‌شنبه، ۱۸ اکتبر موارد جدید ابتلا اندکی بیش از ۱۵۰ هزار مورد بوده است.

آلمان از این نظر در میان کشورهای جهان پیشتاز است. فرانسه با اندکی کمتر از ۱۰۷ هزار مورد ابتلا در شبانه‌روز گذشته در جایگاه دوم قرار دارد و اوکراین با ۷۹ هزار و ۳۲۵ مورد در جایگاه سوم.

تقریبا ۱۰ برابر آمریکا

شاخص ابتلا در آلمان (موارد ابتلای جدید در میان هر ۱۰۰ هزار نفر طی یک هفته) به عدد ۷۶۷ رسیده و این میزان برای ایالات متحده با حدود چهار برابر جمعیت، اندکی بیش از ۸۰ است. به این ترتیب شاخص ابتلا در آلمان بیش از ۹ و نیم برابر آمریکا، بدون در نظر داشتن اختلاف فاحش جمعیت است.

یوهانس نیسن، رئیس اتحادیه فدرال پزشکان خدمات بهداشت عمومی آلمان می‌گوید، اکنون ضرورت دارد که استفاده اجباری از ماسک در فضاهای عمومی سرپوشیده مانند سوپرمارکت‌ها و فروشگاه‌ها دوباره اعمال شود.

نیسن به “شبکه تحریریه آلمان” (RND) گفت، اکنون نوبت دولت‌های ایالتی است که استفاده اجباری از ماسک را هر چه سریع‌تر اجرایی کنند زیرا در غیر این صورت این خطر وجود دارد که فشار بر سیستم مراقبت‌های بهداشتی و مراکز مرتبط با بیماران مانند درمانگاه‌ها بیش از حد افزایش یابد.

احتمال بازگشت به دوران ماسک اجباری

او می‌گوید اگر شاخص ابتلا همچنان رو به افزایش باشد استفاده اجباری از ماسک باید شامل مکان‌های دیگری که جمعیت زیادی در آنها حضور پیدا می‌کنند هم بشود.

مطابق این ارزیابی اگر شاخص ابتلا از مرز هزار عبور کند باید استفاده از ماسک در جاهایی مانند رستوران و بار هم اجباری شود.

رئیس اتحادیه فدرال پزشکان مانند بسیاری دیگر از کارشناسان معتقد است که شاخص واقعی ابتلا از آمار رسمی بسیار بالاتر است زیرا بسیاری از شهروندان هنگام بروز علائم ابتلا از انجام آزمایش PCR خودداری کرده و فقط به یک آزمایش فوری بسنده می‌کنند که در آمار رسمی منظور نمی‌شوند.

در حال حاضر استفاده اجباری از ماسک فقط شامل وسائل نقلیه عمومی، مطب پزشکان، درمانگاه‌ها و مراکز مراقبتی می‌شود. افزون بر این هر ایالتی می‌تواند، بسته به موقعیت برای برخی از مکان‌های سربسته استفاده از ماسک را اجباری اعلام کند.

با توجه به افزایش شدید موارد ابتلا در روزها و هفته‌های اخیر تقاضا برای بازگشت به دوران استفاده اجباری از ماسک در همه مکان‌های سرپوشیده در آلمان روز به روز بیشتر به گوش می‌خورد. بر اساس بررسی‌ها استفاده از ماسک در کنترل پاندمی تاثیر محسوسی داشته است.

گرالد گاس، رئیس مجمع بیمارستان‌های آلمان چند روز پیش خواستار اعمال هرچه سریع‌تر استفاده اجباری از ماسک در تمام مکان‌های سرپوشیده شد.

به خطر افتادن روال عادی کار در مراکز درمانی

او هشدار داد که با توجه به افزایش شدید موارد جدید ابتلا، ادامه کار به روال معمول در اغلب مراکز درمانی آلمان دیگر ناممکن شده است. آلمان تا کنون بیش از ۵۰ میلیارد یورو برای مقابله با کرونا هزینه کرده است.

مطابق آمار دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز از ابتدای پاندمی تا کنون نزدیک به ۳۴ میلیون و ۷۵۹ هزار مورد قطعی ابتلا به ویروس سارس‌کوو۲، عامل ابتلا به بیماری کووید۱۹ در آلمان شناسایی شده است.

مسئله نگران‌کننده در مورد آلمان افزایش بسیار شدید موارد ابتلای شناسایی شده در هفته‌های اخیر است که از همه کشورها بیشتر بوده.

بر پایه آمار دانشگاه یاد شده در ۲۸ روز گذشته ۲ میلیون و ۱۸ هزار مورد ابتلای جدید در آلمان ثبت شده که نزدیک دو برابر موارد شناسایی شده در ژاپن در همین بازه زمانی است. ژاپن تقریبا یک و نیم برابر آلمان جمعیت دارد./یورونیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا