بین‌المللی

هشدار هشت کشور در مجمع عمومی سازمان ملل درباره فعالیت‌های بیولوژیکی آمریکا در اوکراین

روسیه به همراه بلاروس، ونزوئلا، زیمبابوه، چین، کوبا، نیکاراگوئه و سوریه در نشست کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل خواستار استفاده از همه مکانیسم‌های موجود برای دریافت پاسخ در ارتباط با اطلاعات مربوط به فعالیت‌های بیولوژیکی نظامی آمریکا در اوکراین شدند.

به گزارش ایرنا ،‌ خبر گزاری تاس اعلام کرد که کنستانتین ورونتسوف معاون اداره منع اشاعه و کنترل تسلیحات وزارت خارجه روسیه روز سه شنبه در نشست کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد بیانیه مشترک کشورهای فوق را  قرائت کرد.

او گفت که سؤالات مربوط به فعالیت های بیولوژیکی نظامی ایالات متحده در زمینه عملکرد آزمایشگاه های بیولوژیکی در خاک اوکراین همچنان باقی است. ما پاسخ های جامعی دریافت نکردیم که بتواند در نهایت شک و تردید در ارتباط با این فعالیت را برطرف کند و در نتیجه برای حل موضوع طرف روسی ناچار شد،جلسه مشورتی در مورد ماده ۵ پیمان عدم اشاعۀ سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی ( BTWC ) تشکیل دهد.

ورونتسوف ادامه داد: ما از این موضوع متأسفیم، معتقدیم که کشورهای شرکت کننده در BTWC باید به تبادل نظرات کارشناسی و ارزیابی های فنی بیشتر ادامه دهند و نظرات و دیدگاه های خود را در مورد حل و فصل وضعیت به نهمین کنفرانس بازنگری یمان عدم اشاعۀ سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی ارسال کنند.

او گفت: ما اصرار داریم که از همه فرصت‌های موجود در پیمان عدم اشاعۀ سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی از جمله سازوکار ماده ۶ کنوانسیون استفاده کنیم.

ورونتسوف اضافه کرد ک ماده ششم پیمان عدم اشاعۀ سلاح‌های بیولوژیکی و شیمیایی امکان رجوع کشورهای شرکت کننده در کنوانسیون را به شورای امنیت سازمان ملل متحد در صورتی که کشور دیگری در حال نقض تعهدات خود در این زمینه بداند، پیش بینی می کند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا