گوناگون

بازارهای پایتخت درگیر حاشیه‌های سیاسی

در روزهای اخیر چهارراه‌استانبول بار دیگر خبر از افزایش نرخ تورم و عمیق‌تر شدن رکود در ماه‌های آینده می‌دهد. …

بازار ارز که حالا با موجی از خبرهای منفی رو به رو شده و فشار زیادی را متحمل است، همین دیروز با شوک بامدادی آمریکا نوسانی شد و نگاه‌ها به سمت این بازار را عمیق‌تر کرد. در حالی دلار وارد کانال ۳۲ هزار تومانی شده که صبح سه‌شنبه شوک دیگری به این ارز وارد شد و بازار گمانه‌زنی‌ها درباره چشم‌انداز هر قطعه اسکناس آمریکایی را داغ‌تر کرد.
به نظر می‌رسد حاشیه‌های سیاسی ایجاد شده در روزهای اخیر دلار را در سایه قرار داده و همین‌طور چراغ خاموش بهای ارز در حال نوسانات رو به بالاست. هر چه هست بعد از رشد قابل‌توجه نرخ ارز، سخنگوی کاخ سفید گفت چشم‌اندازی برای احیای برجام در آینده نزدیک وجود ندارد و در صورت نیاز گزینه نظامی علیه ایران روی میز است.
خبری که به نظر نمی‌رسد معامله‌گران کاهشی در بازار ارز را در بازار این‌روزها خوشحال کند. چند روز قبل بود که ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: «آمریکا توافق تبادل زندانیان را منوط به توافق برجام کرده است». بر اساس گزارش‌ها اهمیت این خبر از آنجاست که پیش‌تر خبر تبادل زندانیان با خبر آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران همزمان بود و بازار ارز این دو خبر را به هم مربوط می‌دانست.
با انتشار این خبر جریان روانی در نزدیکی مقاومت تاریخی دلار، وارونه شد. خبر آزادسازی پول‌های بلوکه شده از سوی رسانه نزدیک دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی روند صعودی بازار ارز را متوقف کرد این بار خبر وارونه شده و احتمال آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران کاهش پیدا کرده است.
اثر محدودیت‌های اینترنتی و ریسک‌های غیر سیستماتیک بر بازار ارز
نه فقط خبرها و تحولات سیاسی که به گفته فعالان بازار، محدودیت‌های اینترنتی هم قیمت هر قطعه اسکناس آمریکایی را تحت فشار قرار داده و اظهارنظرها در زمینه اینکه دلار به کانال‌های بالاتر می‌رسد یا خیر بیشتر هم شده است؛ دلاری که دو روز قبل این سوال را در میان تحلیلگران ایجاد کرد که این ارز محدوده قیمتی فعلی را ارزیابی کرد که به محدوده ساید قیمتی هفته قبل بازگردد یا به کانال ۳۳ هزار تومانی ورود ‌می‌کند؟.
واقعیت این است که پس از شکست دلار در ورود و ماندگاری در کانال ۳۳ هزار تومانی، روز دوشنبه اسکناس آمریکا یک پله عقب نشینی کرد و در محدوده ۳۲ هزار و ۸۰۰ تومان در روز قبل به کار خود پایان داد در معاملات روز دوشنبه یک خبر منتشر شد که خلاف روال همیشه بازار بود.
با سخنان دو روز قبل وزیر خارجه این ذهنیت به وجود آمد که با نزدیک شدن دلار به مقاومت تاریخی خود این بار خبری از آزادسازی پول‌های های بلوکه شده ایران نیست و بالعکس این بار با نزدیکی دلار به مقاومت خود این اظهار نظر ممکن است به عنوان سوخت در بازار ارز عمل کند، زیرا خبر آزادسازی منابع بلوکه شده پیش‌تر به عنوان ترمزگیر در بازار ارز عمل کرده بود که با منوط شدن آزادی زندانیان به توافق برجام امید به آزادی پول‌های بلوکه شده کاهش می‌یابد.
فشار منفی به بازار ارز
بازار ارز این روز‌ها با آماج اخبار منفی رو به رو شده و فشار زیادی بر بازار ارز است. فعالان بازار ارز می‌گویند با قرارگیری دلار در نزدیکی سقف تاریخی خود معامله گران از ورود به بازار ارز احتیاط می‌کنند، ولی در صورتی که مقاومت پیش رو شکسته شود و دلار در بالای مقاومت تثبیت شود میزان تقاضا در بازار ارز افزایش خواهد یافت، که با توجه به افزایش نقدینگی راکد که به خاطر فیلترینگ اینترنت و کاهش سرمایه گذاری به دلیل افزایش ریسک‌های غیر سیستماتیک به وجود آمده افزایش تقاضا در بازار ارز می‌تواند نگران کننده باشد، زیرا با وضعیت نامطلوب بازار سرمایه میزان بازار‌هایی که به امید کسب بازدهی بتواند سرمایه‌ها را جذب کند کم است و اگر بازار ارز بازدهی اندکی هم جذب کند ممکن است پول‌های راکد تقاضای بیشتر و نگران کننده‌تری وضع کنند.
حباب سکه آب رفت
دو روز قبل روسیه زیرساخت‌های حیاتی کیف در اوکراین را مورد حمله قرار داد، گفته می‌شود تهدید‌های روسیه نیز برای حمله هسته‌ای به اوکراین تشدید شده است.
حالا افزایش نا‌امنی و نامطمئنی غالبا تقاضا برای اونس طلا را تقویت کرده و طلا به عنوان پناهگاه سرمایه‌گذاران در شرایط ناامنی است. تحت چنین شرایطی اونس طلا در شرایط دو روز قبل رشد کرد و به همین دلیل حباب سکه امامی کاهش یافت و با افت یک درصدی وارد کانال ۱۴ درصدی شد. همچنین دو روز قبل سکه امامی کمی عقب‌نشینی کرد، ولی کانال ۱۵ میلیون تومانی را از دست نداد و در نزدیکی کانال ۱۵ میلیون تومانی باقی ماند.
جدال درهم و دلار
در جریان اتقافات اخیر، قیمت دلاری درهم در معاملات دو روز قبل کمی کاهش پیدا کرد، ولی حباب درهم صعودی شد، حباب درهم در محدوده ۶۰۰ تومان قرار گرفت آخرین باری که حباب درهم در ابتدای ماه جاری وارد محدوده ۶۰۰ تومانی شد دلار آزاد را به بالا کشید و به دو کانال بالاتر پرتاب کرد، ولی باید دید که این بار زور دلار تهران بیشتر است یا درهم؟ و کدامیک زودتر مسیر بازار را پیش بینی کرده است؟
روزنه امید در بازار سرمایه
بازار سرمایه هم در روزهای اخیر تحت تاثیر فضای روانی اتفاقات قرار گرفته است. در حالی دو این بازار کار خود را منفی به پایان رساند که دیروز اما شاخص کل به رنگ سبز درآمد؛ رنگی که از نگاه سرمایه‌گذاران چندان هم قابل اتکا نیست و باید دید در روزهای آینده به کجا می‌رسد؟. کارشناسان می‌گویند بازار سرمایه در روزهای اخیر اگرچه با نوسان همراه شده اما گفته می‌شود که این معاملات یک نکته مثبت دارد.آنطور که بررسی وضعیت معاملات نشان می‎دهد و از صحبت‌های آگاهان بازار برمی‌آید برخلاف پیش‌بینی‌ها حالا دیگر از شدت عرضه کاسته شده و وزنه منفی شاخص کل سبک‌تر شده است. این اتفاقات باعث شده که حداقل این انتظار به وجود بیاید که بازار سرمایه کف خود را پیدا کرده و در حال متعادل شدن است، در این شرایط با کم شدن احتمال توافق هسته ای، به نظر می‌رسد گروه پالایشگاهی در حال امتحان شانس خود برای لیدری شاخص کل است که در صورتی که بتواند سایر گروه‌ها را با خود همراه کند، مسیر صعودی در بازار سرمایه هموار می‌شود.
همدلی- فاطمه آقایی‌فرد

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا