اخبار

اعتراض های مردمی؛ تهدیدهای تازه علی خامنه‌ای

خامنه‌ای در تازه‌ترین سخنرانی تعطیلی دانشگاه‌ها را به “دشمن” نسبت داد. روزنامه “جوان” به علی دایی هشدار داد “حد خودت را بدان.” ویدیویی تازه منتشرشده بازداشت خشونت‌آمیز حسین رونقی در مراجعه به دادسرای اوین را نشان می‌دهد….

اعتراض‌های مردم میهن ما، بیش از یک ماه است که همچنان در شهرهای مختلف کشور به شکل‌های متفاوت ادامه داشته است. با وجود سرکوب شدید دستگاه‌های امنیتی همچنان معترضان به صورت علنی مخالفت خود را با سیاست‌های جمهوری اسلامی و عنور از حکومت ” اسلامی” ابراز می‌دارند.
علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی‌، روز چهارشنبه (۲۷ مهر) در یک سخنرانی در جمع “نخبگان و استعدادهای برتر علمی”، فروپاشی جمهوری‌اسلامی را تحلیلی “غلط و غیرواقع‌بینانه” خواند و با تأکید بر “نخبه‌پروری” گفت: «نخبه باید در کنار مردم خود بماند، البته مهاجرت کردن و درس خواندن نخبه در دانشگاه‌های برتر اشکالی ندارد اما بعد از پایان تحصیلات به کشور برگردد و توانایی‌های خود را برای پیشرفت کشور به‌کارگیرد.»
او با بیان اینکه نخبگان نباید “از دشمن غافل شده و اسیر سرگرمی‌های زیان‌بار شوند” افزود: «نگاه کنید ۴۰ سال یا ۲۰ سال قبل جمهوری اسلامی کجا بود و امروز کجاست با همین مقایسه می‌توان فهمید کدام تحلیل واقع‌بینانه است، تحلیل غربگراها یا تحلیل انقلاب؟»
خامنه‌ای با ادعای اینکه پیش از انقلاب نخبه‌پروری وجود نداشت گفت: « این زمینه در دوران طاغوت وجود نداشت، اگر هم بود خیلی جزو سیاست‌های رسمی طاغوت نبود، زمینه وجود نداشت. خیلی‌ها بودند دارای استعدادهای خوب، آماده‌ی تلاش هم بودند، اما توی سرشان می‌زدند.»
او همچنین تعطیلی دانشگاه‌ها را به دشمن نسبت داده و عنوان کرد: «هر قدر دانشگاه تعطیل و روند فعالیت علمی تخریب و ناقص شود برای دشمن مغتنم است.»
اظهارات خامنه‌ای در رابطه با ستایش از نخبه‌ها و سیاست نخبه‌پروری در جمهوری اسلامی در حالی است که هنوز ابعاد حمله نیروهای امنیتی و لباس شخصی به دانشگاه شریف در شامگاه دهم مهر روشن نیست. از آغاز اعتراضات، تجمعات متعددی در دانشگاه‌های سراسر ایران شکل گرفته و ویدیو‌های منتشرشده نشان می‌دهند این اعتراضات غالبا با حمله نیروهای حراست و پرتاب گاز اشک‌آور و بازداشت دانشجویان روبرو بوده است.
در جریان اعتراضات سراسری موج گسترده‌ای از اعتصاب در دانشگاه‌های ایران به راه افتاده است. تا کنون شماری از اساتید از مقام خود کناره‌گیری کرده یا با پیوستن به اعتصاب از تدریس در کلاس‌‌ها خودداری کرده‌اند.
روز چهارشنبه (۲۷ مهر) فیلمی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد مأموران امنیتی در روز دوم مهر زمانی که حسین رونقی قصد مراجعه به دادسرا را داشته، قصد داشته‌‌اند با خشونت او را به زور مقابل دادسرا سوار بر یک خودروی شخصی کنند. در ویدیویی که به دست فرزاد فتاحی، خبرنگار، رسیده دیده می‌شود که یک مأمور اطلاعاتی گردن حسین رونقی را با زور فشار می‌دهد، در حالی که او فریاد می‌زند: «می‌خوام برم دادسرا!»
حسین رونقی داوطلبانه و با اعلام قبلی گفته بود روز دوم مهرماه به دادسرای ۳۳ اوین مراجعه خواهد کرد. پس از حضور او مقابل دادسرا نیروهای اطلاعاتی این فعال سیاسی را کتک زده و به زور با یک آمبولانس به مکانی نامعلوم منتقل کردند.
مادر حسین رونقی در حساب شخصی‌اش در توییتر خبر داد مأموران وزارت اطلاعات هر دو پای پسرش را شکسته‌اند و او تحت بازجویی و شکنجه است. خانواده حسین رونقی نسبت به وضعیت جسمی وخیم او در زندان هشدار داده‌ و گفته‌است “جمهوری اسلامی قصد جان” این فعال مدنی را دارد. برادر حسین رونقی در توییتر نوشت: «[آنها برادرم را] بدون درمان و دارو و با پای شکسته و تنی بیمار در حالی‌که خون بالا آورده است همچنان در زندان نگه داشته‌‌اند.»
کاظم موسوی، نماینده اردبیل، روز چهارشنبه در جریان جلسه علنی مجلس در سخنانی که به “عقب‌نشینی” او از اظهارات قبلی‌اش در مورد علی دایی تعبیر شده، گفت: «باید بگویم علی دایی اسطوره‌ای بوده که در دوره هشتم مجلس بنده ایشان را به عنوان وزیر ورزش معرفی کرده بودم و هرگز به ساحت ایشان اسائه ادب نکردم.»
به گزارش ایسنا این نماینده مجلس اظهار داشت موضع او “این بوده که افرادی که صاحب جایگاه اجتماعی هستند باید به آرامش و امنیت این انقلاب و کشور کمک کنند.”
کاظم موسوی پیش‌تر در گفت‌وگویی با دیدبان ایران مدعی شده بود کشته شدن اسرا پناهی، دانش‌آموز دبیرستان شاهد اردبیل در پی یورش نیروهای امنیتی “به کل دروغ” بوده و این دختر دانش‌آموز “با خوردن قرص خودکشی کرده است.” او در ادعاهای خود نام اسرا پناهی را بر زبان نیاورده و گفته بود: «اصلا به جهنم که قرص خورده و مرده است.»
علی دایی در واکنش به این اظهارات با انتشار پستی در اینستاگرام بر “صحت” خبر درگذشت اسرا پناهی در پی یورش نیروهای امنیتی تأکید کرده و در پاسخ به اتهامات نماینده اردبیل که او را به دروغگویی متهم کرده بود، نوشت: «آقای موسوی شما نماینده مردم اردبیل در مجلس هستید یا سخنگوی دولت؟ اگر از مشکلات و کمبودهای شهر و مردم اردبیل خبر داشتید، چرا خاموش بودید و خاموش مانده‌اید؟ چرا در مجلس و دولت صدای مردم شهرتان نبودید که اگر بودید کار به اینجا ختم نمی‌شد.»
روزنامه اصولگرای “جوان” روز چهارشنبه در نوشته‌ای تهدیدآمیز علیه علی دایی مدعی شد “برخی خواستار محاکمه این اسطوره ورزشی در دادگاه و ضبط همه اموال او شده‌اند.” این روزنامه در ادامه به علی دایی هشدار داد و نوشت: «تو آقای گلی، خودت را پرپر نکن!»
در این نوشته تهدیدآمیز همچنین از علی کریمی و مهرداد پولادی، دو بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران، با الفاظی توهین‌آمیز یاد شده و خطاب به علی دایی هشدار داده شد: «حد تو بالاتر از امثال علی کریمی درس‌نخوانده و مهرداد پولادی ولگرد است. حد خود را بدان که مولا علی فرمود هرکس حد خود را نشناسد، هلاک گردد.»
محمد جعفری، دادستان کل کشور، روز چهارشنبه در سخنانی با اشاره به اینکه در یک ماه اخیر نیروی انتظامی، سپاه، وزارت و ادارات اطلاعات “خوش درخشیدند” تهدید کرد، دستگاه قضائی “مصمم است با عناصر اصلی اغتشاشات اخیر برخورد قاطع بکند.”
او با ادعای اینکه در روزهای اخیر “تعداد بسیاری” از بازداشت‌شدگان اعتراضات آزاد شده‌اند گفت: «دستگاه قضائی با کسانی که مرتکب جرم شدیدی نشده و فریب خورده هستند و معلوم شود دستشان به جنایت آلوده نیست، قطعا با رافت و رحمت اسلامی برخورد می‌کند.»
منتظری در سخنان خود از مهسا امینی، دختر ۲۲ اهل سقز که در بازداشت گشت ارشاد جان باخت، با لفظ “یک خانم جوان” یاد کرد و گفت: «کسانی که ندانسته و با غفلت و محاسبات غلط ممکن است فریب بخورند، باید مسائل را برایشان روشن کرد.» دادستان کشور با تأکید بر به‌کارگیری “جهاد تبیین” گفت باید برای نوجوانانی که در بین دستگیرشدگان هستند “مسائل را تبیین کنیم تا از این دام رهانیده شوند.”
این مقام قضایی بدون اشاره بیشتر به جزئیات گفت: «با برخی هماهنگ کردیم از روحانیون، افراد باسواد و روانشناس استفاده و با این افراد صحبت کنند.»
از آغاز اعتراضات سراسری به مرگ مهسا امینی نیروهای امنیتی جمهوری‌ اسلامی ده‌ها کودک و نوجوان را کشته و زخمی و شمار زیادی را نیز بازداشت کرده‌اند. پیش‌تر سخنان وزیر آموزش و پرورش در مورد انتقال دانش‌آموزان معترض بازداشتی به مراکز اصلاح و تربیت موج گسترده‌ای از نگرانی‌ها و محکومیت این اقدام را به همراه داشت.
مادر فاطمه سپهری، از امضاکنندگان بیانیه درخواست استعفای علی خامنه‌ای، در یک ویدئو اعلام کرده است بعد از ۲۷ روز انفرادی، موفق به صحبت با دخترش شده است در حالی‌که او قدرت تکلم نداشته و “حالش خیلی بد بود.”
فاطمه سپهری روز ۳۰ شهریور در پی هجوم مأموران امنیتی به خانه‌اش بازداشت شد. علی اصغر سپهری، برادر او، خبر داده بود که فاطمه سپهری در انفرادی به سر می‌برد و “شرایط انفرادی باعث بالا رفتن فشار خونش شده است.” خانواده سپهری گفته‌اند که به شدت نگران وضعیت فاطمه سپهری هستند.
علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت که حضورش در دانشگاه علامه‌ طباطبایی در عصر سه‌شنبه (۲۶ مهر) با اعتراض شدید دانشجویان مواجه شد، در جمع خبرنگاران گفت که وزیر اطلاعات گزارشی را “از پشت پرده ناآرامی‌ها و آشوب‌های اخیر” در نشست روز چهارشنبه هیأت دولت ارائه کرده و “قرار شد اقداماتی در خصوص برخی از رفتارهای رسانه‌های معاند و برخی دیگر از کارها از جمله فعالیت‌های تروریستی انجام دهیم.”
او افزود وزارت امورخارجه پیگیری این مسئله را بر عهده خواهد داشد. سخنگوی دولت از بیان جزئیات بیشتر در این راستا خودداری کرد.
سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای مدنی در سال‌های گذشته بارها جمهوری اسلامی را به اعمال فشار بر خانواده خبرنگاران خارج از کشور و آزار و اذیت آنان متهم کرده و خواستار توقف فوری این رویکرد شده‌اند.
جمهوری اسلامی در همین حال در کنار ایجاد اختلالات شدید و جدی بر اینترنت و اعمال محدودیت‌های گسترده، اقدام به ارسال پارازیت و مختل کردن مخابره شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی فارسی‌زبان که از خارج از ایران پخش می‌شوند، می‌کند. شرکت یوتل‌ست اخیرا اعلام کرد جمهوری اسلامی از روز ۲۶ سپتامبر دو ماهواره این شرکت را مختل کرده است.
گوهر عشقی، مادر ستار بهشتی در ویدیویی روسری خود را کنار و حجاب از سر برداشت. خانم عشقی در ویدیویی که بنیاد ستار بهشتی آن‌را منتشر کرده می‌گوید: بعد از ۸۰ سال، برای این دینی که می‌خواهد مردم را بکشد من حجاب را از سرم بر می‌دارم.»
خانم عشقی در این ویدیو که قاب عکس پسرش را در دست دارد همچنین از کسانی که سکوت کرده و با اعتراضات همراهی نمی‌کنند به شدت انتقاد و از همه می‌خواهد به اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی بپیوندند.
ستار بهشتی وبلاگ‌نویس منتقد حکومت ایران ده سال پیش در بازداشت دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی و زیر شکنجه جان خود را از دست داد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا