گوناگون

شورای تشکل‌های صنفی فرهنگیان سه روز عزای عمومی اعلام کرد

همزمان با ادامه اعتراض های مردمی، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان میهن ما، بابت “دادخواهی خون‌های به‌ناحق ریخته‌شده” معترضان به‌خصوص “دانش‌آموزان ایران‌زمین” سه روز عزای عمومی اعلام کرده است….

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان از پنج‌شنبه ۲۸ تا شنبه ۳۰ مهر به منظور “دادخواهی از خون‌های به‌ناحق ریخته عدالت‌خواهان خصوصا قتل فجیع دانش‌آموزان ایران‌زمین” عزای عمومی اعلام کرده است.
در این بیانیه که عنوان آن “از خون جوانان وطن می‌نوشند!!!” است، خطاب به حکومت نوشته شده است: «شما آمران و عاملان سرکوب سیستماتیک، در این روزهای تاریخ‌ساز مردم جان به لب‌رسیده، تعدادی از دانش‌آموزان بی‌گناه این مملکت را با دل‌هایی پر از کینه و دستانی به خون‌آغشته کشتید و به آن می‌بالید.»
هم‌زمان فرهنگیان شاغل و بازنشسته کردستان نیز طی بیانیه‌ای با اشاره به کشته شدن دست کم ۲۸ کودک در اعتراضات اخیر با معترضان اعلام همبستگی کرده‌اند.
در این بیانیه تأکید می‌شود که معلمان “با حرکت‌های جمعی همراه با دانش‌آموزان و ضمن آگاه‌سازی اولیای دانش‌آموزان از ورود نیروهای امنیتی به هر شکل و بهانه‌ای به محیط آموزشی جلوگیری می‌کنند”.
همچنین به مدیران و افراد کادر آموزشی که با نیروهای سرکوبگر همکاری می‌کنند، هشدار داده شده است که “توسط سایر معلمان و اولیای دانش‌آموزان رسوا خواهند شد”.
شهرک اکباتان تهران یکی از صحنه‌های تظاهرات ضدحکومتی بود. سر دادن شعارهای شبانه نیز ادامه یافته است.در کرمانشاه، اهواز و جاده ساوه اعتراضاتی برپا شد.
در همین حال لیندا توماس ـ گرین‌فیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد طی توییتی با انتشار بخشی از مصاحبه خود با نشریه “پیپل” حمایت ایالات متحده از اعتراضات زنان ایران را اعلام کرد.
او زنان ایران را “دلیرانی” خواند که “با شهامت صدایشان را در دفاع از حقوق اساسی خود بلند کرده‌اند”.
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری در توییتی با اشاره به تماس تلفنی محمد خانی، پژوهشگر و دانشجوی دوره دکترای دانشگاه علامه طباطبایی از بند هشت زندان اوین نوشت، جلوی اعزام او به بیمارستان گرفته شد.
محمد خانی در جریان آتش‌سوزی شامگاه ۲۳ مهرماه در زندان اوین مورد اصابت گلوله قرار گرفت و پیش‌‌تر اعلام شده بود که او برای درمان به بیمارستان اعزام می‌شود.
مصطفی نیلی نوشته است: «با توجه به شدت جراحت و امکان عفونت، سلامتی ایشان در خطر است.»
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان امروز بار دیگر بیانیه‌ای در اعتراض به «سرکوب سیستماتیک معلمان، دانش آموزان و مردم» منتشر کرد و از فراخوان تحصن معلمان در دو روز نخست آبان خبر داد.

در این بیانیه با اشاره به این‌که نیروهای نظامی، امنیتی و لباس‌شخصی‌ها «در حال تعرض به حریم مدارس و فضاهای آموزشی هستند»، آمده است: «در طی این سرکوب سیستماتیک، تا کنون جانِ عزیزِ تعدادی از دانش‌آموزان و کودکان را به بی‌رحمانه‌ترین شکل گرفته‌اند.»

این شورا در بیانیه خود همچنین به بازداشت «صدها دانش‌آموز برخلاف قوانینی که کودکی را رافع مسئولیت می‌داند» اشاره کرده و با متهم کردن مقامات وزارت آموزش و پرورش به تبدیل شدن به «آلت دست سرکوب»، به حکومت هشدار داده است که «جامعه معلمان ایران این قساوت‌ها و سبعیت را تحمل نمی‌کند ».

شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان در این بیانیه روزهای یکشنبه یکم و دوشنبه‌ دوم آبان را روزهای تحصن فرهنگیان اعلام کرده و نوشته است: «ما معلمان در این دو روز در مدارس حاضر می‌شویم، اما از حضور در کلاس‌های درس خود‌داری می‌کنیم.»

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا