اجتماعی

توجه به مطالبات زنان نشانه عقب‌نشینی و ضعف نیست

یک فعال زنان و سیاستمدار از مطالبات زنان با عنوان مطالبات «انباشته شده»یاد کرد و گفت:«برای حل مسائل مردم و نیز مسائل مربوط به زنان که نیمی از جامعه را تشکیل می‌دهند؛ باید از خودشان کمک گرفت. باید به مطالبات‌شان توجه کرد، این امر به معنای عقب‌نشینی و یا نقطه ضعف نیست چراکه مردم صاحبان و ولی‌نعمتان این کشور هستند.».

همدلی: زهرا نژادبهرام  با تاکید بر اینکه برای حل مسائل زنان باید از خودشان کمک گرفت، اظهار کرد:«مطالبات زنان مطالبات انباشته شده‌ای است که مربوط به امروز و دیروز نیست، بلکه سال‌ها است این مطالبات به طور مداوم از سوی نهادهای مختلف اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی مطرح می‌شود ولی متاسفانه پاسخ لازم به آنها داده نشده و همواره به حاشیه رانده شده است.»وی با یادآوری اینکه زنان نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و مطالباتی دارند که به آنها توجه لازم نمی‌شود، به ایسنا گفت:«این کم‌توجهی و بی‌توجهی به مطالبات زنان دغدغه اصلی ما است. چرا این مطالبات دیده نمی‌شوند؟ چرا درخواست‌ها و مطالبات زنان پشت گوش انداخته می‌شود؟. این مطالبات بارها و بارها در بزنگاه‌های تاریخی مختلف مطرح شده اما توجه لازم نمی‌شود.»

این فعال حوزه زنان مشکلات پیرامون اشتغال را از جدی ترین مسائل امروز زنان دانست و همواره دولت‌ها در برهه‌های زمانی مختلفی به ویژه در زمان انتخابات، در خصوص ایجاد فرصت‌های شغلی و مدیریتی برابر برای زنان و مردان قول‌ها و وعده‌هایی می‌دهند اما متاسفانه توجه و احترام به زنان تنها در قالب کلمه و عبارت خلاصه می‌شود و به عمق مساله توجه نمی‌شود.

 لایحه‌ای که روی دست نمایندگان مجلس مانده است

این فعال حوزه زنان در بخش دیگر سخنان خود به «تبعیض حقوقی» در حوزه زنان نیز اشاره کرد و افزود:«تبعیض‌های حقوقی ایجاد شده برای زنان در سطح جامعه حتما باید مرتفع شود. بحث خشونت علیه زنان بسیار جدی است که آن را در عرصه‌های مختلف از خشونت خانگی تا خشونت اجتماعی می‌توان مشاهده کرد. در همین راستا گرچه دولت‌ها پس از ۱۰ سال توانستند لایحه‌ای تدوین کنند اما این لایحه همچنان روی دست نمایندگان مجلس مانده است. در بین مردم دغدغه‌ای نسبت به امنیت زنان وجود دارد و بی‌توجهی به آن جدی است.»

 آشفتگی در تصمیم گیری‌ها در حوزه زنان

نژادبهرام معتقد است که در حوزه زنان آشفتگی در تصمیم‌گیری‌ها وجود دارد و تصمیم‌گیری‌ها در این حوزه در یک جهت کلی نیست. وی با اشاره به حوادث و نا‌آرامی‌های اخیر و با تاکید بر ضرورت توجه به امنیت زنان، تصریح کرد: درحالی در بین مردم دغدغه نسبت به امنیت زنان وجود دارد که کم‌توجهی به آن جدی است. اتفاقی افتاده ولی چرا نمایندگان مجلس ساکت‌اند؟ متاسفانه ما این حداقل‌ها را نیز از طرف معاونت امور زنان نیز نداریم و آنجا نیز در سکوت است و من متوجه این سکوت نمی‌شوم، چرا این سکوت وجود دارد؟ در حوادث اخیر درست است که موضوع مورد بررسی قرار می‌گیرد اما باید حرکتی صورت گیرد. اگر در کشورهای دیگر که ما آنها را نهی می‌کنیم این مسائل وجود داشته باشد شاید از نظر دوستان ما این رفتارها قابل پذیرش باشد اما در جمهوری اسلامی چنین رفتاری از سوی نیروهای انتظامی منطق ندارد.

زنان نسبت به گشت ارشاد دغدغه دارند

نژادبهرام با بیان اینکه ما از هر منظری که نگاه می‌کنیم با اعتراضات زنان نسبت به مسائل مختلف از جمله مساله امنیت و گشت ارشاد به طور تنبیهی اقدام کرده‌ایم، بیان کرد:«می‌توانیم خیلی رفتارهای منطقی‌تری نسبت به این  قضیه داشته باشیم. اگر جایی احتمال بروز تخلف بوده و یا تخلفی انجام شده نهایتا باید آنها که مسئول اصلی درگیری بوده‌اند پاسخگو باشند.»

این فعال حوزه زنان با اشاره به حوادث اخیر در خصوص گشت ارشاد و فوت مهسا امینی، افزود:«زنان نسبت به گشت ارشاد دغدغه دارند؛ خروجی آن نیز از دست دادن جان یکی از دختران این سرزمین بنا بر هر دلیل و اتفاقی اعم از ترس و یا… می‌شود، یا دختران دیگری که سهوا یا عمدا جان خود را از دست داده‌اند. اینها جان دختران ما و سوالات ما است اما رویکردی نمی‌بینیم که در جهت حل مساله باشد.»

وی با تاکید بر اینکه نخبگان کشور با هم بنشینند و راه‌کاری پیدا کنند اضافه کرد: «گفت‌وگو با افراد جامعه، هنر کشورداری است. آب و خاک کشور متعلق به همه ما است و ما نمی‌توانیم با مردم رودربایستی داشته باشیم و به آنها به عنوان غریبه نگاه کنیم. اینها مردم ما هستند و از خودشان برای حل مساله باید کمک بگیریم و این به معنای عقب‌نشینی و نقطه ضعف نیست.»

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا