حقوق بشر

آتش سوزی در زندان اوین؛ گزارشی از آخرین وضعیت شماری از زندانیان

به دنبال رخدادهای روز شنبه ۲۳ مهرماه زندان اوین، شماری از زندانیان به خارج از این زندان منتقل شدند. تعدادی از آنها به زندان رجایی شهر منتقل شدند و از وضعیت برخی نیز علیرغم گذشت ۵ روز، اطلاعی در دست نیست. این موضوع منجر به افزایش نگرانی خانواده آنها شده است. بنا بر اعلام منابع رسمی در این رویداد، ۸ زندانی جان باختند و ۶۱ زندانی دیگر مجروح شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شنبه شب ۲۳ مهر ۱۴۰۱، به دنبال متشنج شدن فضای زندان اوین، آتش بر فراز این زندان روئیت شد و صدای تیراندازی و انفجار به گوش رسید و برخلاف ادعای مسئولان مبنی بر کنترل آتش سوزی و درگیری، صدای تیراندازی تا ساعتها ادامه داشت.

بنابر اعلام مرکز رسانه قوه قضاییه و مسئولان زندان، در این رخداد ۸ زندانی جان باختند و ۶۱ زندانی مجروح شدند. لازم به ذکر است، با گذشت، ۵ روز از این رخداد کماکان زندانیان مجروح از رسیدگی مناسب پزشکی محروم مانده و به غیر از احراز هویت یک تن از جانباختگان این ماجرا تاکنون مسئولین اسامی دیگر جانباختگان را اعلام نکرده اند.

از سوی دیگر تعداد کثیری از زندانیان را به زندان رجایی شهر کرج منتقل کردند. اسامی برخی از این زندانیان که در بند قرنطینه زندان رجایی شهر نگهداری میشوند، اکبر باقی، وحید بنی عامریان، میثم دهبان زاده، آرش جوهری، پوریا مضروب، افخم ابراهیمی، پویا قبادی، یاشار دارالشفا، کاوه دارالشفا، عادل گرجی، بهروز منتظر، حسین کیهانی، کریم عزیزی محمدی، محسن کردمیهن، لقمان امین پور، نعمت الله حکیمی، توسط هرانا گردآوری شده است.

یک منبع مطلع در خصوص وضعیت زندانیانی که به زندان رجایی شهر منتقل شده اند، به هرانا گفت: “شماری از آنها که بر اثر ضربات باتون و اصابت تیرهای ساچمه ای دچار مجروحیت عمدتا سطحی شده بودند، از دریافت خدمات پزشکی مناسب محروم هستند.”

بی اطلاعی از وضعیت شماری از زندانیان منتقل شده

از سوی دیگر شماری از زندانیان از جمله زندانیان سیاسی از بندهای خود خارج و به محل های نامعلومی منتقل شده اند، از جمله این افراد میتوان به رضا قلندری، امیرعباس آزرم وند، کسری بنی عامریان، مهدی رخ پرور،  ابوالفضل نجات فرد، ایوب احراری، علی احراری، پوریا شهرابی، رضا سلمان زاده، صادق امیری، مجتبی توکلی، مسیب رئیسی، محمد ترکمان، یاشار توحیدی، میثم محمدی، وحید بنی عامریان، محمد ایران نژاد، محمد حسین افشین پور، عماد شرقی (شهروند دوتابعیتی)، محمد شریعت، حسین رونقی، سپهر امام جمعه، امیرعباس آذرم‌ وند، حمیدرضا محمودیان، مرتضی آهاری، مجید روشن نژاد، مهدی وفایی، فریبا کمال آبادی، مهدی اکبری،  اسماعیل گرامی، مهران کریمی (شهروند دوتابعیتی) و میثم گلشنی اشاره کرد.

لازم به ذکر است، در پی این رخداد برخی از زندانیان از جمله، مهدی وفایی، سپهر امام جمعه، رضا قلندری،  امیرعباس آذرم‌ وند، مهران کریمی، یاشار توحیدی، میثم گلشنی و محمد خانی به واسطه گلوله ساچمه ای و باتون آسیب دیده اند که در بین این زندانیان محمد خانی که مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود، به بیمارستان منتقل شده و علیرغم عفونت و بدون تکمیل مراحل درمان مجددا به زندان بازگردانده شده است.

خانواده های نگران

از سوی دیگر، شماری از زندانیان، پس از این وقایع با خانواده های خود تماس تلفنی کوتاهی داشتند. با وجود رفع نگرانی اولیه به دنبال بی خبری پس از آن، اعضای خانواده آنها نسبت به وضعیتشان در نگرانی بسر میبرند. اسامی برخی از شهروندان ازجمله نیلوفر حامدی، الهه محمدی، کیوان مهتدى، محمد حبیبى، رضا شهابى، محمد شریفى‌مقدم، مصطفى عبدى، عباس دهقان، مهدى محمودیان، امیرسالار داودى، بابک علیپور، امیرحسین خالقى، سام رجبى، على یونسى، امیرحسین مرادى، سعید مدنی، میلاد فدایی اصل، حسین شنبه‌زاده، محمدرضا جلایی‌پور،‌ طاهر قدیریان، هومن جوکار، سپیده کاشانی، سیامک نمازی، حسین معصومی، نازنین کی‌نژاد، مجید دری، هیراد پیربداقی، علیرضا خوشبخت، نیلوفر بیانی، عالیه مطلب زاده، جادی میرمیرانی، کاوه دارالشفا، یاشار دارالشفا، فاطمه رجبی، نوشین جعفری، هستی امیری، بابک پاک‌نیا، حسین سربندی، صبا شعردوست، آرین اقبال، سپیده سالاروند، نازنین محمدنژاد، ویدا ربانی، عالیه مطلب‌زاده، مصطفی تاجزاده و اغلب زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین عنوان شده است.

شماری از آنان همچون کاوه و یاشار دارالشفا علیرغم نگهداری، هر چند موقت در زندان رجایی شهر کرج از ملاقات با خانواده خود محروم مانده اند. مسئولان زندان رجایی شهر کرج  نیز در قبال پیگیری خانواده از خود سلب مسئولیت میکنند.

روایتهای متناقضی در رابطه با رخداد زندان اوین از سوی مسئولان دولتی مطرح شده که براساس گزارشات دریافتی هرانا از منابع مطلع، روز شنبه ۲۳ مهرماه، تعدادی از زندانیان در حمایت از اعتراضات سراسری در هواخوری زندان شروع به سردادن شعارهایی کردند که موجب درگیری بین زندانبان و زندانیان شد، ماموران داخل بند زنان گاز اشک آور انداخته و تمام دربهای این بند را بستند. در بند ۷ و ۸ درگیری و تیراندازی با تیر ساچمه ای و جنگی و از گاز اشک آور استفاده کرده و پس صدها زندانی را به هواخوری منتقل کردند که تا سحرگاه آنها را مورد ضرب و شتم و توهین قرار دادند.

در این رخداد که قوه قضاییه از کشته شدن ۸ زندانی خبر داده بود، حسین جزی، ۲۱ ساله توسط این رسانه احراز هویت شد. بنا بر اطلاعاتی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، وی یکی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در تهران است، با اینحال مرکز رسانه قوه قضائیه با انتشار گزارشی مدعی شده که وی از محکومان جرائم سرقت بوده که در تاریخ ۱۹ تیر ۱۴۰۱، بازداشت شده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا