گوناگون

عمر جمهوری اسلامی به پایان رسیده

فیاض زاهد در مقاله ای در روزنامه اعتماد با اشاره به اعتراضات در ایران از تحول در میان جامعه جوان و باورهای نسل جدید نوشته است و گفته «باورتان نمی‌شود که چقدر دعوت به آرامش، گفت‌وگو، اصلاح، مذاکره، منطق … سخت شده است. سخت نه؛ به اتمام رسیده است»….

او در این مقاله نوشته پس از مرگ ژان پل سارتر فیلسوف فرانسوی، سیمون دوبوار «در مصاحبه با یکی از روزنامه‌های فرانسوی گفته بود: آن شب ژان به من گفت عصر ما تمام شده است. چون وقتی خواستم برای دانشجوها صحبت کنم، دانشجویی تکه کاغذی به دستم داد که روی آن نوشته بود: “پروفسور؛ لطفا کوتاه سخن بگویید” همانجا بود که فهمیدم عصر ما تمام شده است. تجربه این روزهای من در گفت‌وگوها، گعده‌ها، نوشته‌ها… آن است که جامعه جوان از ما گذر کرده است. دیگران را نمی‌دانم. اما من فهمیده‌ام که دوره ما تمام شده است».

نویسنده در این مقاله گفته است که حکومت اسلامی ایران «خود را به دست باد داده است».

بیشتر از ۳۰۰ کودک در اعتراضات بازداشت شده‌اند

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌ شدگان اعتراضات ایران می‌گوید بیشتر از ۳۰۰ کودک در اعتراضات اخیر بازداشت شده‌اند.

این کمیته در کانال تلگرامی خود گفته است در ۳۸ روز اعتراضات سراسری در ایران هزاران نفر از جمله دست‌کم ۳۲۰ کودک زیر ۱۸ سال بازداشت شده‌اند.

پیشتر مدیرکل یونیسف، از «گزارش‌های مستمر درباره کشته و زخمی و بازداشت شدن کودکان و نوجوانان در ناآرامی‌های عمومی فعلی در ایران به شدت» ابراز نگرانی کرد.

وزیر آموزش و پرورش دولت رئیسی بازداشت دانش‌آموزان را بدون ذکر شمار آنها تائید کرده و گفته است «برخی دانش‌آموزان بازداشتی برای اصلاح و تربیت به مراکز روان‌شناسی ارجاع داده شده‌اند تا مانع از تبدیل آنها به شخصیت‌های ضداجتماعی شوند.

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌ شدگان اعتراضات ایران می‌گوید تا روز ۲۸ مهر مقامات و نهادهای رسمی از بازداشت بیش از شش هزار نفر خبر داده‌اند و رسانه‌های مستقل و نهادهای مدنی و حقوق‌بشری آمار بازداشت دست‌کم هفت‌هزار نفر را مستند کرده‌اند.

گزارش های انتشار یافته حاکی از آن است که، فعالان مدنی و سیاسی می‌گویند: “اطلاعات و آمار بسیاری از بازداشت‌شدگان هنوز ثبت نشده است و آمار اعلام شده بسیار کمتر از تعداد واقعی بازداشت‌شدگان است.”

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

 

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا